Reklama

Statuetki Starosty rozdane

Niedziela częstochowska 9/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 lutego br. starosta powiatu częstochowskiego Andrzej Kwapisz wręczył okolicznościowe Statuetki, honorując w ten sposób tych, którzy swoją postawą zawodową i społeczną, kulturą osobistą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju i promowania powiatu oraz poprawy życia mieszkańców. Uroczysta gala w Częstochowskiej Filharmonii odbyła się z udziałem senatorów i posłów ziemi częstochowskiej, przedstawicieli Kościoła, władz państwowych i samorządowych różnych szczebli oraz przedsiębiorców. Uroczystość będąca jednym z najważniejszych wydarzeń w samorządowej wspólnocie powiatu, jest okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla najlepszych spośród ponad 134 tys. mieszkańców powiatu częstochowskiego. W roku 2007 do plebiscytu zgłoszono 61 kandydatów (liczba ta corocznie wzrasta). W poszczególnych kategoriach nominowano do nagrody 21 osób i 4 zespoły. Werdyktem Kapituły wybrano siedmiu wspaniałych. Statuetki otrzymali: w dziedzinie oświaty - Lidia Burzyńska, dyrektor Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie, gm. Kłomnice. Wybitny dydaktyk i organizator. Człowiek odpowiedzialny, zaangażowany społecznik. Swą postawą daje wzór, jak mądrze prowadzić placówkę na wysokim poziomie, nie tylko uczyć, ale i wychowywać; w kategorii Sport i Turystyka - Martyna Kisiel, zawodniczka Klubu Sportowego „Dragon” w Janowie. Mieszkanka Olsztyna. Trenuje teakwon-do ITF. Od 1999 r. należy do Kadry Narodowej i reprezentuje Polskę w tej dyscyplinie sportu; w kategorii Kultura - Jerzy Szydłowski, wójt gminy Lelów. Organizator wielu imprez kulturalnych o charakterze ponadlokalnym. Jego maksyma głosi, że ten, kto kocha kulturę i sport, nie może być złym człowiekiem. Właśnie takich ludzi stara się pozyskiwać w swojej gminie; w kategorii Samorządność - Adam Markowski, wójt gminy Janów. Tę funkcję pełni nieprzerwanie od 1994 r. Jest przewodniczącym Związku Gmin Jurajskich i wiceprezesem Śląskiej Organizacji Turystycznej. Doskonały gospodarz, organizator wielu cyklicznych imprez, lider międzygminnego projektu „Turystyczna Dolina Wiercicy”; w kategorii Przedsiębiorczość - Stanisław Bieńkowski, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Elektromechanika” w Koniecpolu, pierwszej w Polsce prywatnej firmy, która uzyskała uprawnienia do remontów maszyn i urządzeń elektrycznych dla górnictwa i przemysłu chemicznego; w kategorii Zdrowie i Opieka Społeczna - Tadeusz Porada, prezes Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc „LOS” w Olsztynie. Propagator i orędownik budowy Ośrodka Rehabilitacyjnego im. Jana Pawła II w Olsztynie. Organizator turnusów rehabilitacyjnych, z których skorzystało już ponad 2 tys. osób; w kategorii Inne szczególne osiągnięcia - OSP w Cisiu, gm. Blachownia. Strażacy tej jednostki wielokrotnie dawali przykład wzorowej postawy podczas ratowania życia i mienia. Wielokrotny zwycięzca zawodów sportowo-pożarniczych stopnia gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.
Podczas uroczystości starosta Andrzej Kwapisz uhonorował także specjalnymi nagrodami osoby, które w 2007 r. rozsławiły powiat częstochowski w kraju i na świecie. Są to: muzyk Krzysztof Pośpiech - pomysłodawca i twórca Częstochowskiego Święta Muzyki oraz wójt Gminy Przyrów Robert Nowak, wybrany Krajowym Wójtem Roku 2007.
Rozstrzygnięto także konkurs Gazety Częstochowskiej „Regionalny Mistrz Mowy Polskiej”, którego celem jest promowanie osób z różnych środowisk społecznych, posługujących się w życiu codziennym kunsztowną polszczyzną, stając się dobrym wzorem do naśladowania dla innych. Tegorocznym laureatem został prezes Częstochowskiej Fabryki Zapałek Eugeniusz Kałamarz. Przyznano też wyróżnienia dla osób, które wspierają Częstochowskie Stowarzyszenie „Region” i popularne pismo „Puls Regionu” redagowane przez red. Joannę Bar. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Mysłek - dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie, Dorota Osenburger - adiunkt Akademii Jana Długosza, Wojciech Grabałowski - pracownik NFZ i Jarosław Kapsa - dziennikarz.
Miłym akcentem stały się występy zespołów powiatu częstochowskiego, które pokazując rodzime piękno w muzyce i tańcu, potrafią zachwycić najbardziej wybrednego widza nie tylko w kraju. Owacjami na stojąco nagrodzony został występ z udziałem solistów Żeńskiej Orkiestry Salonowej KHW-KWK Staszic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lefebryści ujawnili nazwiska kandydatów na biskupów

2026-05-26 17:34

[ TEMATY ]

lefebryści

news.fsspx.pl

Ksiądz Paschalis Schreiber FSSPX - jeden z wybranych

Ksiądz Paschalis Schreiber FSSPX - jeden z wybranych

W oktawie Zesłania Ducha Świętego ks. Dawid Pagliarani, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, z radością ogłasza nazwiska kapłanów Bractwa św. Piusa X, którzy zostali wybrani do przyjęcia sakry biskupiej 1 lipca w Ecône. W duchu szacunku dla najwyższej władzy Kościoła powszechnego akta tych kapłanów zostały przedstawione Ojcu Świętemu wraz z niezbędnymi wyjaśnieniami, pozwalającymi na właściwe zrozumienie tej decyzji w nadzwyczajnym i wyjątkowym kontekście tych konsekracji biskupich - czytamy w komunikacie na stronie internetowej news.fsspx.pl.

ks. Paschalis Schreiber FSSPX (Szwajcar)
CZYTAJ DALEJ

Refleksje na Dzień Matki

Matka - pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku zatroskana o nasze istnienie, o naszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, dając mu swoją miłość, czas, siłę i serce. Musi dzieckiem kierować tak, by dla nikogo nie było przyczyną łez. Matka musi mieć uczucia serdeczne, stawać się aniołem dobroci i odznaczać się cnotami, by dziecku dać przykład, jak ma iść przez życie. Dziecko to człowiek mający wolną wolę, którą może utracić, jeżeli rodzice nie potrafią do niego trafić w procesie wychowawczym, jeżeli nie będą w stanie ukształtować jego charakteru.

Uczucie matki do dziecka powinno być regulowane pewnymi zasadami: stąd - dotąd. Niech dziecko wie, co wolno, a czego nie wolno. Wychowanie musi iść w parze z pewnym hartowaniem osobowości. Dziecko musi oswoić się z tym, że nie wszystko w życiu jest dostępne. Mówi się często, że obecne młode pokolenie jest źle wychowane, nieczułe, nie ma szacunku dla rodziców. Chyba jedną z przyczyn takiego stanu jest zmiana stylu życia, przeobrażenia w rodzinie, inne traktowanie dzieci przez rodziców odnośnie do wymagań, a nawet bezwzględności, jak to było dawniej. Dzisiaj stosunki między rodzicami a dziećmi układają się coraz częściej na płaszczyźnie kontaktów przyjacielskich. Istnieje ogromna swoboda w tych relacjach, kiedyś nie do pomyślenia.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie majówki

2026-05-26 16:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum parafii

Majówka w parafii św. Doroty w Łodzi Mileszkach

Majówka w parafii św. Doroty w Łodzi Mileszkach

Maj to szczególny czas w Kościele katolickim, poświęcony Matce Bożej. Wierni gromadzą się w kościołach i przy kapliczkach, gdzie każdego dnia odprawia się nabożeństwa majowe ku czci Maryi.

Nabożeństwa majowe odprawiane są też przy przydrożnych kapliczkach czy krzyżach. Ta tradycja przetrwała pokolenia i dalej jest obecna na wsiach w całej Polsce, w tym także w niektórych parafiach archidiecezji łódzkiej. - Nasi parafianie codziennie spotykają się przy dwóch kapliczkach – na ulicy Malowniczej i ulicy Olkuskiej. Tam odśpiewują Litanię Loretańską i modlą się w wybranych przez siebie intencjach. Do tych dwóch lokalizacji dołączyły także krzyże przydrożne przy ulicy Pomorskiej i ulicy Iglastej, gdzie udało się nam zgromadzić raz w minionym miesiącu i wspólnie pomodlić – mówi ks. Roman Kurzdym, proboszcz parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Mileszkach. W trakcie nabożeństw majowych tradycyjnie śpiewa się pieśni maryjne, a podstawowym elementem jest odmawianie Litanii Loretańskiej. – Zawsze odmawiamy także modlitwę „Pod Twoją obronę” i doraźne modlitwy w intencji mieszkańców danej ulicy. Inicjatorem tych majówek są sami mieszkańcy, którzy z radością kultywują wielowiekową polską tradycję. Dodatkowo dochodzą do nas nowe osoby, które na przykład niedawno sprowadziły się do parafii, a więc te spotkania przy kapliczkach czy krzyżach stają się także okazją do międzysąsiedzkiej integracji – dodaje ks. Kurzdym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję