Reklama
Pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej, organizowana od ponad 20 lat, zawsze odbywa się w sobotę. Przyjeżdżają tylko ci, którzy rzeczywiście deklarują chęć modlitewnego spotkania się z Chrystusem i Jego Matką na Jasnej Górze” - informuje ks. prał. Marian Szczerba, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Przygotowanie do pielgrzymki odbywa się już w sierpniu, kiedy katecheci otrzymują informacje o praktykach religijnych dotyczących szczególnie młodzieży maturalnej. Oczywiście, bezpośrednim przygotowaniem były katechezy. „Przygotowywałam młodzież nie tylko przez katechezę, ale również starałam się z nią omodlić tę pielgrzymkę. Modlitwom towarzyszyła m.in. intencja za młodych zagubionych. Zachęcałam młodych, aby ta pielgrzymka była nie tylko zawierzeniem Matce Bożej egzaminu maturalnego, ale całego ich życia” - mówi Gabriela Szczygłowska, katechetka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Młodzież składała w Sercu Jasnogórskiej Matki intencje, z jakimi przybyła do Jej Tronu. Justyna z Pajęczna dzieli się z Czytelnikami: „Proszę nie tylko o to, aby zdać dobrze maturę, ale o to, by moje życie dorosłe było jak najlepsze”. Kasia powierzała Maryi swoje poszukiwania drogi życiowej: „Proszę o pomoc w rozeznaniu drogi życiowej, chcę w życiu robić coś takiego, co będzie realizacją marzenia Boga na mój temat, tak by pełnić Jego wolę”. Piotr z Zawiercia zauważył: „Pielgrzymka na Jasną Górę to moment zastanowienia się nad wyborami. Czy zawód, który wybieram będzie pasował do mojej osobowości? Czy robię to dla siebie, czy dla rodziny? Tutaj przyjeżdża się ze specjalnymi intencjami, dlatego jest to trochę tak jak wizyta w bibliotece. Szuka się pewnych «informacji» i często się znajduje... Dziś natrafiłem na całą książkę...”. „Przyjechałem z prośbą, by zdać maturę - dzielił się Piotr z Ogrodzieńca - ale też po to, aby później dobrze wybrać tę właściwą ścieżkę, z Bogiem, bo z Nim zawsze łatwiej”.
Kamienie winy
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo pokutne. Wskazówki Mnicha ze scenki „Kamienie winy”, a także rachunek sumienia, czemu towarzyszyła wymowna oprawa muzyczna, przygotowana przez młodzież KSM z parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie pod czujnym okiem ks. Tadeusza Zawieruchy i ks. Gabriela Kopcika, stanowiły dla zgromadzonych doskonałą pomoc w przygotowaniu do sakramentu pojednania. Dodatkową pomocą dla maturzystów, przygotowaną po raz pierwszy przez Wydział, był rozdawany uczestnikom spotkania „Rachunek sumienia” z rozróżnieniem na rachunek dla nastolatki i nastolatka. „Wręczany maturzystom śpiewnik czy «Rachunek sumienia» są naszym zaproszeniem młodych do aktywnego uczestniczenia w swojej pielgrzymce. Naszym pragnieniem jest, aby wszyscy maturzyści obecni na pielgrzymce przystąpili do spowiedzi i przyjęli Komunię św.” - mówi ks. prał. Szczerba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oddech wiary
Reklama
Msza św. stanowiła centrum pielgrzymowania maturzystów. W ich intencjach sprawował Eucharystię wraz z kapłanami-katechetami abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W homilii Ksiądz Arcybiskup zachęcał młodych, aby postawili wszystko na Maryję: „Jesteście tutaj, na Jasnej Górze, w domu Matki Bożej, aby przed maturą tak ważnym krokiem w życiu człowieka, zaczerpnąć powietrza wiary. (...)”. Dostojny Celebrans wskazywał także na współczesne zagrożenia czyhające na młodego człowieka. Uwrażliwiał młodych na bezcenną wartość ludzkiego życia i wskazywał konieczność ukonstytuowania ochrony życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Wzywał także, aby młodzi nie przyjmowali Dekalogu wybiórczo: „Bądźcie wierni Chrystusowi” - prosił Ksiądz Arcybiskup.
Największy egzamin
W Sali Jana Pawła II ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki w Częstochowie wygłosił konferencję „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”. Młodzi z zainteresowaniem wysłuchali wielu wskazówek, jak odczytać powołanie. „Pytaj Boga, bo twoje powołanie ma być drogą do świętości. Pytaj, czy to lubisz, bo jesteś powołany do miłości. Pytaj, czy nie kierujesz się w wyborze powołania łatwizną, bo wtedy twoje życie będzie bezowocne” - mówił ks. Przybylski. Prelegent wyjaśniał młodym, przyszłym studentom, istotę czystości przedmałżeńskiej, która jest najlepszym sprawdzianem miłości: „Czystość to sprawdzian w powołaniu do miłości i małżeństwa. Czystość to cierpliwość, bo to pozwoli wam zobaczyć, czy jesteście powołani do współżycia czy do wspólnego życia?”. Duszpasterz akademicki przestrzegał przyszłych studentów przed zagrożeniem utraty wiary w nowych środowiskach: „Przed wami, po maturze, największy i pierwszy egzamin waszej wiary - studia. Na studiach przekonasz się, czy wierzysz, czy troszczysz się o wiarę. Pamiętajcie, że wszędzie są duszpasterstwa, katechezy, szukajcie, bo można zgubić Boga”.
W ranach Jezusa
Najwytrwalsi młodzi pielgrzymi, pomimo niesprzyjającej aury uczestniczyli w ostatnim punkcie pielgrzymki - Drodze Krzyżowej na Wałach jasnogórskich. Rozważania poszczególnych stacji prowadziła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W tych treściach młodzi mogli odnaleźć swoje osamotnienie, osaczenie, problemy, z jakimi muszą zmierzyć się codziennie. Odkrywali, że w ranach Chrystusa jest ratunek, potrzebna odwaga, by podejmować trud wyborów na progu dojrzałego życia.