Reklama

Kościół

Austria - Kościół katolicki w czasach epidemii

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa zmusza do ograniczenia życia religijnego w wielu krajach naszego kontynentu. Zaostrzenia zostają wprowadzane stopniowo i zmieniają się już nie tylko z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę.

[ TEMATY ]

Kościół

Austria

kard. Schönborn

koronawirus

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Na początku zeszłego tygodnia, 10 marca, Kościół katolicki w Austrii, odpowiadając na wprowadzone przez rząd federalny zarządzenie, ograniczył maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach do 100 osób. - Kościół przejmie wytyczne rządu dotyczące wszystkich wydarzeń i form kultu - powiedział wtedy kard. Christoph Schönborn Katolickiej Agencji Prasowej Kathpress. Dwa dni później, 12 marca, wydany został następny dekret, który mówił już o całkowitym zawieszeniu nabożeństw publicznych oraz wszelkich zgromadzeń i ceremonii religijnych w następnych tygodniach. Ten zakaz ma wejść w życie w poniedziałek 16 marca. Episkopat austriacki zapowiedział jednak, że świątynie nie będą zamykane i będzie istniała możliwość spowiedzi i udzielenia indywidualnie Komuni św., natomiast jedynym dopuszczalnym obrządkiem religijnym będzie ceremonia pogrzebowa, która będzie mogła odbyć się tylko w najbliższym kręgu rodzinnym przy grobie. Pozostałe ceremonie jak śluby czy chrzty muszą być odwołane i przeniesione na inny termin.

Zaplanowane na poniedziałek posiedzenie Konferencji Biskupów Austrii, na którym miał zostać wybrany nowy przewodniczący, zostało odwołane w niedzielę. W tej sytuacji kard. Christoph Schönborn nadal pozostaje przewodniczącym Konferencji aż do odwołania, o czym poinformował Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Austrii.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskupi wzywają do wzmożonej modlitwy w czasach kryzysu. W związku z ograniczeniami życia religijnego w Austrii biskupi austriaccy apelują o pozytywne wykorzystanie czasu „spowolnienia”, „skupienia się na tym, co najważniejsze” i na łączeniu się w modlitwie z osobami poszkodowanymi. Rezygnacja z dotychczasowych form życia religijnego jest dla wielu wiernych ogromnym ciosem, ale modlitwa w innym wymiarze może „być dla nas błogosławieństwem” i „w okresie ograniczeń – koniecznością”, zaznaczył arcybiskup Salzburga Franz Lackner, apelując równocześnie o modlitwę za wszystkich chorych i cierpiących z powodu epidemii koronawirusa, za cały personel medyczny oraz polityków, którzy obecnie walczą z tą chorobą. Biskup Innsbrucka Hermann Glettler wezwał wszystkich wiernych do wzmożonej modlitwy w tych trudnych tygodniach, zachęcając do wspólnej modlitwy rodzinnej, która może pomóc w czasach niepewności. W okresie, w którym coraz bardziej odczuwa się „wrażliwość i kruchość” życia, wyciszenie w tych dniach pomaga nam skupić się na tym, co najważniejsze. Biskup Innsbrucka opowiedział się jak najbardziej za tym, aby w nadchodzących tygodniach kościoły pozostały otwarte na indywidualną modlitwę, jako „miejsca nadziei”.

Kościoły są „fundamentalnym wsparciem duchowym dla ludzi nie tylko w czasach obecnego kryzysu.” – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn zwrócił się do wiernych w poruszającym i bardzo osobistym przesłaniu, które archidiecezja rozpowszechniła za pośrednictwem kanału internetowego Youtube w sobotnie popołudnie.

Świat przeżywa obecnie sytuację, która „nigdy jeszcze nie zaistniała w takiej formie w ciągu naszego życia”, mówił arcybiskup Wiednia. Dobrą wiadomością jest to, że pandemię można pokonać – „ale może się to udać tylko wtedy, gdy wszyscy się do tego przyczynimy”. Działania rządu przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa są drastyczne i bolesne dla nas wszystkich, ale „konieczne” i „odpowiedzialne”. Kardynał Schönborn zaznaczył, iż sam jest osobą starszą i należy do grupy wysokiego ryzyka – ale to go nie przeraża: „Nie boję się śmierci, nie mogę się doczekać życia wiecznego, ale jestem wdzięczny za dwukrotne uzdrowienie w ciągu ostatniego roku”. Zaapelował do ograniczenia bezpośrednich kontaktów i postawił pytanie: „Czy jest to niechrześcijańskie? Czy to nie jest przeciw miłości bliźniego? Nie: To jest właśnie znak miłości bliźniego, jeśli nie narażamy się na niebezpieczeństwo! Wszyscy ponosimy odpowiedzialność społeczną – tu chodzi o ograniczenie szybko rosnącej liczby nowych infekcji.”

Reklama

W swoim przesłaniu kardynał Schönborn bronił po raz kolejny podjętych przez Kościół decyzji dotyczących ograniczenia życia religijnego, które mają na celu „spowolnienie pandemii” z nadzieją, że „ją wkrótce powstrzymamy”.

Podziel się cytatem

Kościoły pozostaną nadal otwarte, dlatego prosił do nawiedzania świątyń i do modlitwy. Jednocześnie pragnął zachęcić wiernych do „powrotu praktykowania modlitwy w domach” – i biorąc pod uwagę przyjmowanie Komunii św., arcybiskup zalecił „ożywienie dawnego zwyczaju Komunii Duchowej” poprzez czytanie Biblii czy modlitwę w wielu aktualnych intencjach.

Kardynał Schönborn zaznaczył, że będzie to niezmiernie trudny okres, w którym okazywanie sobie tak niewielkich gestów jak „uśmiech czy dobre słowo” będą miały dla nas bardzo duże znaczenie i pozytywny wpływ, gdyż wszyscy głęboko wierzymy, „że po tym szczególnym okresie Wielkiego Postu z pewnością nadejdzie nowa Wielkanoc” i na zakończenie dodał: „Odwagi. Bóg kieruje wszystkim”, cytując słowa patrona Wiednia św. Klemensa Marii Hofbauera (1751–1820), którego w niedzielę, 15 marca, obchodzona jest 200. rocznica śmierci.

Reklama


Życie duszpasterskie w Kościele wirtualnym

W tym burzliwym czasie Kościół zmuszony jest przenieść dotychczasowe publiczne życie religijne ze świata realnego do wirtualnego. Zarówno archidiecezja wiedeńska jak i pozostałe diecezje w Austrii przypominają, że obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcają do korzystania ze środków masowego przekazu i nowych mediów, które transmitują codziennie na żywo nabożeństwa, dając możliwość duchowego przeżywania tajemnicy wiary. Jednocześnie duchowni proszą wiernych o zachowania należnego uczestnictwa w religijnych przekazach medialnych, duchowe włączanie się w celebrację nabożeństw i przeżywania ich na żywo w skupieniu i powadze. Polacy żyjący w Austrii mają możliwość uczestniczenia w codziennych Mszach św. i modlitwach w języku polskim poprzez transmisję Radia Droga (Zobacz), które zainicjowało specjalną modlitwę w intencji uwolnienia od epidemii.

Na wszystkich szczeblach diecezjalnych tworzone są nowe portale pozwalające na kontynuację życia religijnego w innym wymiarze. Archidiecezja wiedeńska opublikowała na stronie internetowej wskazówki do nowego „nabożeństwa w sieci” (Netzwerk Gottesdienst) dla duszpasterzy opiekujących się osobami starszymi i informuje na bieżąco o nowo powstałych stronach. Państwowa telewizja ORF planuje nowy dodatkowy program religijny, aby wyjść na przeciw potrzebom osób wierzących. Format ten został opracowany wraz z różnymi wspólnotami religijnymi i grupami wyznaniowymi w Austrii.

Reklama

Dział medialny Konferencji Episkopatu Austrii proponuje aplikację „Glaube.Leben”, która oprócz „wirtualnej sieci modlitewnej” zawiera m. in. niezbędnik katolika z liturgią i patronem dnia oraz przeglądarką i wyszukiwaniem ponad 100 000 nabożeństw w całej Austrii. W związku z obecną sytuacją funkcja ta została czasowo wyłączona, natomiast zamiast niej aplikacja ma do zaproponowania wiele programów religijnych transmitowanych przez telewizję, radio czy online. Aplikacja została opracowana ponad dwa lata temu jako projekt diecezji austriackich i działem medialnym Konferencji Episkopatu Austrii i jest dostępna bezpłatnie.

Kardynał Christoph Schönborn chętnie korzysta z nowych mediów zapewniając o swojej bliskości i łącząc się z wiernymi w tych coraz bardziej wstrząsających chwilach postępującej epidemii koronawirusa.

Podziel się cytatem

Reklama

W przesłaniu opublikowanym przez archidiecezję wiedeńską w niedzielne popołudnie, 15 marca, kard. Schönborn zwrócił się tym razem do kapłanów diecezji wiedeńskiej. Arcybiskup zaznaczył, iż obecny kryzys wymaga od Kościoła, a zwłaszcza od kapłanów, dużej kreatywności w podtrzymaniu pracy duszpasterskiej, prosząc ich, aby byli czujni i wykazali się inicjatywą w okazywaniu miłości bliźniego oraz „zrobili wszystko, co możliwe, aby wspierać wiernych, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.” Od kapłanów wymaga się nie tylko codziennej modlitwy i odprawiania Eucharystii, ale także nowych inicjatyw w działaniu duszpasterskim, ponieważ kościoły są nadal otwarte dla wiernych. Adoracja Eucharystyczna byłaby ważną propozycją. „Mamy tyle opcji i możliwości, aby wykazać się inwencją w tym czasie – należy je wykorzystać”, stwierdził kardynał, przypominając ponownie zawołanie św. Klemensa: „Odwaga! Bóg kieruje wszystkim”.

Chciałabym rozwinąć już dwókrotnie cytowane tu ważne słowa patrona Wiednia i Apostoła Warszawy, św. Klemensa Marii Hofbauera, które skierował do swoich współbraci ponad dwieście lat temu, a które w obliczu tych trudnych czasów zupełnie nie straciły na aktualności. Niech one będą dla każdego z nas i całego świata otuchą i nadzieją na lepsze!

Podziel się cytatem

„Odwagi! Bóg jest Panem. On kieruje wszystkim dla swojej chwały i naszego dobra i nikt Mu sprzeciwić się nie może. Wszelkie ludzkie plany, nawet jeśli zaprojektowane są w najdrobniejszych szczegółach, służą wyłącznie wypełnieniu Jego woli. (…) Widzę, że wszystko, co uważamy za przeciwność, prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce, żebyśmy byli. Pozwólmy więc Bogu działać i kierować, a wszystko na dobre się obróci. (…) Drodzy bracia, wystrzegajmy się grzechu i dążmy do doskonałości; to jedyna rzecz, o której winniśmy myśleć, bądźmy mężnego serca i zachęcajmy się wzajemnie do czynienia dobra. Traktujmy się nawzajem z miłością. Z serca pozdrawiam Was Wszystkich w Jezusie.”

2020-03-16 11:49

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: kard. Ch. Schönborn przeciw „małżeństwom dla wszystkich”

[ TEMATY ]

Austria

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Po raz kolejny swoje stanowcze „nie” wobec „małżeństw dla wszystkich” wyraził metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn. Na łamach archidiecezjalnej gazety „Der Sonntag” podkreślił, że „tak naprawdę” jedynym powodem małżeństwa jest dobro dziecka.

Istnieje naturalna potrzeba, aby za dobro dzieci wspólnie odpowiadali matka i ojciec. Małżeństwo jest drogą pokoleń i zawsze pozostanie niezastąpione, „jeśli jest dziecko, kiedy są matka i ojciec, którzy chcą się o te dzieci troszczyć” – napisał kardynał w artykule zatytułowanym „Nie dla małżeństw dla wszystkich”. Z tych powodów opowiedział się za zachowaniem dotychczasowej treści pojęcia małżeństwa i przypomniał stare przysłowie chińskie: „Nazywaj koło kołem a kwadrat kwadratem, a wtedy polityka znowu dojdzie do ładu”.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję