Główne obchody 100-lecia pabianickiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej splotły się z uroczystością Trójcy Przenajświętszej. Ważny etap w dziejach parafii, utworzonej w 1907 r., nastąpił z chwilą przybycia do miasta Księży Misjonarzy, którzy w sierpniu 1919 r. zostali jej gospodarzami. Obecnie liczy ona ok. 12 tys. mieszkańców. W ramach przygotowań do jubileuszu, w świątyni oraz w obiektach parafialnych przeprowadzono liczne remonty i prace konserwatorskie.
Uroczystości rozpoczęły się od procesyjnego wprowadzenia abp. Władysława Ziółka do świątyni. Obok Metropolity Łódzkiego szli m.in.: ks. Jacek Gasiński CM - proboszcz miejsca, ks. Kryspin Banko CM - rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, kapłani z dekanatu pabianickiego wraz z dziekanem ks. prał. Ryszardem Olszewskim, liczne poczty sztandarowe, członkowie zespołów parafialnych. Dostojnego Gościa serdecznie powitali najmłodsi parafianie oraz ks. Jacek Gasiński. Mszy św. dziękczynno-błagalnej, koncelebrowanej z udziałem księży diecezjalnych i zakonnych, przewodniczył abp Władysław Ziółek.
Metropolita Łódzki podkreślił, że na tutejszej wspólnocie II wojna światowa odcisnęła tragiczne piętno. W kwietniu 1940 r. Księży Misjonarzy wypędzono z Pabianic. Kilku z nich aresztowano i osadzono w niemieckich obozach koncentracyjnych, z których nigdy nie wrócili. Kościół zaś spełniał rolę pomieszczenia dla koni i magazynu wojskowego. Wiosną 1945 r. Księża Misjonarze powrócili do Pabianic i z zapałem przystąpili do odnowienia kościoła.
W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz miejskich, gminnych i powiatowych. Obecna była również wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu