Agatka z Wilanowa w październiku skończy 10 lat. Jest pogodną, uśmiechniętą dziewczynką. Jej dramat rozpoczął się w maju 2005 r. Dziewczynka miała uporczywe bóle pod kolanem. Jej rodzice (tata jest lekarzem, a mama pielęgniarką) tłumaczyli to przemęczeniem. W końcu Agatka trafiła do Instytutu Matki i Dziecka. Diagnoza zwaliła wszystkich z nóg - nowotwór. Rozpoczęła się walka o życie, operacja. Później długie miesiące terapii. W znoszeniu bólu pomagała jej morfina. Agatka wie, że czekają ją lata rehabilitacji. Ale mimo to jest szczęśliwa, bo ma duże szanse na całkowite wyzdrowienie. Wróciła też do szkoły sportowej. W sobotę 8 września razem z Pawłem Korzeniowskim zapaliła znicz na pierwszej Onko-Olimpiadzie, olimpiadzie dla dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.
W zawodach rozegranych na stadionie AWF przy ul. Marymonckiej w Warszawie wzięło udział ponad 200 dzieci z ośrodków onkologicznych w Polsce, Ukrainie i Rosji.
Spełnić marzenia i dać nadzieję
Reklama
- Głównym celem Onko-Olimpiady jest dodanie chorym dzieciom nadziei. Zależy nam także na podniesieniu świadomości w społeczeństwie i przełamaniu stereotypów - wyjaśnia Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, współorganizator imprezy.
Pan Tomasz wraz z żoną Małgorzatą powołali do życia Fundację w 2002 r., po tym, jak umarł im na raka 11-letni synek. Wiedzą, jak trudne momenty przechodzą chore dzieci. Chcą je wesprzeć psychicznie i materialnie, pokazać, że nie są same w tej najtrudniejszej walce. Że warto walczyć i można wygrać. Za pośrednictwem Fundacji Osuchowie spełniają dziecięce marzenia - te małe i te duże. Przynoszą do szpitali paczki z zabawkami, organizują turnusy rehabilitacyjne dla dzieci, które najtrudniejszy okres mają już za sobą.
W działania Fundacji angażuje się wielu sportowców i artystów.
- Olimpiada nie odbyłaby się również bez zaangażowania Marzeny Szustkowskiej z Fundacji Orimari - powiedział przed jej otwarciem prowadzący imprezę Andrzej Nejman. W przygotowaniach pomogła też Małgorzata Foremniak, ambasador Onko-Olimpiady, na co dzień współpracująca z Fundacjami. Wsparli ją m.in.: Robert Korzeniowski, Mariusz Czerkawski, Marek Citko. Honorowy patronat nad imprezą objęli zaś Polski Komitet Olimpijski oraz żona prezydenta RP Maria Kaczyńska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wygrali najtrudniejszą walkę
Tak jak na prawdziwą olimpiadę przystało, na początku nastąpił przemarsz reprezentacji wszystkich ośrodków onkologicznych dookoła stadionu. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość. Niektóre z nich niedawno zakończyły leczenie i jeszcze nie wróciły do pełni sił. Wszystkie jednak były podziwiane przez swoich zdrowych, siedzących na trybunach kolegów.
Młodzi zawodnicy walczyli w czterech dyscyplinach: lekkoatletyce, pływaniu, piłce nożnej i ping-pongu. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji cieszyli się z medali. Wszyscy otrzymali upominki. - Tak naprawdę każdemu z dzieci należy się medal. Zwyciężyli przecież w najtrudniejszej walce. Wygrali swoje życie - mówi ze wzruszeniem mama jednego z uczestników.
Wszystkiego dopilnowali wolontariusze wraz z opiekunami grup, które przyjechały. Oni dbali o to, by dzieci zjawiły się we właściwym miejscu o właściwej porze, kiedy rozgrywana była ich konkurencja. Średnia wieku zawodników wynosiła 13 lat. - Długo trenowałeś przed zawodami? - pytam Maćka, który wystartował w konkurencji pływania. Chłopiec nieśmiało potakuje.
Zawody wzbogacono o artystyczne pokazy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, baletniczek i charleederek. Wszyscy przybyli mogli zaopatrzyć się w kolorowe baloniki i kapelusze. - Pogoda wyjątkowo dziś się udała, była przewidziana w planie - cieszyli się organizatorzy.
Już od drugiej edycji planowane jest przekształcenie Olimpiady w zawody, na które przyjadą dzieci z całej Europy. - Sport to zdrowie, więc staramy się zachęcić wszystkich do większej aktywności. Chcemy też stworzyć niezwykle ciepłą atmosferę, by każde dziecko wraz ze swoimi rodzicami poczuło się potrzebne i przez nas kochane. To są przecież tacy sami młodzi ludzie jak my, mają swoje zdolności i marzenia. To też pewnego rodzaju podziękowanie i nagroda dla nich. Podziękowanie - że nie poddali się w tej trudnej walce z chorobą i cierpieniem oraz nagroda za zwycięstwo w niej - mówi Ania, wolontariuszka.
- Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz syn jest chory na białaczkę, nie mogliśmy się z tym pogodzić. Najtrudniejszy był pierwszy okres choroby, miesiące spędzone na oddziale. Syn prawie poddał się, ale my wiedzieliśmy, że musimy mieć tyle wiary, by starczyło jej dla nas i dla niego. Dziś Bartek ma 18 lat i jest już prawie zdrowy.