Reklama

Literacki pomnik naszej pamięci o Janie Pawle II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie ludzkie jest przejściem. Nie jest to życie całością do końca zamkniętą pomiędzy datą urodzin i datą śmierci. Jest otwarte ku ostatecznemu spełnieniu w Bogu. Każdy z nas odczuwa boleśnie zamknięcie życia, granicę śmierci. Każdy z nas jest świadom tego, że człowiek nie mieści się bez reszty w tych granicach, że bez reszty nie może umrzeć.
Jan Paweł II

Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie wielkim pasterzem dusz, wielkim duszpasterzem młodzieży. Wciąż opowiadał się po stronie młodych, dostrzegał w nich dobro i możliwości. W ten sposób budził we wszystkich także jakąś wielką nadzieję, że na młodzież można liczyć. Po inauguracji swego pontyfikatu powiedział do młodych słynne: „Wy jesteście nadzieją Kościoła, Wy jesteście moją nadzieją”. I w ciągu całego tego pontyfikatu młodzież z ogromnym entuzjazmem odpowiadała na te słowa Jana Pawła II. Ojciec Święty tak właśnie wychodził do młodego pokolenia. Było to zjawisko niespotykane. Im Papież bardziej posuwał się w latach i cierpieniu fizycznym, tym bardziej chwytał młodych za serce, tym bardziej młodzież lgnęła do niego, tym bardziej go kochała.
Młodzież Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie postanowiła na 2. rocznicę śmierci ich Wielkiego Przyjaciela napisać - opowiedzieć, co wtedy, gdy Papież umierał myślała i co czuła. Oto fragmenty:
Gdy Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca płakałam, ale rodzice zaczęli mi tłumaczyć, że choć Papież umarł, to zostaje z nami poprzez dzieło, które nam zostawia. Tato dodał: „przyszedł czas na egzamin z tego, jak go słuchaliśmy (…)”

Joanna Hołowko, klasa 3 gimnazjum

Serca płaczą
Świeczki płoną
Prośba o cud
Niech nie odchodzi
Niech jeszcze zostanie
Tak błaga Cię lud

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Surowiec, klasa 2 gimnazjum

Teraz, gdy myślę o Janie Pawle II jestem dumna, że jestem Polką i choć nie poznałam osobiście, wiem, że jest i uczy mnie jak być dobrym, szlachetnym i oddanym Bogu człowiekiem (…)

Aleksandra Gotłas, klasa 1 gimnazjum

Anna Wysługocka z 2 klasy pyta:

Czemu te dobre osoby
Które mają na wiele rzeczy sposoby
Tak szybko do wieczności przechodzą
I na nowo się rodzą
By ujrzeć Boga Oblicze
I na ich grobach zapalić znicze?

I pełen nadziei tekst Pauliny Kur z 2 klasy:
Myślę, że teraz jest szczęśliwy. Nawet nie umiem powiedzieć, że był… Bo jakoś jest i zawsze będzie (…)
Dzisiaj bardzo go wszystkim brak.
Gdzie jego słowiańska twarz?
Uśmiecha się wciąż spoza chmur,
Jakby z bardzo wysokich gór.

Smutek to bardzo ludzka rzecz.
To Święty Papież - o tym wiedz!
Wierzymy - gdy nadejdzie czas,
On tam w niebie, powita nas.

Patrycja Kur, klasa 1 gimnazjum

Odeszły ręce, które błogosławiły
Odeszły ręce, które do piersi tuliły…
Odeszły ręce do Matki swej, do nieba…

Reklama

Emilia Naklicka, klasa 3 gimnazjum

… dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem
Wskazówka się zatrzymała
Odszedł jeden człowiek
Wskazówka światu moc dziś odebrała

Paula Pietrzak, klasa 3 gimnazjum

…Wielu ludzi po śmierci Twojej się zmieniło
Zło i wady w swych duszach naprawiło
Choć dziś spacerujesz po rajskich kobiercach
Zawsze pozostaniesz w naszych prostych sercach

Monika Siwiec, klasa 2 gimnazjum

To piękne świadectwo młodzieży, która nie zawiodła nadziei swego Duszpasterza. Te wspomnienia, to zachęta, by jeszcze bardziej wejść w ten niezwykły pontyfikat, który niesie ocalenie dla młodego człowieka żyjącego w nieprzewidywalnych czasach. Cieszymy się, że wspominając Papieża, mamy radość przytulenia się raz jeszcze do Ojca Świętego.
Strofy wierszy, słowa modlitwy i luźne refleksje zostaną przesłane do Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Tam powstaje książka - literacki pomnik naszej pamięci o Ojcu Świętym. Cieszymy się, że skromny wkład będą mieli uczniowie Katolickiego Gimnazjum ze Szczecina.

Katarzyna Ługiewicz, Ks. Andrzej Supłat

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję