„Ten dar wlał w serce palestyńskich chrześcijan pokój i nadzieję” – powiedział Radiu Watykańskiemu pracujący w Betlejem o. Antoni Szlachta. Podkreślił, że podarowanie przez Ojca Świętego tej relikwii Betlejem wywołało ogromną radość tamtejszych wiernych. Według polskiego franciszkanina jest to uzupełnienie tego, "co już mamy, bo pierwszą relikwią jest sama Grota Narodzenia, ale przekazanie nam żłóbka, w którym leżał Jezus, to jest naprawdę wielka radość". Chrześcijanie przychodzą i modlą się przy tej bezcennej pamiątce – dodał zakonnik. Zaznaczył, że wprowadzono ją do Groty uroczyście w specjalnym relikwiarzu.
Reklama
O. Szlachta przypomniał, że obecność chrześcijan w tym zakątku Ziemi Świętej jest ogromnym wyzwaniem, gdyż są oni w mniejszości. Zauważył, że gdy przyjechał tu przed 30 laty, wyznawcy Chrystusa stanowili w Betlejem 70-80 proc., a dziś jest ich niecałe 14 proc. "Dlatego też przekazanie tych relikwii stanowi dla nich wielką radość i podnosi ich na duchu. Jest to powiedzenie im, że są tutaj potrzebni, że muszą tutaj nadal być i muszą całemu światu pokazywać miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa“ – podkreślił franciszkanin.
Bożonarodzeniowe uroczystości rozpoczęły się w Betlejem wjazdem do miasta narodzenia Chrystusa łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Na Placu Żłóbka, przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego powitały go władze arabskie, miejscowe duchowieństwo i mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele trzech wspólnot strzegących Groty Narodzenia Jezusa: prawosławnej, franciszkańskiej i ormiańskiej. W sprawowanej o północy Pasterce wziął udział prezydent Autonomii Palestyńskiej, który po liturgii oddał cześć Relikwiom Żłóbka. Są one przechowywane w bazylice św. Katarzyny.
Obchodom Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej towarzyszy szczególna modlitwa o pokój i sprawiedliwość na całym Bliskim Wschodzie. Ogromną radość wywołała decyzja władz izraelskich, które dosłownie w ostatniej chwili pozwoliły chrześcijanom ze Strefy Gazy wziąć udział w bożonarodzeniowych uroczystościach w Betlejem.