Diecezje z terenu stanu Montana – Great Falls-Billings i Helena – ogłosiły 23 kwietnia ponowne otwarcie kościołów, dzień po tym, jak biskup diecezji Lubbock w Teksasie polecił swym księżom, by umożliwili wiernym dostęp do Komunii św. Publiczne sprawowanie Mszy zostało zawieszone ponad miesiąc temu. Ograniczenie w sprawowaniu kultu religijnego w miejscach publicznych ma związek z próbami powstrzymania epidemii COVID-19. Pierwszym biskupem, który uchylił te restrykcje był bp Peter Baldacchino, ordynariusz Las Cruces w Nowym Meksyku. Zrobił to ponad tydzień temu.
W filmie zamieszczonym na stronie internetowej diecezji Helena biskup Austin Vetter wyjaśnił, że jego decyzja ma związek z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez gubernatora stanu, który zapowiedział stopniowe otwieranie ośrodków handlu i niektórych publicznych miejsc spotkań, w tym barów i kasyn. Bp Vetter wytłumaczył, że od niedzieli w parafiach, w których spełnione zostaną wszystkie warunki wynikające z obowiązujących obostrzeń sanitarnych, będą mogły być sprawowane Msze. Apelując o cierpliwość, zastrzegł, że nie można zagwarantować, że każdy kościół w najbliższy weekend zostanie otwarty dla wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup przypomniał, że wciąż obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. i zaapelował, by ci, którzy uważają, że są podatni na zarażenie wirusem, zostali w domu.
Reklama
Z kolei na profilu facebookowym diecezji Great Falls-Billings bp Michael Warfel ogłosił, że znosi zakaz publicznego sprawowania wszystkich sakramentów. Wskazał, że publiczne celebracje sakramentów będą dozwolone pod warunkiem utrzymywania odpowiedniej odległości między wiernymi.
W filmie zamieszczonym na serwisie YouTube 22 kwietnia bp Robert Coerver z diecezji Lubbock oznajmił, że zgodnie z nowymi wytycznymi prokuratora generalnego stanu, możliwe stało się rozdawania komunii wiernym w samochodach. Komunia mogłaby się odbywać na koniec transmitowanej Mszy lub po Eucharystii celebrowanej na zewnątrz kościoła.
Zdaniem bp. Baldacchino, Msze na świeżym powietrzu mogłyby w bezpieczny sposób gromadzić więcej wiernych, którzy przebywaliby w zaparkowanych samochodach lub w innym miejscu na terenie parafialnym. „Musimy być kreatywni, musimy reagować na czasy i potrzeby ludzi” – podkreślił ordynariusz Las Cruces w rozmowie z agencją CNA.
Jednocześnie zauważył, że w stanie Nowy Meksyk podczas pandemii priorytety postawiono do góry nogami. Na skutek zarządzeń władz cywilnych kościoły zamknięto, a otwarte pozostały sklepy monopolowe i apteki z marihuaną, gdyż uznano ich działalność za „konieczną”.