W 15. rocznicę powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej, 25 marca br., bp Wacław Depo odprawił dziękczynną Mszę św. w lubaczowskiej konkatedrze. Zawierzył jej losy Pani Łaskawej. W homilii starał się odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego tutaj jesteśmy”?
„Jesteśmy po to, by potwierdzić we własnym sercu potrzebę Boga w życiu człowieka. Świat, który nas otacza nie jest wytłumaczalny w żadnym wymiarze bez istnienia Boga, który go stworzył. Jesteśmy tutaj po to, byśmy sami odnaleźli Jezusa w swoim sercu i sumieniu” - argumentował. Aktualizując ten problem Biskup nawiązał do odbywającego się spotkania przywódców państw, którzy zastanawiają się nad przyjęciem konstytucji nowoczesnej Europy. Mają obiekcje, czy w tym dokumencie zapisać odniesienie do Boga i wartości chrześcijańskich. „Można nie wpisywać w traktacie europejskim, nawet w podręcznikach historii, imienia Boga i Jego Syna, ale nigdy nie wymaże się imienia Jezusa Chrystusa w sercach i sumieniach ludzi. To od nas zależy, czy będziemy Go szukać i potwierdzać. Szukajcie Jezusa, bo on wychodzi nam naprzeciw, pozwala się znaleźć. Szukajcie Chrystusa poprzez wasze rodziny, które przeżywają różne trudności, ale ich nie rozwiążą bez łaski i pomocy Boga” - mówił.
Na pytanie postawione w homilii dał jeszcze inną, istotną odpowiedź: „Dlatego tutaj jesteśmy, żeby odkrywać tajemnicę Kościoła jako tajemnicę wspólnoty Boga z ludźmi i ludźmi między sobą. Te dwa wymiary łączy krzyż - pionowa belka pokazuje relację Bóg - człowiek, pozioma zaś wymiar człowiek - człowiek. Kościół to najpierw Jezus Chrystus, później ci, których wezwał po imieniu: Piotr, Tomasz, Judasz... i inni. To biskupi: Jan Nowicki, Marian Rechowicz, Marian Jaworski (obecny kardynał), abp Eugeniusz Baziak, których Chrystus posłał tutaj, w to miejsce. Trzeba wspomnieć jeszcze bp. Jana Śrutwę, Mariusza Leszczyńskiego, a teraz ja stoję na czele naszego Kościoła. Obecnie chce się widzieć Kościół jako instytucję społeczną i charytatywną. Tymczasem bez Chrystusa nie ma Kościoła. Każdy z nas ma prawo być w Kościele, nawet słaby i grzeszny. Kościół bez przebaczenia nie jest Kościołem”.
Nawiązując do aktualnych tematów poruszanych w mediach, Biskup przypomniał, że człowiek jest darem Boga i dlatego musimy przestrzegać prawa do życia każdego poczętego dziecka. W tej sprawie nie wolno zawierać żadnych kompromisów, gdyż są one kompromitacją człowieka, który z jednej strony godzi się na ratowanie przyrody, a z drugiej na zabijanie człowieka.
Pod koniec Mszy św. dziękczynnej za istnienie przez 15 lat diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo, w modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, czczonej w konkatedrze, wyraził hołd miłości, serdecznej czci Patronce diecezji. „Tobie Maryjo zawierzamy tę cząstkę Kościoła powszechnego, jaką jest diecezja zamojsko-lubaczowska ze stolicą katedralną w Zamościu i konkatedralną w Lubaczowie. Zawierzmy Twej matczynej miłości Ojca Świętego Benedykta XVI... Dziękując za umiłowanego sługę Bożego Jana Pawła II, który 2 czerwca 1991 r. nawiedził to miejsce i 12 czerwca 1999 r. katedrę w Zamościu, prosimy o łaskę szybkiego wyniesienia do chwały ołtarzy, by był naszym pośrednikiem u Boga”.
Ordynariusz diecezji prosił Matkę Bożą Łaskawą o potrzebne łaski dla kapłanów, diakonów z naszej diecezji, by „z głęboką wiarą i zatroskaniem wypełniali kapłańską posługę, mając na sercu i oku dobro Twojego ludu”. Modlił się o to, by swoją łaską otaczała sprawujących władzę w naszych miastach i wioskach, i wypraszała im cnotę roztropności i męstwa. Matczynej miłości zawierzył wszystkie rodziny, ludzi starszych, cierpiących, samotnych, ciężkiej pracy na roli i w zakładach pracy, bohaterów w walce o wolność i niepodległość Polski, by doczekali się lepszego jutra. Prosił Panią Łaskawą: „Wspieraj nas, byśmy przez całe życie szli drogą Bożych przykazań. Niech te modlitwy wysłucha Twój Syn, który żyje i króluje na wieki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu