Reklama

Dlaczego chodzę do „ORA”?

Niedziela toruńska 40/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co to jest „ORA”? Tak w swoim języku uczniowskim dzieci i młodzież nazywają Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza na toruńskich Rybakach, działające przy parafii św. Michała Archanioła. Warto przytoczyć wypowiedzi wychowanków Oratorium: 15-letniej Natalii i 11-letniego Patryka. Natalia mówi: „Do Oratorium przychodzę od 4 lat. Jestem tutaj każdego dnia, bo lubię tu przebywać. Dla mnie Oratorium jest jak drugi dom. Tu uczę się i tu miło spędzam czas. Najbardziej lubię grać w gry komputerowe, szyć, a na zajęciach koła kulinarnego, pod kierunkiem pani Krysi i pani Basi, przygotowywać kolorowe kanapki, które potem robię w domu dla rodziców i brata. Lubię też chodzić na zajęcia terapeutyczne, które są dla mnie bardzo interesujące i czuję się po nich jakaś inna, może trochę lepsza”. Patryk: „Chcę tu chodzić, bo nikt mnie tu nie wyklina i nikt nie pije. Czuję się tu dobrze i bezpiecznie. Wiem, że nic złego mi się tu nie stanie, bo jest pan i wiem, że zawsze będę miał odrobione lekcje. Pan opiekuje się mną jak tata”.
Co więc oferuje Oratorium, co stanowi ten magnes, który sprawia, że od 14 lat przychodzą tu dzieci? Ktoś powie, że kolonie. Oczywiście, są wspaniałe, wyjeżdżamy daleko i w zimie, i w lecie (Zakopane, Kołobrzeg, Warszawa itd.). Ale nie wszyscy na nie jadą. Trzeba na to zasłużyć. W jaki sposób? Przede wszystkim nauką i poprawnym zachowaniem. Tu naprawdę można się uczyć, bo mamy fachowców od wszystkich przedmiotów: panią od matematyki, od komputerów, od „polaka” i „histy”, z przygotowaniem pedagogicznym i długim stażem w pracy oświatowej z dziećmi. Oratorium dysponuje bogatą biblioteką, która liczy ok. 5 tys. woluminów. Jest też sala komputerowa wyposażona w Internet i nowoczesny sprzęt. Jest wreszcie siłownia, w której można trenować i podnosić swoją sprawność fizyczną. Codziennie dzieci mogą pograć w gry komputerowe, w szachy i warcaby, w piłkę nożną i koszykówkę, w inne gry i zabawy.
Nie tylko jednak o sprawność fizyczną tu chodzi, nie jesteśmy przecież klubem sportowym. Istnieje wiele kół zainteresowań. W naszym Oratorium istnieje koło kroju i szycia, gdzie dzieci poznają zasady krawiectwa i próbują swoich sił w praktyce. Jest koło kulinarne, w którym młodzież poznaje nie tylko sztukę gotowania czy przyrządzania posiłków, ale i podstawy nakrywania do stołu czy zachowania się przy nim. Są zajęcia z cyklu „Komputery w edukacji”, na których dzieci obok popularnych i lubianych gier komputerowych poznają zasady obsługi komputera i zdobywają fachowe wiadomości z tej dziedziny. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia informatyki i powszechnej komputeryzacji, dlatego próbujemy nauczyć naszych wychowanków podstaw tych dziedzin i uzupełniać ich umiejętności nabyte w szkole.
Ponieważ jednak nie samym chlebem żyje człowiek, przy naszej placówce istnieje także koło teatralne. Młodzież z Oratorium wystawiła wiele przedstawień. Były to nie tylko bajki dla dzieci, ale i „Męka Pańska” czy jasełka. Trzeba dodać, że nie ograniczamy naszych występów do Oratorium czy parafii, ale występujemy w Miejskim Przedszkolu nr 10 na Rubinkowie, w Szopce na Rynku Staromiejskim czy w Miejskim Domu Kultury w Toruniu.
Nie sposób nie wspomnieć o modelarni, gdzie instruktorem jest dwukrotny mistrz świata p. Zygfryd Franckiewicz. Jego podopieczni zdobyli dziesiątki dyplomów i nagród, nawet w zawodach rangi Mistrzostw Województwa czy Mistrzostw Polski. Dzieci uczą się tu umiejętności konstruktywnego myślenia, cierpliwości i wielu innych cech potrzebnych w dorosłym życiu. A przecież jednym z celów naszej placówki jest kształtowanie u dzieci właściwego stosunku do pracy i nauki.
Istnieje również koło plastyczne. Dzieci bardzo chętnie malują farbami na papierze, na szkle, na kartonie, co potem można oglądać na wystawie prac plastycznych.
Trzeba jeszcze wspomnieć o wizytach w Oratorium różnych znanych ludzi. Odwiedzali nas Księża Biskupi, szczególnie nasz przyjaciel, ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. Odwiedzali nas Przełożeni Generalni Zgromadzenia Księży Michalitów. Gościli artyści, np. Krzysztof Krawczyk czy Violetta Villas.
Nasza placówka współpracuje też z mediami. Jesteśmy obecni na antenie Radia Gra, Radia Maryja, Radia Toruń, w telewizji ogólnopolskiej i regionalnej. Artykuły o naszych sprawach publikuje „Niedziela”, „Nowości”, „Gazeta Wyborcza”.
Co roku w naszych Oratoriach studenci toruńskich uczelni odbywają praktyki pedagogiczne. Są to słuchacze Wydziału Pedagogiki UMK oraz Wydziału Pedagogiki Chrześcijańskiej, a także uczniowie Policealnej Szkoły Służb Pracowników Socjalnych, którzy realizują u nas tzw. projekty socjalne. Zetknięcie się z dziećmi i młodzieżą z rodzin niewydolnych wychowawczo i ich problemami jest dobrą szkołą dla przyszłych pedagogów i nauczycieli.
Jako placówka wychowawcza prowadzimy również poradnictwo pedagogiczne dla rodziców i opiekunów prawnych naszych wychowanków. Próbujemy omawiać z nimi, jakie kary i nagrody można stosować wobec dzieci, usiłujemy wdrożyć system „Wychowania bez porażek”. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami, w których uczą się nasze dzieci. Znamy ich aktualne oceny, frekwencję na lekcjach, współpracujemy z nauczycielami, wychowawcami i pedagogami szkolnymi w rozwiązywaniu problemów młodzieży.
Jakie są więc cele naszego Oratorium? Są tu często dzieci z rodzin o destrukcyjnym oddziaływaniu, które mają wiele problemów ze swoją osobowością. Brakuje im wzmocnienia pozytywnego, na początku najczęściej dominują u nich zachowania aspołeczne. Dzięki naszej terapii możemy uchronić dzieci już poszkodowane przez los przed niepowodzeniami szkolnymi, przykrymi emocjami związanymi z rozczarowaniem samym sobą, swoimi predyspozycjami, pogłębiającą się destrukcją, zetknięciem z różnego rodzaju używkami, co może prowadzić do poczucia mniejszej wartości, zaburzeń nerwicowych i całkowitej destrukcji młodego człowieka. Jednym słowem celem Oratorium jest pomoc wychowankom w rozwiązywaniu trudności życiowych i rodzinnych, wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad współżycia społecznego, kształtowanie właściwego stosunku do nauki i pracy, podnoszenie poziomu kultury osobistej oraz eliminowanie zaburzeń zachowania.
Czyli: „Wszystko można mieć, byle nam się chciało chcieć”. W Oratorium istotne jest także - bo jakże inaczej, skoro działamy przy Zgromadzeniu Księży Michalitów - wychowanie religijne. Bierzemy udział w wielu nabożeństwach, rekolekcjach, w świątecznych Eucharystiach, w nabożeństwach do Matki Bożej Fatimskiej.
Istotnym elementem, przez który staramy się pomóc dzieciom i młodzieży, jest pomoc materialna. Dzieci raz dziennie otrzymują gorący posiłek, najbardziej potrzebujący dostają paczki żywnościowe. Ludzie z parafii przynoszą odzież i obuwie i to także trafia do naszych wychowanków. Dzięki pomocy Księdza Proboszcza, sponsorów i wszystkich ludzi szczerego serca możemy istnieć i funkcjonować. Po prostu Zgromadzenie realizuje postulat bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Chciałbym zgromadzić miliony dzieci i i za darmo je żywić na duszy i ciele”.
Czy chciałbyś jako dziecko, czy młody człowiek uczęszczać do Oratorium? Jeżeli potrzebujesz pomocy w pracach szkolnych, chcesz się nauczyć interesującego sposobu spędzania wolnego czasu bez pomocy środków zmieniających świadomość, chcesz się wesoło bawić i poznać ciekawych ludzi, jeśli chcesz wyrastać na dobrego i mądrego człowieka - gorąco zapraszam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Roszkowski pozywa Barbarę Nowacką za zniesławienie

Pozew został złożony przez prof. Roszkowskiego w Dniu Nauczyciela. Chodzi o wypowiedź minister Nowackiej na temat podręcznika jego autorstwa. Nowacka powiedziała: Pamiętacie, co oni robili? Oni uczyli kłamstwa. Przypomnijcie sobie, że do szkół wprowadzili taki przedmiot Historia i Teraźniejszość. Tam kłamstwo było na każdej stronie podręcznika. Oni uczyli tam, jak kłamać i manipulować”. Za te słowa prof. Wojciech Roszkowski pozwał minister edukacji.

Jakiś czas temu pisaliśmy: Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podczas weekendowej konwencji Koalicji Obywatelskiej, w ostrych słowach odniosła się do reformy edukacji za czasów rządu PiS, który to wprowadził do szkół przedmiot Historia i Teraźniejszość. Autorem książki jest prof. Wojciech Roszkowski, a wydawcą Wydawnictwo Biały Kruk.
CZYTAJ DALEJ

Portal bezpiecznedziecko.org alarmuje: Ostre narzędzia w cukierkach miały swój początek na polskim TikToku!

2024-11-05 21:35

Adobe Stock

Kiedy w sobotę, 2 listopada, media obiegały pierwsze informacje dotyczące igieł, gwoździ, a także innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji dodawanych do cukierków, które dzieci zbierały w Halloween, nasz Team nie przeczuwał, że cały proceder będzie miał swoje źródło na polskim Tiktoku – wskazała Kinga Szostko w artykule zamieszczonym na portalu bezpiecznedziecko.org

W jednej z publikacji medialnych ujawniono w słodyczach ostrze z temperówki – tu zapaliła nam się czerwona lampka, bo przecież tak właśnie komunikują samookaleczania dzieciaki na TikToku (pisałam o tym zaledwie tydzień wcześniej na naszym portalu). Wstępny reaserch aplikacji wskazał na dziewczynkę, która atencyjnie włożyła do cukierka żyletkę, ale „idąc po nitce do kłębka” znaleźliśmy to, czego wolelibyśmy nie znaleźć. W dźwięku „Panie Krab ja mam pomysł” bo tak nazywa się muzyka która początkuje trend i która pochodzi z popularnej kreskówki Sponge Bob ujawniamy 3579 postów (125 tysięcy wyświetleń dźwięku) w których dzieci chwalą się innym dzieciom, co włożą im do słodyczy (całość nagrań w relacji wyróżnionej HLW24 na instagramie kinga_szostko).
CZYTAJ DALEJ

Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św., w czasie której odsłonięta została tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Po zakończonej Eucharystii odbyło się sympozjum na temat błogosławionego oraz kleryków-alumnów, którzy w okresie PRL odbywali przymusową służbę wojskową. W latach 1966-1968 taką służbę w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach odbywał także ks. Jerzy Popiełuszko.

Przed rozpoczęciem Mszy św. orszak liturgiczny udał się do Kaplicy Pamięci, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez bp. Wiesława Lechowicza. Na kwadratowej tablicy umieszczony jest napis W HOŁDZIE/BŁOGOSŁAWIONEMU/KS. JERZEMU POPIEŁUSZCE/ALUMNOWI-ŻOŁNIERZOWI (1966-1968)/WYTRWAŁEMU I NIEUSTRASZONEMU/ŚWIADKOWI CHRYSTUSA/MĘCZENNIKOWI PRAWDY I WOLNOŚCI/OBROŃCY SPRAWIEDLIWOŚCI I SOLIDARNOŚCI/W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI/ORDYNARIAT POLOWY. Nad napisem umieszczony został awers Medalu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ustanowionego przez ówczesnego biskupa polowego Józefa Guzdka w 2011 r., a pod napisem rewers odznaczenia Na samym dole umieszczona została data 19 października 2024 r. Pod odsłoniętą i poświęconą tablicą złożone zostały kwiaty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję