W uroczystość odpustową tej parafii, 31 maja, przypadającą w liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, sprawowana była główna Msza św. roku jubileuszowego 350-lecia zawierzenia Krosna Matce Bożej Murkowej. Przewodniczył jej o. Stanisław Piętka OFMConv, gwardian klasztoru franciszkanów w Niepokalanowie. W celebrze uczestniczyli kapłani z archiprezbiteratu krośnieńskiego, franciszkanie przed laty pracujący w tym mieście oraz bernardyni z Dukli i kapucyni z Krosna.
- Jeśli ktoś wzywa Maryję i prosi Ją o ratunek, to Ona nigdy nie pozostawia go samego. Zawsze przychodzi z pomocą i daje najcenniejszy dar, swojego Syna Chrystusa - podkreślił w homilii o. Piętka. Ta myśl korespondowała z treścią aktu zawierzenia miasta, którego pod koniec liturgii dokonał prezydent Piotr Przytocki wraz przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Słysiem. Klęcząc przed wizerunkiem Matki Bożej Murkowej, uczestnicy uroczystości powierzyli Maryi teraźniejszość i przyszłość miasta oraz wszystkie sprawy dotyczące życia mieszkańców.
Do tej uroczystości franciszkanie przygotowywali się poprzez dziewięciomiesięczną, specjalną nowennę, w którą zaangażowane były wszystkie krośnieńskie parafie. O. Piotr Głód OFMConv, proboszcz i gospodarz uroczystości, podziękował za obecność i modlitwę licznie zgromadzonym parafianom, gościom, przedstawicielom władz miejskich, szkolnym pocztom sztandarowym oraz siostrom józefitkom i klaweriankom.
Wyraził wielką radość z faktu, że Krosno zostało ponownie oddane pod opiekę Maryi, po 350 latach od pierwszego zawierzenia, dokonanego w obliczu najazdu wojsk Rakoczego, oblegających gród w czasie potopu szwedzkiego. Franciszkanin wręczył zaproszonym gościom specjalne medale, upamiętniające obchody roku jubileuszowego.
Dwa interesujące wydarzenia związane z obchodami jubileuszowymi miały miejsce dzień wcześniej. 30 maja w krośnieńskiej „Piwnicy PodCieniami” odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Siedem wieków obecności Franciszkanów w Krośnie”. Ekspozycja prezentuje zabytkowe paramenty liturgiczne, starodruki, archiwalia oraz dzieła sztuki pochodzące z klasztoru i kościoła krośnieńskich Franciszkanów. Wystawa ta została przygotowana przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie pod kierunkiem dyrektor Ewy Mańkowskiej. W jej otwarciu uczestniczyło wielu gości i miłośników Krosna, na czele z prezydentem Piotrem Przytockim. Wystawę można zwiedzać do 15 lipca br.
Następnie uczestnicy wernisażu przeszli do sali posiedzeń Urzędu Miasta, gdzie odbyła się konferencja naukowa pod takim samym tytułem jak wystawa. Konferencji przewodniczył Prezydent miasta oraz o. dr Emil Kumka z Włoch, franciszkanin i rodowity krośnianin, od kilku lat pracujący jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury „Seraphicum” w Rzymie.
O. Kumka wygłosił referat pt. „Teologia maryjna franciszkańskiej szkoły teologicznej - szkic zagadnień i dziejów”. Kolejni prelegenci przedstawili następujące opracowania: Łukasz Stachurski - „Między Franciszkanami, Panem Wójtem a Plebanem - relacje zewnętrzne konwentu na przestrzeni wieków”; Ewa Bereś - „Klasztor Ojców Franciszkanów w okresie zaborów”; Ewa Makowska - „Zza murów - obraz Krosna w kronikach franciszkańskich”; Piotr Łopatkiewicz - „Kaplica Oświęcimów - mauzoleum czy pomnik gloryfikacji rodu?”; Tadeusz Łopatkiewicz - „Franciszkanie i konserwatorzy. Ze źródeł do dziejów restauracji zabytków krośnieńskiego konwentu franciszkańskiego w dobie autonomii galicyjskiej”; Marta Rymarz - „Remont i konserwacja kościoła Ojców Franciszkanów w Krośnie, lata 1872-1930”. Materiały z tej sesji naukowej ukażą się drukiem za kilka miesięcy.
Dopełnieniem uroczystości był I Jarmark Franciszkański, który zakonnicy zorganizowali 3 czerwca na placu przed kościołem. Rozpoczął się Mszą św., po której zostały ogłoszone wyniki konkursów literackiego i plastycznego oraz odbyły się występy muzyczne, zabawy i loteria fantowa. Największymi atrakcjami były inscenizacja legendy o rodzie Oświęcimiów oraz nocne zwiedzanie kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu