Reklama

Potrzeba entuzjazmu, uroku i fascynacji!

Niedziela łódzka 49/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Lisowski: - Od dwudziestu lat prowadzi Ojciec duszpasterstwo studentów w Poznaniu. Kiedy zrodziła się myśl, że młodym potrzebne jest nie tylko słowo, ale i obraz, i doświadczenie spotkania?

O. Jan Góra: - To było w czasie jakiegoś posiłku u Ojca Świętego, kiedy Jan Paweł II powiedział, że Gutenberga trzeba przełożyć na obraz. Później to mi się wiele razy potwierdzało. Szczególną pieczęcią są słowa Ojca Świętego z „Tryptyku Rzymskiego”, kiedy stoi na progu Kaplicy Sykstyńskiej i powiada: „Ta księga czekała na swój obraz, obraz jest dopełnieniem księgi”. Obraz jest dopełnieniem słowa, dlatego w duszpasterstwie musimy działać również obrazem.

- W jakim kierunku będzie się rozwijała Lednica? Czego potrzeba dziś młodym ludziom, Kościołowi, czy może nawet dalej, Europie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Myślę, że potrzeba entuzjazmu, uroku i fascynacji. Kultura europejska zestarzała się, straciła fascynację własnymi korzeniami i dlatego potrzeba jej powrotu do Chrystusa. On jest jedynym, który zyskuje przy bliższym poznaniu, a nie traci. I dlatego potrzeba Europie rechrystianizacji, ażeby po prostu na nowo odnalazła entuzjazm, urok, fascynację. Idziemy tam, gdzie jest radość, entuzjazm, gdzie na nas ktoś czeka. Usługi techniczne są porównywalne i standardy też. Ale urok, fascynacja, entuzjazm to są rzeczy nie do kupienia, nie do zastąpienia.

- Wspomniał Ojciec o spotkaniu z Papieżem. Wiele razy Ojciec mówił o miłości do niego, posiada Ojciec niezwykłe pamiątki-relikwie Jana Pawła II, ale jak przekazywać jego naukę młodym i to właśnie teraz, po odejściu Ojca Świętego?

- Pamiątki są właśnie wspomnianym obrazem, czymś takim jak w „Panu Tadeuszu” tabakiera w rękach księdza Robaka. Skupiają uwagę, ale myślę, że trzeba to robić tak samo jak Papież: z entuzjazmem, trzeba tym żyć. Teza jest prosta: nie może zapalać, kto sam nie płonie.

Reklama

- Czy od Jana Pawła II Ojciec nauczył się ojcostwa?

- Tak, jest to największy dar, jaki dostałem od Ojca Świętego, to receptura, scenariusz na kapłaństwo, na duszpasterstwo akademickie. Dzisiejszy świat demokracji - w którym wszyscy są „kumple” i równi - jest ubogi. Dopiero ojcostwo może mu przynieść spełnienie. Ojcostwo to jest to, co podziwialiśmy w osobowości Jana Pawła II. On dawał siebie innym. Był dla innych. Maksymalnie zredukował bycie dla siebie. Myślę, że ojcostwo to jest zwycięstwo nad własnym ja, nad byciem dla siebie. I to jest coś, co zawdzięczam Papieżowi, co mnie w życiu ustawiło, co sprawia, że życie jest piękne i bezpieczne.

- Wśród wielu inicjatyw podejmowanych przez Ojca jest Jamna, czyli to urokliwe miejsce, w którym się znajdujemy. Co to znaczy dla duszpasterza, że jest tutaj zakorzeniony, że ma taką własność, tę ziemię?

- Ja myślę, że ziemia nie znosi kłamstwa, ziemia nas modeluje. Dlaczego? No bo po prostu wymaga dialogu, opieki, współpracy i poważnego traktowania. Ziemi nie da się oszukać picem-glancem i pozorami. Ja się cieszę, że tu jestem, bo po pierwsze - jestem u siebie, po drugie - pod opieką Matki Najświętszej Niezawodnej Nadziei, w towarzystwie serdecznych osób. Tu jest ojciec Andrzej i jeszcze mam tutaj te chwile wielkie, błogosławione, które spędzam od rana do wieczora w obecności krzyża, który w Wielki Piątek roku 2005 trzymał w rękach Ojciec Święty Jan Paweł II. Jest to dla mnie chwila szczęścia, chwila refleksji, nabierania sił i dystansu: twórczego, kreatywnego dystansu do tego, co robię.

- Będziemy gościć Ojca na rekolekcjach akademickich w Łodzi. Temat brzmi „Trzeba się wam powtórnie narodzić”, ale wiem, że Ojciec chce przywieźć niezwykłe znaki. Czy możemy o tym porozmawiać?

- Tak, oczywiście. Zapowiadam, że przyjadę z krzyżem Jana Pawła II, tym krzyżem, który On trzymał w rękach, i który trzymał Jego, bo tak się wzajemnie trzymali: krzyż trzymał Papieża, Papież trzymał krzyż. Następnie pragnę, aby przybyła Matka Najświętsza, Matka Niezawodnej Nadziei w swoim cudownym, pięknym, koronowanym przez Papieża obrazie nadziei. Wreszcie, chcę przywieźć odlew dłoni jako znak ojcostwa, które się udzielało, i które nam błogosławiło. Sam odlałem tę rękę i jest ona w brązie pozłacanym zrobiona. I chciałbym z tymi znakami przybyć do Łodzi, do młodzieży, opowiedzieć im o wielkiej miłości Boga, która się udziela, o inicjatywie miłości Boga idącego ku nam w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. „Trzeba się wam powtórnie narodzić”, co to znaczy dla tej miłości, trzeba się nam powtórnie narodzić dla tej wrażliwości, by nie odrzucić, ale przyjąć miłość, udzielającą się miłość Boga od Jezusa Chrystusa.

- Gdy spotyka Ojciec młodego człowieka, nieznanego, nieraz zagubionego, jak Ojciec do niego dociera, jakim słowem?

- Ludzie lubią być traktowani poważnie i myślę, że dla mnie sposobem poważnego traktowania ludzi jest zaproszenie ich do domu, do pracy, do modlitwy. Zaproszenie do pracy, czego się nie wstydzę. Już św. Benedykt budował Europę modlitwą i pracą. Wydaje mi się, że często w naszych duszpasterstwach brakuje pracy. Są byle jakieś tam porządki. Myślę, że trzeba pokazać młodzieży możliwość poważnej pracy, bo praca i modlitwa budują człowieka, tak jak zbudowały Europę.

- Ojciec jest oddany całym sercem Matce Bożej, ale które Jej wyobrażenie jest dla Ojca najważniejsze…?

- Bardzo bliska, najbliższa jest mi niewątpliwie Matka Boża Niezawodnej Nadziei z Jamnej. Dlaczego? Sam się angażowałem w powstawanie tego obrazu, sam prosiłem, aby miała zieloną suknię, suknię nadziei. Prosiłem, aby była tak piękna, że każdy mężczyzna, gdy przy Niej stanie, nie będzie mógł odejść, tak będzie zapatrzony, zauroczony. Niemniej jednak, tak samo jak godzę się na wielość fotografii własnej matki, tych z lat wcześniejszych i późniejszych, tak samo całym sercem witam inne wyobrażenia: Matkę Bożą z Jasnej Góry, gdzie jest Jej stolica, Matkę Bożą z Ostrej Bramy, bardzo wpisaną w Polską kulturę, i wszystkie nasze regionalne wizerunki, które pokazują mnogość łask, koloryt tych łask, którymi Matka Najświętsza nas obdarowuje.

Ojciec Jan Góra OP
urodził się w 1948 r. w Prudniku koło Opola, jest dominikaninem (śluby wieczyste 1972), kapłanem (1974),doktorem teologii (1981), duszpasterzem akademickim w Poznaniu (1987), rekolekcjonistą, prozaikiem, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Od 1997r. organizuje spotkania młodych Lednica 2000, które pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby gromadzą co roku w pierwszą sobotę czerwca ponad 100 tys. uczestników. Ojciec Jan Góra jest niestrudzonym propagatorem nauczania Jana Pawła II. W dniach 9-12 grudnia poprowadzi w bazylice archikatedralnej w Łodzi w rekolekcje adwentowe dla studentów i maturzystów na temat: „Trzeba się wam powtórnie narodzić”. Ojciec Jan posiada swoją stronę internetową: www.jangora.pl

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Jak informuje specjalny komunikat, pierwsza wersja Instrumentum laboris była dyskutowana przez członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, którzy obradowali w Watykanie w dniach 23-24 czerwca i spotkali się z Ojcem Świętym. Dokument jest teraz konsultowany przez księży, osoby konsekrowane i ludzi świeckich, którzy reprezentują różne rzeczywistości kościelne. Kard. Mario Grech, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazał, że jest to wyraz praktycznej synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję