Parafię w Milejowie założyli cystersi z Sulejowa w 1282 r. Oni również wznieśli pierwszą drewnianą świątynię pw. św. Józefa. Drugi kościół wybudowany przez zakon w 1482 r. nosił imię Marii Magdaleny. W tym samym czasie za zgodą papieża Sykstusa IV opiekę duszpasterską nad parafią przejęli Norbertanie z Witowa. Począwszy od 1622 r. Milejów podzielony był między oba sąsiednie opactwa. Norbertanie ufundowali trzeci z kolei kościół i oddali go pod opiekę Świętych Aniołów Stróżów. W 1819 r. nastąpiła w zaborze rosyjskim kasata zakonów. Dwadzieścia lat później car Mikołaj I ofiarował dobra milejowskie Longinowi Fiedajewowi. Rodzina carskiego pułkownika była właścicielem wsi aż do roku 1914. Przez kilkadziesiąt lat na przełomie XIX i XX wieku proboszczem parafii był ks. Piotr Jankowski (1890-1926). Jego zapobiegliwości Milejów zawdzięcza murowany kościół w stylu gotyku nadwiślańskiego, konsekrowany w 1903 r. przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego oraz plebanię zbudowaną na podobieństwo dworku szlacheckiego. W diecezji łódzkiej parafia w Milejowie znalazła się w 1920 r., początkowo należała do dekanatu piotrkowskiego a obecnie do sulejowskiego.
Troska o ślady przeszłych wieków
Reklama
Parafialna świątynia nosi wiele śladów bogatej przeszłości. Boczne ołtarze poświęcone są św. Marii Magdalenie i Świętym Aniołom Stróżom. Ołtarz główny zawiera wymienne wizerunki Matki Bożej i Świętej Rodziny - oba otaczane szczególną czcią wiernych. Uwagę odwiedzających kościół zwraca zabytkowa ambona i alabastrowa gotycka chrzcielnica. Na chór wiodą kręte schody, kunsztownie wykonane z metalu. W gablotach podziwiać można gotyckie ornaty. Są tu przepiękne witraże, malowidła ścienne i żyrandole. A to tylko niektóre z cennych zabytków sakralnych gromadzonych w Milejowie przez wieki. W ostatnim czasie świątynia poddawana jest systematycznym zabiegom renowacyjnym. Nowy blask zyskała już fasada i wieże. Trwają prace w nawach bocznych. Na remont czeka także dach. Wszystkie prace przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków. Parafianie, dumni ze swej pięknej świątyni, wykazują dużą ofiarność i zainteresowanie jej odnowieniem, aby mogła służyć przyszłym pokoleniom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najważniejsze jest zbawienie dusz
Dziedzictwo pokoleń i wpływ duchowości wielkich zakonów zobowiązują nas dziś do troski nie tylko o dobra materialne, ale także o ducha wspólnoty - mówi ks. Piotr Szubski, proboszcz w Milejowie od 2003 roku. Rozwijaniu modlitwy i mocy duchowej wiernych mają służyć m. in. nowenny odprawiane w różne dni tygodnia do świętych Patronów parafii. Kolejną okazją do pracy nad sobą są odpusty i rekolekcje. Zapraszani są wówczas do kościoła kaznodzieje posiadający dar poruszania ludzkich sumień. Uroczystości ku czci św. Marii Magdaleny przewodniczył o. Gracjan Kubica, przeor klasztoru bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. W konfesjonałach podczas sumy odpustowej posługiwali ks. kan. Grzegorz Gogol - proboszcz z Witowa oraz ks. Andrzej Pełka - proboszcz z Bujen. Na parafialne święto przybyli ponadto: dziekan sulejowski ks. kan. Zygmunt Czyż oraz ks. Mirosław Simka, ks. Daniel Rylski i ks. Hubert Kempiński. Proboszczowi miejsca jak co dzień pomagał wikariusz ks. Antoni Cygora.
Świeccy w parafii
Widoczne było również zaangażowanie laikatu. Procesja eucharystyczna wokół kościoła ukazała, jak liczna, bogata w chorągwie i feretrony jest asysta parafialna, obejmująca dorosłych i dzieci. W prowadzeniu asysty pomaga Księdzu Proboszczowi p. Halina Mazerant. Od niedawna parafia ma nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest nim p. Paweł Staszewski. Na odrestaurowanych organach gra i śpiew prowadzi organista p. Janusz Sobczyk. Oddany parafii kościelny p. Radosław Rybiński pełni także posługę lektora. Natomiast w kuchni i ogrodzie przy plebanii posługuje p. Jadwiga Pechta. Niedawna wichura położyła w otoczeniu kościoła wiele starych drzew i zerwała linie elektryczne. Przygotowanie smacznego, świątecznego obiadu bez elektryczności wymagało szczególnego zaangażowania pani gospodyni. Powalone drzewa na czas usunięto przy pomocy sołtysów sąsiednich wsi, szczególnie przyczynił się do tego p. Marek Zieliński.
Czas na pielgrzymkę
Minął dzień odpustu i wspólnota wiernych z Milejowa natychmiast rozpoczęła intensywne przygotowania do 26. pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. „Pielgrzymka ma swój specyficzny klimat duchowy - mówi proboszcz ks. Piotr Szubski. - Tworzy się jakby rodzina. Idziemy blisko siebie, pomagamy sobie wzajemnie, dzielimy się swoją wiarą i świadectwem życia. Ma to znaczenie wychowawcze dla młodych. Bardzo potrzebna jest także modlitwa zanoszona we wspólnocie w intencjach poszczególnych rodzin. Wybierz się, wybierz razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak, jeśli będziesz szedł wytrwale, to na Jasnej Górze w obliczu Matki ujrzysz Boga Twarz - jest coś imponującego w tej pieśni pielgrzymkowej, przyzywającej niezdecydowanych. Jeszcze można do nas dołączyć. Wychodzimy 22 sierpnia o godz. 7, po Mszy św. ” - zachęca duszpasterz wspólnoty parafialnej w Milejowie. A my życzymy pątnikom dobrej drogi i obfitych owoców pielgrzymowania. Szczęść Boże.