Przed startem Prezydent Andrzej Duda mówił: "Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w kopnym śniegu. Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”. I tym śladem zaraz pobiegniemy.
W południe do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zaprosił bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz osoby, ktore pielęgnowały pamięć o Żołnierzach Wyklętych, by nadać im odznaczenia państwowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po południu zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości odczytany zostanie apel pamięci, wręczone zostaną awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złoży ponad 2 tysiące żołnierzy służby przygotowawczej.
Najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych była obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. Szacuje się, że do 1963 r., gdy zginął ostatni z „Wyklętych” Józef Franczak, ps. Lalek, przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób.
Inicjatorem Dnia Pamięci poświęconego żołnierzom wyklętym był Prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślał Lech Kaczyński.