Reklama

Egzorcyzm to nawrócenie

To nie księża wymyślili sobie egzorcyzm. W minionych wiekach został on odsunięty na dalszy plan, ale nie wyeliminowany. Rytuał odprawiania egzorcyzmu zawsze był w Kościele obecny. Ostatnio jednak, wobec naporu praktyk okultystycznych, powrócono do tej posługi

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mariusz Rzymek: - Jak Ksiądz zareagował na propozycję Biskupa Ordynariusza, by objąć funkcję diecezjalnego egzorcysty?

Ks. Franciszek Płonka: - W pierwszym momencie bliski byłem odmowy. Później pomyślałem jednak, że nie mogę tego rozpatrywać w kategorii „mojej sprawy”, ale jako sprawy Kościoła, którego jestem narzędziem. Przyjąłem więc tę funkcję i staram się ją wykonywać najlepiej jak potrafię.

- Wielu ludzi, w tym katolików, sceptycznie podchodzi do rytuału egzorcyzmu. Patrzą na niego, jak na wymyślony przez księży straszak, który ma przyciągnąć rzesze zalęknionych do świątyń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Chrystus uwalniał od ducha zła, o czym czytamy w Ewangelii, a później nakazał apostołom czynić to w Jego Imieniu. Widać więc, że to nie księża wymyślili sobie egzorcyzm. Fakt, że w minionych wiekach został on odsunięty na dalszy plan, ale nie wyeliminowany. Rytuał odprawiania egzorcyzmu zawsze był w Kościele obecny. Ostatnio jednak wobec naporu praktyk okultystycznych powrócono do tej posługi. I tak, w samej Francji, mimo braku księży, jest 300 egzorcystów, a we Włoszech jeszcze więcej. Niestety zjawisko reklamowania okultyzmu jest coraz powszedniejsze w środkach masowego przekazu, co nie ułatwia pracy egzorcystom. Paradoksalnie, w mediach wstydliwą rzeczą jest mówić o Ewangelii, ale nie o horoskopach, tarocie, chodzeniu do wróżki czy bioenergoterapeuty.

- Jak można pomóc osobie, która będąc zniewolona przez złego ducha nie chce wejść na drogę nawrócenia?

- Zawsze należy się za nią modlić. I to nie tylko samemu, ale w jakiejś grupie. Wskazane jest nawet poproszenie sióstr zakonnych o modlitwę w tej sprawie. W intencji takiej osoby można także pościć.

- Czy może być tak, że ktoś jest zniewolony przez Szatana i nie zdaje sobie z tego sprawy?

- Wiele przypadków nękania, osaczenia chodzi po świecie i nawet o tym nie wie. W sposób jaskrawy obecność złego ducha ujawnia się w nich dopiero, gdy zapada decyzja o powrocie do Boga. Wtedy do głosu dochodzą myśli: dla mnie już pewnie nie ma zbawienia.

- Co można określić mianem punktu zwrotnego w procesie zrywania więzi ze złym duchem?

- Już samo przyjście do księdza z prośbą o pomoc jest zwrotem w kierunku Boga. Rzeczywiste zerwanie dokonuje się jednak dopiero, gdy taki człowiek zacznie żyć sakramentami. Trzeba pamiętać, że pierwszym i podstawowym egzorcyzmem jest spowiedź, zwłaszcza generalna. W takich przypadkach nie może to być jednak spowiedź sporadyczna, lecz regularna. Do tego musi jeszcze dochodzić częste przyjmowanie eucharystii i adoracja Najświętszego Sakramentu. Przebywanie przed żywym Bogiem, plus modlitwa medytacyjna, to mocny środek neutralizujący działanie złego ducha.

Reklama

- W wielu „tanich” horrorach wykorzystywany jest motyw nawiedzonych domów. Czy rzeczywiście, patrząc przez pryzmat swojej praktyki egzorcysty, może Ksiądz potwierdzić istnienie tego typu miejsc?

- W sposób wtórny duch zła może oddziaływać na rzeczy, a więc również na budynki. W takich sytuacjach święci się pomieszczenia, w których lokatorzy doświadczają dziwnych odgłosów, objawień ciemnych postaci, czy przemieszczających się mebli. Najczęściej takie praktyki odbywają się w świeżo zakupionych domach, po tym jak wychodzi na jaw prawda o dodatkowych „mieszkańcach”. Gdy nie można dociec przyczyn tych zjawisk (w grę może wchodzić morderstwo czy rzucone na kogoś przekleństwo) oprócz poświęcenia pomieszczeń odprawia się Mszę św. w intencji zmarłych nawiedzających dom. Równie dobrze mogą to być dusze osób, które wyrządziły krzywdę, bądź takie, które oczekują pomocy.

- Czy często zdarza się, że egzorcyzmy przeprowadzone czy to na budynku, czy na człowieku, trzeba było kilkakrotnie powtórzyć?

- Jak najbardziej. To w końcu Bóg decyduje, w którym momencie zechce uwolnić człowieka. Niekiedy zwleka z tym, gdyż egzorcyzmowany nie spełnia jakichś warunków, koniecznych do nawrócenia.

- Egzorcyzm nie jest dokonywany publicznie, więc istnieje wiele spekulacji i domniemań na temat jego przeprowadzenia. Na ile wiernie odnajdujemy jego przedstawienia w słynnym horrorze „Egzorcysta”?

Reklama

- Film pokazuje te rzeczy w sposób spektakularny, by mocno oddziaływać na widza. Na dodatek teksty wypowiadane przez aktorów w trakcie filmowego egzorcyzmu, wcale nie są zaczerpnięte z katolickiego rytuału. Egzorcyzm jest normalną modlitwą Kościoła i z jego formułą można zaznajomić się bez żadnych przeszkód. Do tego właśnie służy wspomniany przeze mnie rytuał, którego wydania są raz za razem wznawiane. Gdy chodzi o sam moment wypędzania złego ducha, to określany jest on mianem egzorcyzmu większego. W jego trakcie kapłan w formie imperatywu, czyli w trybie rozkazującym nakazuje demonowi wyjście z człowieka, którego nęka. Egzorcyzmu tego może dokonać jedynie kapłan, który ma upoważnienie od biskupa, bądź sam biskup.

- Czy w trakcie 8 lat prowadzenia posługi egzorcysty były takie sytuacje, wydarzenia, które szczególnie księdza zaskoczyły?

- Do takich zaliczyłbym list adresowany do mnie z więzienia. Jego nadawca prosił o spowiedź. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że słowa te skreślił człowiek, który swego czasu lansował się w mediach na „arcykapłana Lucyfera”. Nie wiedziałem czy jest to jakaś prowokacja, czy rzeczywista potrzeba nawrócenia. Postanowiłem zaryzykować, i przy zachowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności (do celi były otwarte drzwi, by w razie czego, mogli szybko wkroczyć strażnicy) wysłuchałem jego spowiedzi. Na miejscu okazało się, że nie był to żaden kiepski żart ze strony skazanego.

- Często przestrzega Ksiądz, że nie tylko praktyki okultystyczne, ale i korzystanie z usług bioenergoterapeutów może zwabić człowieka w sidła złego ducha.

- O. Salij opowiadał kiedyś, że Haris, który był przecież gościem w wielu polskich kościołach, zaproponował swojej asystentce spotkanie z osobowym Bogiem. - Czy chcesz poznać się z Chrystusem - zaproponował pani Marii, która bezpośrednio posługiwała w tej jego działalności. Asystentka w pierwszej chwili entuzjastycznie do tego się odniosła, ale później przyszła refleksja, a wraz z nią modlitwa, w której pani Maria powierzyła Bogu ten pomysł. Wkrótce po tym Haris przyszedł do niej i oznajmił jej, że przeszkadza mu skontaktować się z Chrystusem i nic z tego nie będzie. Modlitwa uratowała tą kobietę przed nieobliczalnymi konsekwencjami decyzji, na którą w pierwszej chwili przystała. Niestety bezrefleksyjne wkraczanie w parapsychologię i bioenergoterapię doprowadziło już wielu na skraj osobistych tragedii.

2007-12-31 00:00

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

[ TEMATY ]

Polska

demografia

migracja

wyludnianie się

otwarcie granic

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Światowy Dzień Ludności obchodzony jest 11 lipca. Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a w kwietniu liczba ludności wyniosła ponad 37,4 mln. Z prognoz wynika, że do 2060 r. spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat. Z kolei ONZ przewiduje, że populacja Polski do 2100 r. zmniejszy się do ok. 19 mln.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję