Reklama
Bogdan Nowak z parafii Świętego Ducha w Szczecinie przez całe swoje dorosłe życie związany jest z katolickim dziennikarstwem, służąc swoim piórem licznym czasopismom m.in. „Mszy św.”, „Przewodnikowi Katolickiemu”, „Naszej Polsce”, „Rycerzowi Niepokalanej” i „Niedzieli”. Od początku istnienia diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej drukował w lokalnym periodyku: „Wczoraj i dziś”, potem w dwutygodniku „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, wreszcie w cotygodniowej wkładce do największego tygodnika kościelnego „Niedziela” - także pn. „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”.
Pisanie i fotografowanie uważa za swoje chrześcijańskie posłannictwo, bo w ten sposób przybliża ludzi do Boga i Kościoła. Niezależnie od Apostolatu Dobrego Słowa prowadzi od kilkunastu lat Agencję Wydawniczą „Zdrowe Życie”.
Wraz ze swą żoną Teresą cieszy się specjalnym błogosławieństwem sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego z okazji ich sakramentalnego małżeństwa w roku 1974. Na 25-lecie małżeńskiej drogi różańcami papieskimi oraz błogosławieństwem apostolskim ubogacił ich ówczesny Sekretarz Sługi Bożego Jana Pawła II - Stanisław Dziwisz, obecnie kardynał - metropolita krakowski.
Jest autorem bardzo licznych artykułów, reportaży i felietonów. Historię tworzą najczęściej wielcy ludzie, ale o jej barwie i subtelności, jakże często decydują ludzie żyjący w cieniu wielkich spraw.
W swych reportażach porusza tematy pomijane przez inne media. Dociera do osób w codziennym życiu niezauważanych, a głęboko przekonanych o prawdziwości swej życiowej misji.
Roman Kraszewski urodził się w 1930 r. w Wilnie. Od 1946 r. mieszka w Szczecinie. W 1951 r. ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu jako pierwszy absolwent tej szkoły. W latach 1951-1955 odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w zakresie teorii muzyki. Po powrocie do Szczecina pracował nieprzerwanie do 2000 r. jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego oraz okresowo także w innych placówkach kształcenia muzycznego. Jako publicysta muzyczny współpracował z pismami lokalnymi i ogólnopolskimi, z „Kościołem nad Odrą i Bałtykiem” współpracuje nadal. Występował jako prelegent na koncertach organizowanych m.in. przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Krajowe Biuro Koncertowe w Warszawie. Dla szczecińskich solistów i zespołów komponował utwory fortepianowe i wokalne, trzy zbiory pieśni na chóry dziecięce zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Działał społecznie w Szczecińskim Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego, a obecnie w Stowarzyszeniu Miłośników Opery i Operetki. Jest członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakami lokalnymi, w tym Odznaką Gryfa Pomorskiego.
Jako znawca muzyki kościelnej przybliża naszym czytelnikom koncerty religijne. Znawstwo problematyki oraz kwiecisty język autora wprowadzają czytelnika nie tylko w merytoryczną stronę zagadnienia, ale również w ducha wydarzenia.
Patrycja Skrobańska z parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie z wykształcenia jest politologiem o specjalizacji: Niemcy, Integracja Europejska, Współpraca Transgraniczna. Swoje doświadczenia w tym zakresie pogłębiała, kontynuując studia podyplomowe na Uniwersytecie Szczecińskim, a także odbywając praktykę w Towarzystwie Niemiecko-Polskim w Berlinie. W tym czasie brała udział w realizacji wspólnych projektów transgranicznych na polu kultury i sztuki. Zdobyte doświadczenia przekładają się na różnorakie wyzwania występujące na aktualnie zajmowanym stanowisku.
W „Niedzieli” pracuje jako redaktor od prawie 3 lat, ale współpraca z naszą redakcją trwa już prawie 5 lat. W tym czasie co tydzień prezentowała „Niedzielę” na antenie Katolickiego Radia „Plus”. Swoje zamiłowanie do psychologii, socjologii i komunikacji międzykulturowej wykorzystuje w swych licznych artykułach o problematyce rodzinno-społecznej, natomiast w swych cotygodniowych felietonach wprowadza czytelników w tematykę tygodnia. Oprócz pracy redaktorsko-adiustacyjnej realizuje również tłumaczenia językowe, m.in. książka „Fall Stettin” ks. Wolfganga Knaufta traktująca o trzech niemieckich kapłanach pracujących podczas II wojny światowej na terenie Szczecina, przeciwstawiających się reżimowi faszystowskiemu, aresztowanych 4 lutego 1943 r., a ściętych 13 listopada 1944 r. w Halle. Proces beatyfikacyjny jednego z nich - ks. dr. Carla Lamperta - trwa. Poza tym bardzo czynnie uczestniczy w organizowaniu pracy redakcji tym bardziej, że w minionym roku zmuszeni byliśmy do dwukrotnej zmiany siedziby redakcji. Duża zdolność empatii, którą dysponuje, powoduje, iż pracę swą traktuje jako misję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu