Od chwili ogłoszenia Dekretu do chwili rozpoczęcia synodu - zaplanowanego na 16 października br. - dzieli nas co prawda jeszcze kilka miesięcy, ale świadomość podjęcia kolejnego wielkiego dzieła w naszej diecezji towarzyszy nam coraz częściej.
Przed tygodniem mieliśmy okazję zapoznać się na łamach naszego pisma z aktualnym stanem przygotowań do podjęcia tego wyzwania, o czym mówił przewodniczący Komisji Przygotowawczej ks. dr Bogusław Drożdż. W międzyczasie został odczytany w parafiach diecezji komunikat Biskupa legnickiego, w którym duży fragment został poświęcony temu zagadnieniu. Do parafii dotarły też materiały przygotowujące wiernych do synodu, które zawierają: cykl katechez i wezwania modlitwy powszechnej - do wykorzystania w kolejne niedziele w okresie od 2 IX do 14 X; nabożeństwa - które mają być celebrowane w parafiach każdego 16. dnia miesiąca od czerwca do września i katechezy szkolne poświęcone tematyce synodu - do wykorzystania we wrześniu i październiku br.
Warto tu zwrócić uwagę, że zamierzeniem Komisji Przygotowawczej jest, aby wspomniane wyżej katechezy dla dorosłych były odczytywane przed niedzielną Mszą św. Nie będzie więc potrzeby zwoływania osobnych spotkań, lecz wierni uczestniczący w niedzielnej Mszy św. będą mieli od razu okazję pogłębić swoją wiedzę na ten temat.
Wszystkie te działania podejmowane są po to: „Aby - jak stwierdza biskup legnicki Stefan Cichy - przygotowanie synodu, nie kończyło się tylko na powołaniu komisji. Diecezja musi być dobrze przygotowana duchowo. Dlatego też ważna jest prawdziwa modlitwa. Przygotowanie obejmuje również pogłębienie świadomości wiernych. Ważne jest, aby każdy mieszkaniec diecezji wiedział, czym jest synod, kto w nim może i powinien uczestniczyć, jakie są jego cele, jaką rolę odgrywa biskup czy też osoby świeckie”.
Ksiądz Biskup zwraca na to uwagę podczas różnych spotkań, które odbywa w ostatnim czasie z duchowieństwem i wiernymi diecezji. Czy to podczas pełnienia posługi biskupiej w parafiach, czy też podczas ostatnich posiedzeń Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Księży Dziekanów, a także podczas spotkań z różnymi środowiskami i grupami zawodowymi. Wszystko po to, aby podejmowane wielkie dzieło diecezjalne, które zaplanowano na najbliższych 5 lat (aby zakończyć synod w roku 20. rocznicy diecezji) było dobrze przygotowane od strony organizacyjnej i duchowej, by przyniosło jak najobfitsze owoce.
Mimo więc rozpoczynających się wakacji, tematyka synodalna będzie nam towarzyszyć dość często, a szczególnie pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego będą wypełnione wielorakimi działaniami na rzecz synodu. Już dziś możemy włączyć się w dzieło synodalne, przede wszystkim przez modlitwę w tej intencji. A okazji do niej podczas wakacji raczej nie powinno nam brakować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu