Polacy z Komarna
W okolice Strzelina po okropnościach II wojny światowej przybyli Polacy tułacze z Łoszniowa, Trembowli i Komarna na Ukrainie, wioząc jako swój skarb wiary święty obraz - Matki Bożej Różańcowej z kościoła w Komarnie. Pod Komarnem Jan Sobieski, hetman wielki koronny, w 1672 r. pokonał Tatarów. Pamiątką tego zwycięstwa jest kamienny obelisk z napisem „MORS MEA-VITA TUA”. Właścicielami Komarna byli: pisarz Jan Ostroróg, a następnie Wiśniowieccy, Ogińscy, Lanckorońscy. Obecny kościół w Komarnie został wybudowany w latach 1644-1657 w stylu barokowym, posiada przepiękną fasadę z kamienia. Można by też przypuszczać, że z tego okresu, a może wcześniejszego, pochodzi też łaskami słynący obraz Matki Bożej Różańcowej.
Obraz
Obraz Matki Bożej Różańcowej malowany na płótnie jutowym nawiązuje do szkoły malarstwa włoskiego. Sukienkę Matki Bożej metalową, wypukłą, z XVIII w. zdobią stylizowane ornamenty kwiatowo-liściaste. Przed obrazem tym w przeszłości wierni doznawali licznych łask, o czym świadczą zapisy w Księdze wizytacji kościoła w Komarnie oraz wpis bp. Sierakowskiego z 1774 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sanktuarium
Obraz Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu towarzyszył repatriantom w ich wędrówce ze Wschodu i zagospodarowaniu się w swoich nowych domach, na ziemiach odzyskanych. Był dla nich duchową pociechą, niósł nadzieję i łaski. Zamieszkujący okoliczne parafie rodacy z Komarna czczą Maryję, wędrując do Jej świętego oblicza w pielgrzymkach. Nie żałowali też wysiłku dla odnowy nowoleskiej świątyni. Pamiętają też o swojej parafii na Wschodzie. 11 lat temu zawieźli tam kopię obrazu Matki Bożej Różańcowej. 8 grudnia 1957 r. kard. Bolesław Kominek intronizował obraz w Nowolesiu. Natomiast 10 lat temu, 10 października 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu lokalne sanktuarium maryjne. W tym roku 7 października obchodzone będzie 10-lecie sanktuarium. Mszę św. jubileuszową o godz. 12.30 będzie celebrował abp Marian Gołębiewski.
Oprac. LS
Proboszcz parafii, ks. Stanisław Włodarski zaprasza w każdą środę do sanktuarium w Nowolesiu na nowennę do Matki Różańcowej, a od 13 maja do października w każdą niedzielę o godz. 16.00 na odprawiane tutaj nabożeństwa fatimskie - różaniec z procesją. Msze św. w niedziele o godz. 10.00.