Reklama
Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony w Przyłęku Szlacheckim w 1412 r. Parafię erygowano rok później. W drugiej połowie XVI wieku świątynia została zamieniona przez burgrabiego krakowskiego Mariana Przyłęckiego na zbór ariański. Następcy innowiercy wybudowali nowy kościół w 1635 r.
Obecny, murowany kościół został wzniesiony w latach 1774-80 kosztem Justyny z Raczyńskich Moszczeńskiej, kasztelanowej santockiej. Kruchtę dobudowano po 1810 r. Dziesięć lat później świątynia została otoczona murem z dwiema dzwonnicami we frontowych narożach. Kościół był kilkakrotnie odnawiany, m.in. w 1886 i 1906 r.
Od 2003 r. w parafii obowiązki proboszcza sprawuje ks. Zbigniew Klepacz. Kontynuuje pracę swojego poprzednika ks. Józefa Bieli, który duszpasterzem parafii w Przyłęku Szlacheckim był blisko 38 lat.
Od chwili przybycia od razu zabrał się ostro do pracy. Już w 2003 r. zostało przebudowane prezbiterium, wykonano nowy ołtarz oraz dostosowano prezbiterium dla potrzeb liturgicznych. Parafianie chętnie pomogli w tym przedsięwzięciu, nie szczędząc czasu i środków. To dzięki ich zachętom Ksiądz Proboszcz kontynuował prace w kościele w następnym roku. I tak po uporządkowaniu cmentarza i wykonaniu parkingu przystąpiono do remontu kościoła. Odnowione zostały elewacje. Dodać należy, że wiekowa świątynia nie oparła się próbom czasu i mury były bardzo popękane. Pęknięcia naprawiono, wykonano nowe tynki i pomalowano. Wyremontowano także dach świątyni oraz mur wokół niej.
W 2006 r. zakończyła się długa renowacja organów. Ksiądz Proboszcz oprowadzając po świątyni pokazuje organy, a następnie, jakby chcąc upewnić mnie, że organy mają piękny głos, gra jedną zwrotkę adwentowej pieśni.
W 2006 przystąpiono do remontu wieży kościoła, a w 2007 r. pokryto wieżę blachą miedzianą. Również w tym roku przystąpiono do budowy nowej plebanii. Ta, w której mieszka Ksiądz Proboszcz, liczy sobie ponad 130 lat, więc potrzeba budowy nowego domu jest paląca.
Ksiądz Proboszcz chwali parafian za okazywane mu serce i za wszechstronną pomoc i ofiarność, której od nich doznaje. „To dzięki ich pomocy przyozdabiamy kościół i prowadzimy kolejne prace” - mówi, dodając, iż parafianie w większości utrzymują się z rolnictwa, a więc nie są osobami majętnymi. „Dzielą się tym, co mają” - mówi z uznaniem Ksiądz Proboszcz. Szczególną ofiarnością wyróżniają się mieszkańcy wioski Starzyny, w której znajduje się również szkoła podstawowa. Tam też jest najwięcej dzieci i młodzieży. Młodzież aktywnie pomaga we wszelkich pracach w parafii, zawłaszcza przy wykonywaniu grobu Pana Jezusa na Wielkanoc albo żłóbka betlejemskiego. Młodzi ludzie bardzo chętnie włączają się w niedzielną liturgię słowa przez czytania i śpiew psalmów. Przy ołtarzu posługuje grupka ministrantów i lektorów, „spośród których kilku jest bardzo aktywnych” - zauważa Ksiądz Proboszcz. W bieżącym roku zawiązał się parafialny zespół Caritas, który obejmuje pomocą około 100 osób najbardziej potrzebujących w parafii. „Jego członkowie nie szczędzą sił ani czasu dla dobra naszej społeczności” - z dumą podkreśla ks. Klepacz.
„Niejako drugim płucem parafii są działkowicze - mówi Ksiądz Proboszcz, wyjaśniając, że kilkudziesięciu mieszkańców ze Śląska kupiło sobie na terenie parafii działki rekreacyjne, na których w okresie letnim wypoczywają. - Latem w niedziele chętnie uczestniczą we Mszach świętych, co bardzo cieszy”.
Wspólnie z nimi, jak również z młodzieżą parafii zawsze na początku i na końcu wakacji organizowane są festyny parafialne, które cieszą się dużą frekwencją. Podczas tych pikników występują, oprócz artystów z zewnątrz, sami mieszkańcy parafii, m. in. członkinie kół gospodyń wiejskich, młodzież i działkowicze. Takie spotkania scalają mieszkańców i tworzą dobry klimat wspólnoty. Dochód z festynów przekazywany jest na budowę nowej plebanii, przy której prace budowlane kontynuowane będą od wiosny.
Planów na przyszłość jest wiele, oprócz budowy nowej plebanii trzeba w najbliższym czasie pomalować dach kościoła. Ks. Klepacz jest dobrej myśli, jak dotąd parafianie go nie zawiedli, i ma nadzieję, że wykonując kolejne prace remontowe, może liczyć na ich przychylność.
„Już wkrótce naszą parafię nawiedzi w kopii Cudownego Obrazu Matka Boża. Przygotowujemy się do tych niezwykłych chwil już dziś. Przygotowuje się cała parafia, a szczególnie młodzież, która w przyszłym roku przystąpi do sakramentu bierzmowania. Nasze modlitwy zintensyfikujemy tuż przed peregrynacją, w zrozumieniu tego, co nas czeka, pomogą nam ojcowie paulini, którzy przeprowadzą misje święte” - podkreśla.
Liczba parafian - 850
W skład parafii wchodzą miejscowości: Starzyny, Wólka Starzyńska, Brzostek, Łysaków, Szyszki-Łąkietka, Przyłęk Szlachecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Msze św. niedzielne: godz. 9, 12 i 15, w miesiącach zimowych Msza św. z godz. 15 jest przeniesiona na godz. 10.30 w remizie strażackiej w Starzyznach.
Odpust: św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca; św. Franciszka Ksawerego - 3 grudnia.