Już niebawem wielu księży archidiecezji otrzyma dekrety kierujące ich na nowe placówki, do nowych zadań. Ale - jak podkreśla abp Nycz - nie będzie zmian dla zmian. Głównym celem przenosin jest po prostu lepsza służba duszpasterska i nowe ustawienie pracy w sytuacji, gdy w duszpasterstwo wejdą księża neoprezbiterzy, inni zostaną skierowani na studia, a jeszcze inni przejdą na emeryturę. Propozycje zmian zgłoszone przez księży dziekanów poszczególnych dekanatów zostaną rozpatrzone przez sześcioosobowy zespół ds. przenosin, składający się z biskupów i księży znających potrzeby archidiecezji. W tym zespole sprawy proboszczowskie będzie prowadził bp Piotr Jarecki, a wikariuszowskie bp Tadeusz Pikus.
„Jednym z ważnych kryteriów zmian będzie przesunięcie księży z gimnazjów przynajmniej do liceów ogólnokształcących, tam gdzie to się da zrobić bez szkody dla katechetów świeckich. Księża uczący w liceach, zwolnieni z prowadzenia innych grup, powinni być naturalnymi kandydatami do prowadzenia studentów w parafii” - pisze abp Nycz.
Proboszczowie otrzymają nominacje w czerwcu, a swoje nowe parafie obejmą 1 lipca. Z kolei wikariusze i inni otrzymają dyspozycje w połowie czerwca, a obejmą nowe placówki dopiero 26 sierpnia. „Chodzi o to - wyjaśnia abp Nycz - by przed 1 lipca pojawić się w nowej parafii i w nowej szkole oraz pozałatwiać sprawy związane z zatrudnieniem i podziałem godzin, a przejść do nowej parafii po wakacjach. Pozwala to zrealizować zaplanowane duszpasterskie wyjazdy oazowe z młodzieżą lub rodzinami oraz zaplanować swój kapłański urlop”.
Metropolita warszawski zaprasza wszystkich księży archidiecezji na diecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium w Lewiczynie, która odbędzie się 31 maja. Konferencję i homilię podczas pielgrzymki wygłosi o. prof. Wojciech Giertych OP, teolog domu papieskiego.
Abp Nycz przypomina też kapłanom, że 1 czerwca odbędzie się Dzień Dziękczynienia Opatrzności Bożej. Prosi, żeby był on obchodzony w każdej parafii archidiecezji warszawskiej. „Drodzy Księża, włączcie się w to ogólnopolskie dzieło w duchu: budujemy Centrum Opatrzności Bożej, w którym każdy będzie mógł Bogu powiedzieć «dziękuję», że żyje w wolnej Polsce” - apeluje abp Nycz.
Na koniec swojego listu Metropolita warszawski zapewnia księży o swojej nieustannej modlitwie, ale i o modlitwę za Kościół warszawski prosi. „Proszę też o modlitwę za mnie, bym umiał służyć Kościołowi i Wam” - kończy list abp Kazimierz Nycz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu