Inicjatorem Opłatka Maltańskiego jest Jerzy Donimirski - członek Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich. Honorowy patronat nad tym wyjątkowym spotkaniem objęli księża kardynałowie: Stanisław Dziwisz oraz Franciszek Macharski.
Pomysł organizowania Opłatka narodził się w 2002 r. w Krakowie. Dziś w tę inicjatywę włączone są Chrzanów, Katowice i Myślenice.
Cel akcji
Reklama
- Głównym celem Opłatka Maltańskiego jest pomoc osobom biednym i samotnym - mówi Marcin Wojtaszek, koordynator przedsięwzięcia. - Pomoc ta polega na zorganizowaniu świątecznej Wigilii w prawdziwie rodzinnej atmosferze oraz przekazanie paczek świątecznych potrzebującym osobom i rodzinom. Pomocą objęte są rodziny, ludzie samotni oraz ci, którzy najbardziej potrzebują materialnego wsparcia. Te osoby wskazywane są nam przez Ośrodki Pomocy Społecznej w miastach, które włączyły się w naszą akcję. Wybieranych jest po stu podopiecznych lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej, którzy zapraszani są na wspólną wieczerzę i obdarowywani. Za zgromadzone dzięki sponsorom i darczyńcom fundusze kupowane są produkty żywnościowe dla dorosłych oraz ubrania, przybory szkolne i zabawki dla dzieci.
Opłatek Maltański pozwala potrzebującym zakosztować świątecznej atmosfery, spędzić czas wśród życzliwych im ludzi. Wieczerza dla podopiecznych krakowskich OPS odbywa się corocznie w Pałacu Pugetów w Krakowie. W tym roku Opłatek organizowany jest 16 grudnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie dobrej woli
- Przeprowadzenie tej akcji i jej rozprzestrzenienie się na gruncie ogólnopolskim stało się możliwe dzięki licznym sponsorom i wielu ludziom dobrej woli - mówi Marcin Wojtaszek. - Część sponsorów zostało znalezionych przez Służbę Maltańską, a część zgłosiła się do nas sama. Zdarza się również tak, że jedni sponsorzy zachęcają innych do wzięcia udziału w naszej akcji.
Jak pomóc?
W inicjatywę Opłatka można włączyć się przez osobiste zaangażowanie się w nią (należy nawiązać kontakt z centralą w Krakowie, np. za pośrednictwem strony:
- Celem naszej akcji jest powielanie pomocy w różnych miastach kraju - kontynuuje koordynator imprezy. - Nowych miejsc dla akcji poszukuje głównie Maltańska Służba Medyczna oraz Zakon Maltański. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas organizacji spotkania potrzebujemy wolontariuszy z danego miejsca. Mamy nadzieję, że z każdym następnym rokiem przybędzie nowych miejsc, w których coraz więcej osób przeżyje Święta Bożego Narodzenia w atmosferze radości i wiary w dobro ukryte w człowieku…