W tej też intencji w seminaryjnej kaplicy Zesłania Ducha Świętego została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Symptomatycznie tuż przed celebracją hieracha w rozmowie z „Niedzielą” powiedział, że kleryk, ksiądz czy biskup lub każdy inny chrześcijanin musi codziennie odwoływać się do Ducha Świętego, do Jego darów aby mógł skutecznie świadczyć o prawdzie.
W homilii, na jej zakończenie, abp Depo zacytował papieża Franciszka, który podkreślał rolę namaszczonego kapłana, który pośród wielu dzieł parafialnych przede wszystkim prowadzi wiernych ku Zbawieniu:
„Jesli jakaś parafia idzie do przodu bo ma wiele organizacji i wiele rzeczy to dlatego że ma też kapłana, namaszczonego, który ją prowadzi”.
W dobie dzisiejszych wyzwań duszpasterskich przypomnienie tych słów Ojca Świętego jest bardzo potrzebne.
Drugim punktem spotkania był wykład w auli św. Jadwigi ks. prof. dr. hab. Andrzeja Maryniarczyka SDB prowokacyjnie zatytułowany: „Cóż po metafizyce w czasach marnych”. Nawiązując do św. Tomasza i jego nauki, mówca określił współczesnych teologów i filozofów parających się metafizyką mianem sprzątaczy ulic, którzy mają nieustannie oczyszczać drogi wiedzy ze śmieci pseudofilozfii i wspólczesnej gnozy.
Podsumowania spotkania dokonał abp Wacław Depo, dziękując prelegentowi za wykład i prowadząc modlitwę wszystkich zebranych.
Gościnne progi PWT
7 kwietnia swoje drzwi otworzył dla zwiedzających Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Setka chętnych odwiedziła niedostępne na co dzień pomieszczenia i nadodrzańskie ogrody. Przy okazji odwiedzono także Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Zwiedzających oprowadzał JM Rektor ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec oraz pracownicy PWT, którzy przygotowali liczne niespodzianki.
Sobotnie spotkanie rozpoczęło się w auli PWT, gdzie Rektor uczelni przybliżył zebranym jej historię i opowiedział o tym, czym dokładnie uczelnia się zajmuje. Następnie zwiedzających podzielono na trzy grupy. Pierwsza udała się do budynku administracyjnego przy ul. Katedralnej 9, gdzie można było zobaczyć jeden ze wspaniałych nadodrzańskich ogrodów oraz Salę Senatu. Druga grupa udała się do gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, po którym zwiedzających oprowadził ks. Łukasz Piłat, prefekt seminarium. Ostatnia z grup została zaproszona do wrocławskiej katedry, gdzie o jej historii i architekturze opowiadał proboszcz, ks. Paweł Cembrowicz. Po półgodzinnym zwiedzaniu grupy wymieniły się tak, by każda z nich miała możliwość zwiedzenia każdego z obiektów.
CZYTAJ DALEJ
Pierwsza beatyfikacja Leona XIV: ksiądz zaangażowany w edukację
W sobotę, 17 maja żyjący w XIX w. kapłan z Sabaudii, zaangażowany w edukację zostanie pierwszym beatyfikowanym za pontyfikatu Papieża Leona XIV. „Camille Costa de Beauregard to wzór działania wobec ludzkiego cierpienia” – podkreśla arcybiskup Chambéry, Thibault Verny.
„To entuzjazm, który wykracza poza miasto Chambéry, poza Sabaudię, a nawet poza Kościół” – zapewnia Thibault Verny, arcybiskup trzech diecezji Sabaudii. W sobotę, 17 maja będzie uczestniczyć w beatyfikacji Camille’a Costa de Beauregard u boku nuncjusza apostolskiego we Francji, abpa Celestino Migliore.
CZYTAJ DALEJ