Reklama

Niedziela Sandomierska

Przyłącz się do Orszaku Trzech Króli

Ponad dwadzieścia Orszaków Trzech Króli odbędzie się na terenie diecezji sandomierskiej. Podczas orszaków prowadzona będzie zbiórka na pomoc dla szkoły podstawowej Bani Taghlib w Aleppo.

2020-01-02 13:08

Archiwum

Poniżej lista miejscowości, w których wyruszą orszaki:

Chobrzany

Orszak wyruszy o godz. 10 z placu przy plebanii i przejdzie trasą obok cmentarza do świątyni. Podsumowaniem orszaku będą jasełka wystawione przez dzieci i młodzież oraz Msza św.

Reklama

Gawłuszowice

Orszak Trzech Króli wyruszy w trzech kolumnach: Kliszów (rozpoczęcie o godz. 12.45 na początku Kliszowa wraz z mieszkańcami Brzyścia), Gawłuszowice (rozpoczęcie o godz. 13 przy moście na Brniu), Wola Zdakowska (rozpoczęcie o godz. 13.20 na krzyżówce w środku Woli Zdakowskiej). Spotkanie kolumn przy Urzędzie Gminy ok. godz. 14.

Gorzyce

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11.20 spod krzyża na ul. Żwirki, druga o godz. 11.20 spod Szkoły Podstawowej nr 2, trzecia o godz. 11.30 spod Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólne spotkanie orszaków o godz. 12.00 w kościele parafialnym.

Gościeradów

Orszak Trzech Króli wyruszy spod Gminnego Ośrodka Kultury o godz. 11.30

Janiszów

O godz. 11.30 Msza św. w kaplicy w Janiszowie (parafia Borów). Po zakończonej Mszy św. przemarsz w Orszaku Trzech Króli do Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszowie, gdzie odbędą się Jasełka i przegląd kolęd w wykonaniu dzieci z pięciu zaproszonych szkół oraz chóru Borowiacy.

Janów Lubelski

Orszak wyruszy w dwóch kolumnach, pierwsza z sanktuarium po Mszy św. o 10.30, druga kolumna z kościoła św. Jadwigi po Mszy św. o godz. 10. Wspólne spotkanie i pokłon Dzieciątku Jezus przy szopce na janowskim rynku.

Koniemłoty

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11 od Grzybowa, druga o godz. 11 od Pacanówki, trzecia o godz. 11 od ul. Leśnej. Wspólne spotkanie przy szkole i przemarsz do kościoła parafialnego. Msza św. o godz. 11.30, po której odbędzie się wspólne kolędowanie.

Majdan Królewski

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.30

Nowa Dęba

Tradycyjnie o godz. 13 wyruszają dwa orszaki – z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, spotykające się na placu mjr. Jana Gryczmana przed plenerową sceną SOK.

Obrazów

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza wyruszy o godz. 11 i będzie wędrować z miejscowości Malice, Żurawica, Łojowice, druga wyruszy o godz. 10 i wędrować będzie z miejscowości Węgrce Panieńskie, Dębiany, Głazów, trzecia kolumna wyruszy o godz. 10.45 i wędrować będzie z miejscowości Rożki i Lenarczyce. Wspólne spotkanie o godz. 11.45 przy kościele, pokłon przed św. Rodziną w świątyni. Msza św. o godz. 12.

Opatów

W parafii OO. Bernardynów oraz w Kolegiacie św. Marcina będzie odprawiona Msza św. o godz. 12. Po niej orszaki połączą się i wspólnie przejdą na Rynek. Przy Urzędzie Miasta odbędzie się zawierzenie mieszkańców Dzieciątku Jezus.

Osiek

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 14.

Ostrowiec Świętokrzyski

Trzy kolumny Orszaków wyruszą z poszczególnych parafii miasta: z parafii Matki Bożej Saletyńskiej o godz. 13, z parafii św. Jadwigi Królowej o godz. 12.35 i z parafii św. Michała Archanioła o godz. 13. Wspólne spotkanie odbędzie się na rynku, gdzie uczestnicy oddadzą pokłon Dzieciątku i zawierzą Mu miasto oraz jego mieszkańców.

Połaniec

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza wyruszy od Rybitw o godz. 10.30, druga kolumna od ul. Witosa o godz. 10.30, trzecia kolumna od ul. Czarnieckiego o godz. 10.30.

Ożarów

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 12.

Potok-Stany

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 11.

Radomyśl nad Sanem

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.30.

Rudnik nad Sanem

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11. Na trasę wyruszy o godz. 12. Trasa będzie wiodła ulicami: Mickiewicza, Piłsudskiego, Grunwaldzką do Rynku. Po drodze będą odegrane scenki rodzajowe: spotkanie Trzech Króli, zagubiona drachma, kłopoty zdrowotne, wizyta u Heroda, przewrotni rolnicy, zaproszeni na ucztę oraz pokłon Trzech Króli.

