Już w sobotę wierni, w tym rzesza młodzieży, zgromadzili się w kościele św. Anny, by podczas wieczornej Mszy św. wspólnie modlić się w intencji beatyfikacji Jana Pawła II oraz by zobaczyć multimedialną projekcję, poświęconą Ojcu Świętemu. W niedzielę, 1 kwietnia, setki wiernych uczestniczyło we Mszy św., głęboko przeżywając Ewangelię Męki Pańskiej. Podczas popołudniowej Mszy św., oficjalnie inaugurującej koncert, młodzież zaniosła w darach ołtarza krzyż, Ewangeliarz i sieć, wyrażając w ten sposób swoją gotowość pójścia śladami wielkiego przyjaciela. Następnie na scenie usytuowanej na ulicy Jana Pawła II zaprezentowały się: zespół z parafii św. Anny „Psallite Deo”, chór Szkoły Muzycznej w Lubartowie oraz zespół „BJT - Być Jak Tata”. Przed głównym koncertem, w którym wystąpił Tomasz Kamiński z orkiestrą kameralną, młodzież przygotowała pantomimę ewangelizacyjną. Zwieńczeniem dnia było nabożeństwo eucharystyczne, któremu przewodniczył bp Artur Miziński. Z radosnym „Ciebie, Boga,wysławiamy” na scenę został wniesiony Najświętszy Sakrament. O godz. 21.37 nad miastem zaległa cisza, po której ku niebu wzniosła się żarliwa modlitwa o szybką beatyfikację Jana Pawła II.
„Inicjatywa w sposób naturalny związana jest z rocznicą śmierci Papieża” - mówi ks. Paweł Bartoszewski, pomysłodawca i główny organizator koncertu. Jednak, żeby została zrealizowana, musiała paść na dobry grunt. „Na szczęście ludzie są tu wspaniali i cuda można robić” - śmieje się ks. Paweł, opowiadając o przygotowaniach, które rozpoczęły się już w styczniu. Pomysł spodobał się także proboszczowi lubartowskiej fary, ks. kan. Andrzejowi Majchrzakowi, który bez wahania zdecydował się na podjęcie przez parafię wysiłku organizacji koncertu. Swoim optymizmem ks. Paweł „zaraził” młodzież, a także sponsorów, którzy chętnie wspomogli inicjatywę. Wśród kilkunastu darczyńców w szczególny sposób zaangażował się Urząd Miasta, którego pracownicy nie szczędzili wolnego czasu na żmudne przygotowania. Koncert - hołd złożony Janowi Pawłowi II - miał swój wymiar ewangelizacyjny i charytatywny. „Chcieliśmy wyjść poza mury kościoła do tych, którzy nie zawsze są blisko ołtarza, żeby zobaczyli, że jest wielu ludzi młodych, którzy wierzą i cieszą się z tego, że są chrześcijanami - mówi ks. Paweł. - Miał też konkretny wymiar charytatywny. Żywym pomnikiem dla Ojca Świętego była zbiórka prowadzona przez młodzież, z której dochód został przeznaczony na paczki dla najuboższych rodzin z parafii i miasta”.
Mieszkańcy Lubartowa na co dzień pamiętają o Janie Pawle II. 16. dnia każdego miesiąca w dekanacie lubartowskim odbywają się apele papieskie, których zadaniem jest przygotowanie wiernych do 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Lublinie. „W codziennej pracy w szkole i w grupach parafialnych jako duszpasterze staramy się pokazać, że w pamięci o Janie Pawle II nie chodzi o jeden dzień na wspomnienia i wzruszenia, ale potrzeba konkretnej pracy - mówi ks. Paweł Bartoszewski. - Skoro Jan Paweł II nazwał nas swoim pokoleniem, a my tę nazwę przyjmujemy, wymaga to od nas radykalnych decyzji i ciągłego podnoszenia sobie poprzeczki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu