Reklama

Polska

Tysiące mężczyzn w pielgrzymce do Piekar Śląskich

[ TEMATY ]

pielgrzymka

mężczyzna

www.piekary.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawiedliwość i miłość społeczna oznaczają pełnię ładu moralnego związanego z porządkiem społecznym - powiedział 26 maja abp Wiktor Skworc przed rozpoczęciem Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich, gdzie z tradycyjną pielgrzymką przybyły tysiące mężczyzn. Wśród nich obecny jest także prezydent RP Bronisław Komorowski.

Przed Mszą metropolita katowicki przywitał obecnego wśród tegorocznych pielgrzymów piekarskich prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz arcybiskupa Pragi, Prymasa Czech kard. Dominika Dukę i metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do Piekar przybyli również arcybiskup senior Damian Zimoń oraz nowy metropolita wrocławski były katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny, biskupi diecezjalni i pomocniczy z Bielska Białej, Gliwic i Opola. Wśród pątników znalazło się ponad dwudziestu duchownych i świeckich z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a także m. in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wyższych uczelni, związkowcy, członkowie organizacji pozarządowych.

Metropolita katowicki podziękował prezydentowi za inicjatywę budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie oraz za ofiarowany sanktuarium piekarskiemu kielich mszalny.

W tradycyjnym słowie do pielgrzymów wygłaszanym przez metropolitę katowickiego przed rozpoczęciem Mszy św. abp Skworc nawiązał do trwającego Roku Wiary. "Jedną z metod mierzenia intensywności wiary jest obserwacja jej zewnętrznego manifestowania, a wiec udział w praktykach religijnych" - stwierdził metropolta katowicki cytując dane, według których w Polsce w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 40 procent zobowiązanych. "Mamy poważny obowiązek udziału we Mszy św. niedzielnej, która buduje Kościół" - przypominał i apelował: "Nie wolno nam umniejszać Kościoła przez nieobecność na niedzielnej Mszy św., a tak się niestety dzieje. Bądźcie zatem bracia apostołami świętowania niedzieli i dajcie tego przykład!".

Reklama

Wspominając pielgrzymkę Jana Pawła II, który w roku 1983 odwiedził Katowice, abp Skworc nawiązał do głoszonej wówczas przez niego ewangelii pracy. "Aby zapobiegać brakowi ładu społecznego, krzywdzie i nienawiści w życiu społecznym, Jan Paweł II upomniał się wtedy o uprawnienia człowieka pracy, w tym o prawo do robotniczych zrzeszeń, czyli o prawo do tworzenia związków zawodowych" - przypomniał metropolita katowicki. W tym kontekście zwrócił uwagę, że zdaniem papieża Polaka jedyną drogą rozwiązywania konfliktów między pracodawcami i pracownikami "jest dialog, czyli rozmowa, czyli komisja trójstronna, a w punkcie wyjścia dobra wola u zainteresowanych stron". Abp Skworc zaznaczył, że ważne są też dwie fundamentalne zasady Katolickiej Nauki Społecznej: po pierwsze państwo powinno w kwestiach pracowniczych stanąć po stronie słabszego, a tym słabszym w układzie pracodawca-pracobiorca jest zawsze pracownik. Po drugie państwo powinno gwarantować prawo do wypoczynku, a zwłaszcza chronić niedzielę, jako dzień wolny od pracy, dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania.

Abp Skworc mówił dalej o bezrobociu, które dotyka aktualnie w Polsce ponad 2 mln osób. "Według opinii specjalistów, zbyt wysokie opodatkowanie pracy niszczy ekonomiczną aktywność, co powoduje zastój w tworzeniu miejsc pracy lub wręcz ich likwidację" - stwierdził. "Odpowiedzią na ten stan jest migracja za pracą, bo ludzie młodzi, młode małżeństwa i rodziny - projektując przyszłość, nie widzą jej w Polsce i wyjeżdżają" - dodał, wskazując, że zjawiskiem depopulacji szczególnie dotknięta jest Opolszczyzna, ale również województwo śląskie zagrożone jest wyludnieniem. "Jako obywatele tego kraju, jesteśmy bardzo zainteresowani losami piątkowej inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, pod hasłem "Dobry klimat dla rodziny". I życzymy jej jak najlepiej" - powiedział.

Reklama

"Sprawiedliwość i miłość społeczna, stanowiące tytuł Maryi czczonej w Piekarach, oznaczają pełnię ładu moralnego, jaki związany jest z całym porządkiem społecznym, a w szczególności z ładem pracy ludzkiej" - zaakcentował metropolita katowicki.

Stwierdził, że ten ład społeczny realizuje się czterech kręgach: człowiek i rodzina oraz Ojczyzna-ojcowizna i świat. "Człowiek jest pierwszym i podstawowym wymiarem miłości społecznej" - stwierdził abp Skworc, podkreślając, że chodzi zarówno o aspekt osobowy, jak i instytucjonalny. Przywołując słowa kard. Augusta Hlonda o gwałcie na sumieniach, abp Skworc stwierdził: "Niestety znamiona "gwałtu na sumieniach" noszą co najmniej dziwne "patronaty" pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i inne "inicjatywy" ministerstwa edukacji narodowej, które są jawną ingerencją państwa w sferę kompetencji wychowawczych rodziców. Wobec prób wprowadzania do systemu polskiej edukacji importowanych ideologii, trzeba z naciskiem przypomnieć, że w naszym systemie prawnym obowiązuje konstytucyjna zasada prymatu rodziców w wychowaniu dzieci", wzywając do wspólnej troski o rodzinę, jedyną w pełni wiarygodną przestrzeń wychowania młodego pokolenia, przekazywania wartości i narodowych tradycji. "Rodzina, to podstawa ładu społecznego. To tradycyjna rodzina jest bytem najbardziej nowoczesnym. Najsprawniej tworzącym kapitał ludzki i PKB. Dlatego niech państwo wspiera rodzinę w dobrze pojętym interesie własnym, w imię zdrowego rozsądku. A przede wszystkim niech rodzinie nie szkodzi" - powiedział.

Mówiąc o Ojczyźnie i ojcowiźnie, abp Skworc zauważył, że ten krąg miłości społecznej posiada szczególne znaczenie w naszym polskim doświadczeniu dziejowym i w naszej współczesności. Podziękował wszystkim, którzy podejmują służbę publiczną i czynią to w duchu moralnej odpowiedzialności.

"Świat - krąg najszerszy, obejmuje wszystkich ludzi. Jeżeli miłość społeczna ukształtuje się głęboko i rzetelnie w swych podstawowych kręgach - człowiek, rodzina, Ojczyzna-ojcowizna, wówczas zda również egzamin w kręgu najszerszym" - mówił metropolita katowicki, wzywając do pamięci o prześladowanych ze względu na wiarę na wszystkich kontynentach oraz obejmowania wyobraźnią miłosierdzia - modlitwą i wsparciem - pracujących w nieludzkich warunkach mieszkańców Bangladeszu, Indii, Afryki. "Wyprodukowane przez nich przedmioty kupują bogaci Europejczycy, my również" - wskazał abp Skworc. Dodał, że chrześcijanie wiedzą, iż ostateczną przyczyną tego, że świat jest widownią podziałów, napięć, niezdrowego współzawodnictwa i nierówności, zamiast być terenem szczerego braterstwa, jest grzech, czyli nieład moralny w człowieku. "Ale chrześcijanie wiedzą również, że na świat spływa nieprzerwanie łaska Chrystusa, która może przemienić ten los człowieka".

Na zakończenie abp Skworc przypomniał, że Zdjęciem Roku Grand Press Photo została w tym roku fotografia przedstawiająca mężczyznę niosącego na ramionach krzyż uratowany z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach (pożar wybuchł w nocy 14 stycznia 2013 r.) Poinformował, że mężczyzna ze zdjęcia przyniósł uratowany z pożaru krzyż do piekarskiego sanktuarium. "Ten symboliczny gest to wezwanie, znak i zadanie: jesteście powołani, aby wśród żywiołów dźwigać i wnosić w świat Krzyż Chrystusowy! Nieście Jedynego Zbawiciela do człowieka! Drodzy Bracia! Mocni wiarą, nieście go odważnie, z oddaniem i miłością. Jesteście solą tej ziemi! Niezwietrzałą!" - zwrócił się do zgromadzonych pielgrzymów metropolita katowicki.

2013-05-26 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka to wielka lekcja wiary, ona uczy pokory

[ TEMATY ]

biskup

pielgrzymka

Zielona Góra

Karolina Krasowska

- Piesza pielgrzymka to taka wielka lekcja wiary, lekcja człowieczeństwa - ona uczy pokory - powiedział pasterz diecezji w homilii skierowanej do pielgrzymów, którzy z Zielonej Góry wyruszyli na Jasną Górę.

- Droga na Jasną Górę jest drogą bliskości Jezusa, bliskości Jego słowa, Eucharystii, bliskości Kościoła. Jednak ewangeliczna historia o stąpaniu Piotra po jeziorze pokazuje, że można być blisko Jezusa i mieć chwile zwątpienia. Świat może w nas sprowokować nieuwagę. Bądźmy czujni, bądźmy pokorni przed Bogiem i przed sobą nawzajem - kontynuował pasterz diecezji. -  Życzę, aby pielgrzymka, tak jak wędrówka Piotra po jeziorze, zakończyła się ostatecznie wyznaniem, pięknym wyznaniem: "Prawdziwie jesteś Synem Bożym", by na wzór Apostoła, każde serce pielgrzyma mogło to również powtórzyć - dodał biskup nawiązując do Ewangelii o burzy i stąpaniu św. Piotra po jeziorze.

CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

"To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła" – wyjaśnił gość Radia eM.

CZYTAJ DALEJ

Makulatura na misje

2024-05-17 13:56

plakat organizatorów

    Pomagamy wyposażyć kolejne bardzo potrzebne sale przedszkolne w Centrum Dziecka w Kamerunie!

    Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Ap. informuje, że druga w tym roku edycja akcji „Makulatura na misje”, odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni. Kontener na makulaturę będzie ustawiony w godz. 7.00 -16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję