Reklama

Uśmiech dziecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konrad jest uczniem klasy maturalnej. Po skończeniu liceum zamierza zdawać na studia, najlepiej humanistyczne. Nie przeszkadza mu to, że jest niepełnosprawny. Pragnie zdobywać wykształcenie i wymarzony zawód. Umożliwia mu to Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla Dzieci Niepełnosprawnych, mieszczący się w Jaworznie przy ul. ks. J. Sulińskiego. Indywidualny tok nauczania rokuje szansę na pozytywne zdanie egzaminów. Podobną szansę mają i inni wychowankowie ośrodka. Zresztą wielu z nich nawet po ukończeniu nauki utrzymuje dalej kontakt z wychowawcami i nauczycielami zatrudnionymi w jaworznickiej placówce.

Ośrodek jest jednym z lepiej wyposażonych w województwie śląskim. Owocuje to tym, że świadczy wiele specjalistycznych usług na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, upośledzonych umysłowo oraz innych, wymagających wspomagania rozwoju. "Usługi medyczne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, logopedyczne i psychologiczne dostępne są w ramach placówki dziennego pobytu oraz poradni ambulatoryjnych. Z pobytu dziennego w ośrodku korzysta obecnie 57 dzieci od 3 roku życia, które ze względu na dużą niesprawność ruchową lub upośledzenie umysłowe nie znalazły miejsca w masowych placówkach oświatowych" - powiedziała Niedzieli Ewa Szczepańska-Jagło, zastępca dyrektora ośrodka.

W placówce kształcone są również dzieci i młodzież upośledzone w stopniu głębokim, w ramach zespołów rewalidacyjno-wychowawczych. Ośrodek umożliwia realizację obowiązku szkolnego uczniom niepełnosprawnym ruchowo. W porozumieniu ze Szkołą Podstawową nr 22, Gimnazjum nr 8 oraz III Liceum Ogólnokształcącym, w specjalnie wyposażonych klasach dzieci i młodzież niepełnosprawna ruchowo realizuje program szkoły masowej.

"Dbamy o to, aby dzieci znajdowały w swoim otoczeniu okazję do pozytywnych przeżyć i wykorzystania swojej wrodzonej ciekawości oraz aby wychowywały się i wzrastały w warunkach jak najbardziej zbliżonych do normalnych. Ośrodek stale wzbogaca ich środowisko zewnętrzne zarówno w nowe urządzenia i sprzęty, jak i nowe formy terapii. Powtarzające się zajęcia połączone są z wydarzeniami wzbudzającymi ciekawość dziecka, uruchamiającymi jego emocje. Ponieważ zabawa to przede wszystkim okazja do bycia z innymi dziećmi, to radość przezwyciężania trudności i obserwowanie zachowań innych, do ośrodka zapraszane są dzieci z masowych przedszkoli i szkół oraz inni goście" - mówi Ewa Szczepańska-Jagło.

Ośrodek stara się w realnie krótkim czasie stworzyć dziecku niepełnosprawnemu warunki do aktywnego w miarę możliwości rozwojowych uczestniczenia w życiu społecznym. Dlatego prowadzona jest wczesna interwencja ambulatoryjna, obejmująca pomocą dzieci od urodzenia do 7 roku życia. W ramach wczesnej interwencji placówka zapewnia kompleksową opiekę prowadzoną przez zespół specjalistów, takich jak: lekarz neurolog dziecięcy, lekarz specjalista rehabilitacji, rehabilitanci z uprawnieniami do pracy metodą NDT - Bobath, Vojty, SI, psycholog kliniczny, logopeda.

W ramach programu terapeutycznego realizowana jest diagnoza logopedyczna i terapia mowy, diagnoza i pomoc psychologiczna, usprawnianie poszczególnych sfer rozwojowych, wychowanie umysłowe, estetyczne, fizyczne, muzyczne odpowiednie do wieku rozwojowego, opieka pielęgnacyjna. Równolegle do oddziaływań terapeutycznych prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja lecznicza. Dzieci w zależności od potrzeb i wskazań lekarskich korzystają z kinezyterapii, hydroterapii, basenu, a nawet hipoterapii.

Korytarze i pracownie zdobią prace wychowanków. I nie ma w tym przesady, że niektóre z nich są wspaniałe. I wyglądają na robotę artysty plastyka. Trudno uwierzyć, że ich autorami są dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł abp Józef Michalik

2026-05-04 07:57

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

przemyska.pl/Archidiecezja Przemyska

W 5. Niedzielę Wielkanocną, 3 maja 2026 roku, w 85. roku życia, 61. roku kapłaństwa i 39. roku biskupstwa, odszedł do Domu Ojca arcybiskup Józef Michalik, emerytowany arcybiskup archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Był wieloletnim przyjacielem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W latach 1986–1993 był biskupem diecezjalnym zielonogórsko-gorzowski (do 1992 gorzowskim), a w latach 1993–2016 arcybiskupem metropolitą przemyskim. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999–2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (2004–2014) i był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (2011–2014).
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające

2026-05-02 20:19

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Zaufanie Maryi nie wynika z tego, że wszystko rozumie. Wynika z tego, że wie, komu ufa. To różnica, która zmienia wszystko. Nie musisz mieć pewności co do drogi. Wystarczy, że zaczynasz ufać Temu, który ją zna.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych?

W Kościele 8 maja katolików w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powodem jest obchodzona tego dnia uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika - jednego z głównych patronów kraju. Nie ma jednak tego dnia obowiązku uczestniczenia w mszy.

Św. Stanisław, biskup i męczennik jest jednym z głównych patronów Polski obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję