Spano pochodzi z Reykjaviku. Po studiach prawniczych w Wielkiej Brytanii pracował w sądach Islandii oraz jako nauczyciel akademicki. Ponadto kierował kilkoma komisjami, które zajmowały się ujawnianiem i wyjaśnianiem przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich w domach dziecka oraz w kręgach kościelnych. W 2013 r. rozpoczął pracę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, którego wiceprzewodniczącym był od maja 2019 r.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest międzynarodowym sądem z siedzibą w Strasburgu. W jego skład wchodzi po jednym sędzim z każdego z państw członkowskich Rady Europy, będących stronami Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Obecnie jest ich 47. Sędziowie jednakże nie reprezentują żadnego z państw i zasiadają we własnym imieniu.
Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany do rozpatrywania skarg dotyczących naruszenia przez państwa praw zagwarantowanych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r. Na podstawie tej umowy międzynarodowej państwa do niej przystępujące zobowiązały się do przestrzegania praw i wolności, takich jak m.in. prawo do życia, zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej, prawo do rzetelnego procesu sądowego, prawo do skutecznego środka odwoławczego itp.
Pomóż w rozwoju naszego portalu