Sandomierz

W tym mieście orszaki po Mszy św. wyruszą równolegle z trzech miejsc: kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 12, św. Pawła o godz. 12 i Matki Bożej Królowej Polski o godz. 11.45. Wspólne spotkanie orszaków i pokłon Dzieciątku odbędą się na Rynku Starego Miasta około godz. 12.30. Tutaj odbędzie się wspólne kolędowanie i pokłon Dzieciątku Jezus.

Stalowa Wola

W tym roku Orszak Trzech Króli rozpocznie się w parafii św. Floriana w nowym kościele pw. Źródło Miłosierdzia Bożego, Mszą św. o godz. 12.15. Przejście do kościoła parafialnego Opatrzności Bożej.

Staszów

Orszak wyruszy z trzech miejsc: o godz. 12.15 spod kościoła św. Barbary, o godz. 12.45 spod kościoła św. Bartłomieja i o godz. 12.45 spod kościoła Ducha Świętego. Wspólne spotkanie na Rynku miasta o godz. 13.

Tarnobrzeg

Orszak gwiaździsty wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o 9.30. Dołączy do niego pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o 10. Trzecia grupa ruszy z parafii Chrystusa Króla o godz. 10.30, a czwarta ze św. Barbary o 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się na rynku o godz. 12.

Tuszów Narodowy

Orszak Trzech Króli rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

[ TEMATY ]

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedno z następstw nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślili, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa, przyczyniały się do wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Episkopat przypomniał ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w sprawie wychowania swych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Inicjatywa Religii Abrahamowych

2020-01-21 21:39

[ TEMATY ]

świat

thodonal/stock.adobe.com

- Gdyby dyplomaci 40 lat temu konsultowali się z przywódcami religijnymi, można by uniknąć wielu wojen - uważa Sam Braunbeck, amerykański ambasador ds. wolności religijnej. Opinię swą wyraził podczas przyjęcia w ambasadzie USA przy Stolicy Apostolskiej, które rozpoczęło trzydniowe spotkanie 24 przywódców religijnych trzech religii Abrahamowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Braunbeck jest przekonany, że tylko łącząc sił polityków, dyplomatów i zwierzchników religijnych można doprowadzić do pokoju w licznych konfliktach, jakie obecnie trwają na świecie.

Do Rzymu przybyły trzy ośmioosobowe delegacje muzułmanów, żydów i chrześcijan. Wśród uczestników byli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil, szef największej muzułmańskiej organizacji na świecie, liczącej 60 mln członków, szejk Yahya Staquf i dyrektor ds. międzynarodowych relacji międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen.

Braunbeck podkreślił, że wspólny front różnych religii jest w stanie łagodzić konflikty. - Jeśli przywódcy religijni reprezentujący walczące strony w różnych częściach świata podróżowaliby razem i ogłaszali wspólne oświadczenia w tych kryzysowych miejscach, naprawdę mogliby przyczynić się do przyniesienia pokoju - wskazał ambasador.

Zawiązana na rzymskim spotkaniu Inicjatywa Religii Abrahamowych jest finansowana i organizowana przez amerykański Departament Stanu. Wypracowano trzypunktowy program działania. Po pierwsze, stworzenie grup Abrahamowych, złożonych z organizacji żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich, aby wspólnie pracować nad takimi pilnymi i złożonymi kwestiami, jak migracje czy ubóstwo. Po drugie, czynienie symbolicznych gestów, takich jak wysyłanie trójreligijnych delegacji w miejsca o dużym znaczeniu religijno-historycznym (np. do Ur w Iraku - miejsca narodzin Abrahama czy na górę Synaj - gdzie Mojżesz otrzymał 10 przykazań). Po trzecie, wspólne zabieranie głosu, kiedy religia jest wykorzystywana jako usprawiedliwienie dla aktów przemocy.

Na zakończenie uczestników międzyreligijnych konsultacji przyjął w Domu św. Marty w Watykanie papież Franciszek. Wydano także wspólną deklarację, która (podejmując treści Dokumentu o Braterstwie Międzyludzkim, podpisanego w lutym 2019 r. w Abu Zabi przez papieża Franciszka i szejka Ahmed el-Tayeb z uniwersytetu Al-Azhar w Kairze) głosi, że religie nigdy nie mogą zachęcać do wojny, nienawiści, wrogości, ekstremizmu, przemocy, przelewu krwi. Podkreśla ponadto, że mniejszości religijne, a także ludzie niewierzący powinni mieć zagwarantowane konstytucyjnie te same prawa, jakimi cieszy się większość, w tym wolność religijną. Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się także podjąć wspólne działania w tym kierunku, przechodząc od słów do czynów.

Spotkanie odbywało się w dniach 14-16 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję