Szesnastoosobowa grupa polsko-niemiecka od 26 do 30 listopada zapoznawała się z ideą i metodami „pedagogiki wspólnych przeżyć” oraz z efektami, jakie przynoszą poszczególne jej elementy. Uczestnicy poznawali różnego rodzaju ćwiczenia i zabawy interakcyjne związane z budowaniem zespołu, polepszaniem współpracy w grupie, rozwiązywaniem problemów, budowaniem zaufania w grupie, rozwiązywaniem konfliktów, przełamywaniem własnych barier oraz budowaniem sprawności fizycznej.
Teoria poznawana podczas seminariów sprawdzana była przez ćwiczenia praktyczne. Każdego dnia odbywały się zajęcia sportowe oraz zajęcia językowe - jako element interkulturowy i integracyjny. Po każdym dniu przeprowadzana była tzw. refleksja, podczas której każdy uczestnik miał możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami, uczuciami czy uwagami. - Poznane podczas dni warsztatowych metody nasi wolontariusze wykorzystują później w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach oraz podczas wyjazdów kolonijnych i półkolonii - mówi Agata Obszańska, współorganizator warsztatów. Są to całkiem nowe metody, oparte na dziedzinie pedagogiki, która w Polsce jest nieznana. Szkolenie to daje uczestnikom możliwość kształcenia się w całkiem nowym kierunku. Grupa, która ukończyła już cały cykl szkoleń, wykorzystuje zdobyte doświadczenie w swojej pracy, jednocześnie promując metody EP.
Prekursorem „pedagogiki wspólnych przeżyć” jest Niemiec Kurt Hahn. Celem pedagogiki jest kształtowanie osobowości przez przeżycia. Pedagogika ta miała być odpowiedzią na problemy: braku ludzkiego zaangażowania, upadku zdolności fizycznych, braku inicjatywy i spontaniczności oraz braku staranności. Stąd wzięły się elementy „pedagogiki wspólnych przeżyć”, czyli: trening fizyczny, służba ratownicza, praca w projektach, ekspedycje - wyprawy. Skuteczność terapii pedagogiką zależy od jakości przeżyć. Im bardziej uczestnicy postrzegają działania jako niezwykłe przeżycia, tym głębszy jest ich leczniczy skutek. W Niemczech pedagogika ta jest bardzo popularna, istnieje wiele ośrodków, które organizują kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu