Reklama

Aspekty

Smogóry: XII Bukowińskie Kolędowanie

"Po kolindzie u Kapelana" - pod takim hasłem 11 stycznia odbyło się XII Bukowińskie Kolędowanie. Tym razem kapele Górali Czadeckich przybyły do miejscowości Smogóry, położonej między Sulęcinem a Ośnem Lubuskim.

[ TEMATY ]

Górale Czadeccy

Karolina Krasowska

Kolędowanie rozpoczęło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Smogórach Mszą św. w intencji Górali Czadeckich i Wspólnoty Bukowińskiej. - Przeżywamy dzisiaj kolejną edycję Bukowińskiego Kolędowania. Górale Czadeccy, którzy przyjechali z Bukowiny do Polski w ramach repatriacji w latach 1945-47 założyli zespoły kultywujące ich tradycje połączone z tymi, które wypracowali przebywając ok. 100 lat na Bukowinie - mówi ks. Jerzy Najdek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Smogórach, kapelan Górali Czadeckich. - Co roku, zwyczajem bukowińskim, spotykają się u innego zespołu. W tym roku, w ramach kolejnego kolędowania, jako kapelan Górali Czadeckich, zaprosiłem wszystkie zespoły do siebie, ponieważ zostałem tutaj proboszczem - dodaje ks. Najdek, którego rodzice urodzili się na Bukowinie.

Po Mszy św. w szkole podstawowej w Smogórach odbyła się wspólna agapa dla wszystkich członków zespołów i gości. Po niej wszystkie zespoły udały się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie miało miejsce dzielenie się opłatkiem, prezentacja zespołów i wspólne kolędowanie. Każdy z 10 zespołów wykonał 3 kolędy i pastorałki takie, jakie były śpiewane na Bukowinie.

W tym roku do Smogór przyjechało 10 zespołów: z województwa lubuskiego przyjechały zespoły ze Złotnika, Żagania, Stanowa, Nowogrodu, Wichowa i Drągowiny, 2 zespoły z Brzeźnicy oraz 2 z województwa dolnośląskiego - ze Strzegomia i Zbylutowa.

2020-01-12 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję