Reklama

Pamięci Matek-Sybiraczek

10 lutego br., w 68. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię, lubuscy sybiracy przyrzekli sobie, że pamięci Matek-Sybiraczek będzie poświęcona specjalna tablica na zielonogórskiej nekropolii. Swego postanowienia dotrzymali 13 kwietnia, dokładnie w rocznicę drugiej zsyłki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni zebrali się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze na Mszy św. Odprawili ją w intencji wszystkich zmarłych sybiraków księża prałaci Konrad Hermann i Zbigniew Stekiel oraz ks. Sławomir Sawicki. Na Eucharystii i później na cmentarzu obecne były liczne poczty sztandarowe związków kombatanckich, harcerzy oraz młodzieży z Liceum Katolickiego.
Pod koniec Mszy św. zabrała głos Łucja Czyrska, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków. Przypomniała, dlaczego czci się pamięć Matki-Sybiraczki. - Jedna trzecia zesłańców przeżyła i wróciła do kraju. Zawdzięcza to swym matkom.
W drugiej części uroczystości na cmentarzu o swej matce opowiadał Wacław Mandryk - wiceprezes Koła nr 8 Związku Sybiraków. Następnie Paweł Rzemieniecki z I LO recytował pięknie wiersz Mariana Jąkajtisa poświęcony jego matce. Ta kobieta, mająca sześcioro dzieci i wychowująca je w tych strasznych warunkach, uratowała wszystkie. Powróciła z nimi do ojczyzny. W wierszu opisana jest cała dola matek: jak musiały wykonywać męskie zawody, chociażby drwala czy murarza, jak kilometrami szły przez tajgę do szpitala, jak nie mogąc patrzeć na głodne dzieci, kradły zboże, prosząc Boga o wybaczenie.
Uroczystość na cmentarzu miała dwie części - odsłonięcie i poświęcenie tablicy z napisem: „W hołdzie Matkom-Sybiraczkom wdzięczne dzieci Sybiru. Zielona Góra 10 luty 2008” oraz udekorowanie sztandaru IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska odznaką Honorowego Sybiraka oraz nadanie tej odznaki zasłużonym osobom. Odsłonięcia dokonały wnuczki dzieci Sybiru - Izabella Sinicka i Kinga Bundz. Tablicę poświęcił ks. Zbigniew Stekiel.
Żołnierze z Czerwieńska, teraz już Honorowi Sybiracy, są zawsze obecni na uroczystościach organizowanych przez ZS i Lubuską Rodzinę Katyńską. Tego dnia również uczestniczyli we Mszy św., a na cmentarzu prowadzili apel poległych i oddali salwę honorową. Odznakę otrzymała jedyna obecna (z 18 żyjących na naszym terenie) na uroczystości Matka-Sybiraczka, Józefa Markowska-Haus. Wśród udekorowanych odznaczeniem Honorowego Sybiraka był m.in. kierownik chóru „Moderato” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Bernard Krupa. Jego chór zarówno w kościele, jak i na cmentarzu uświetnił uroczystość swym śpiewem.
Po odczytaniu biografii generała Władysława Andersa przez rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Czesława Osękowskiego odśpiewano „Rotę” i złożono wiązanki kwiatów pod tablicą Matek-Sybiraczek i pomnikiem katyńskim. Wszyscy zostali zaproszeni na żołnierską grochówkę, którą przygotowała zaprzyjaźniona z sybirakami jednostka z Czerwieńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Mama bp. Piotra Kleszcza

2026-07-09 12:17

[ TEMATY ]

śmierć

Vatican Media

Pożegnanie Matki – osoby najbliższej sercu – jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie spotykają człowieka. To zarazem chwila, w której z całą mocą stajemy wobec fundamentalnej prawdy naszej wiary: Chrystus zwyciężył śmierć i jako pierwszy zmartwychwstał – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w kondolencjach po śmierci śp. Anny Kleszcz, Mamy bp. Piotra Kleszcza OFMConv, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

Warszawa, dnia 7 lipca 2026 roku
CZYTAJ DALEJ

Delegacja benedyktynów z wizytą w Rosji. Rozmowy o dialogu monastycznym i współpracy

2026-07-09 17:50

[ TEMATY ]

Rosja

benedyktyni

Wikipedia/Gec00

Medal z wizerunkiem św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów

Medal z wizerunkiem św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów

Od 30 czerwca do 3 lipca przebywała w Rosji Delegacja opatów i mnichów Konfederacji Benedyktyńskiej. Celem wizyty było poznanie życia monastycznego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz nawiązanie kontaktów sprzyjających dialogowi między wspólnotami monastycznymi.

Konfederacja Benedyktyńska zrzesza ponad 6 tys. mnichów i 12 tys. mniszek na całym świecie. Delegacji przewodniczył opat-prymas Jeremias Schroeder. W jej skład weszli m.in. opat opactwa Pannonhalma Kirill Hortobagyi, opat opactwa Montecassino Luca Fallica oraz opat klasztoru Einsiedeln Urban Federer.
CZYTAJ DALEJ

Proces beatyfikacyjny amerykańskiej mistyczki Rhody Wise wkroczył w decydującą fazę

2026-07-10 07:38

[ TEMATY ]

beatyfikacja

en.wikipedia.org

Rhoda Wise

Rhoda Wise

Proces beatyfikacyjny amerykańskiej mistyczki Rhody Wise wkroczył w decydującą fazę. Do Watykanu trafiło oficjalne positio. Co to oznacza dla duchowej przewodniczki Matki Angeliki z EWTN?

Proces beatyfikacyjny amerykańskiej mistyczki i stygmatyczki Rhody Wise wkroczył w kolejną, niezwykle ważną fazę. Do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przekazano oficjalne positio – obszerny dokument podsumowujący dowody na heroiczność jej cnót i świętość życia. Rhoda Wise znana jest na całym świecie m.in. jako duchowa przewodniczka Matki Angeliki, założycielki katolickiej sieci telewizyjnej EWTN.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję