Tablica
Na fasadzie kamienicy przy ulicy Grodzkiej 7 dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej zamojskiemu artyście. To właśnie tu przez okres dzieciństwa aż do czasu wyjazdu na studia mieszkał, uczył się i tworzył swoje pierwsze utwory Marek Grechuta. W poetycki nastrój wprowadziła zgromadzonych grupa artystów ze Studia Piosenki Autorskiej Tomasza Ziąbkowskiego. Uroczystość prowadził Witold Paszt, lider zespołu Vox, także rodowity zamościanin. O wypowiedź poproszono prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego, który mówił: „Młodzi ludzie chcą poezji Marka Grechuty. Chcą tego, co z serca dawane - przez serce jest odbierane. Marek był osobą, która dawała niezmiernie dużo od siebie. Przez swoją poezję, którą przekazywał nam, śpiewając. Jego poezja nigdy nie zginie i zawsze będzie”. Odsłonięcia tablicy dokonał prorektor WSZIA w Zamościu Bogdan Kawałko (członek Komitetu Upamiętnienia Marka Grechuty) i Sylwia Antoniewicz, uczennica I LO w Zamościu. Pamiątkową tablice wykonał artysta Bartłosz Sęczawa. „Chciałem powiedzieć o nim jako o muzyku i poecie, kompozytorze, architekcie, zamościaninie. Mam nadzieję, że moja realizacja wzbogaci kulturalny pejzaż Zamościa i zostanie przez wszystkich życzliwie przyjęta”. - powiedział.
Podczas odsłonięcia tablicy nie zabrakło również byłych koleżanek Marka Grechuty, które wspominały dawne czasy. „Marek był bardzo życzliwym, ale skrytym człowiekiem. Troszkę takim zamyślonym. Często siadał na pniach drzew na podwórku i grał na harmonijce ustnej” - wspominała Jadwiga Gryciak. „Siadywał także na dużym drewnianym balkonie - grał i śpiewał. Miał również piękne, starodawne pianino, na którym również grał. A my siadałyśmy i słuchałyśmy tej jego pięknej muzyki” - dodaje Maria Dudek.
Koncerty
W ramach I Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty odbyły się dwa koncerty. Pierwszy pod tytułem: „Artyści Jazzowi Markowi Grechucie” w wykonaniu Wojciech Majewski Quintetu, Marka Bałaty, Doroty Miśkiewicz, Janusza Szroma, Zamojskiego Big Bandu pod dyrekcją Waldemara Skóry, i Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Orkiestra towarzyszyła również drugiego dnia tym razem gwiazdom muzyki pop, takim jak: Ewa Bem, Hanna Banaszak, Stanisław Sojka, Jacek Borkowski, Sambor Dudziński i zespół Vox. Wokalistów wspomagał Chór „Lechici” pod kierownictwem Leszka Opały i Chór „Alla Polacca” pod kierownictwem Sabiny Włodarskiej. Pierwszego dnia festiwalowego koncert prowadził Paweł Sztompke, drugiego zaś Magda Umer. Honorowy patronat nad festiwalem objął minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu