Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu realizuje zadanie pt. „Nie bój się hospicjum”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem w realizacji zadania jest Gmina Wałbrzych.
W końcu bieżącego roku ukończona zostanie adaptacja pomieszczeń na hospicjum stacjonarne. Realizacja zadania odbywa się we współpracy gminy Wałbrzych z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej zgodnie z podpisanym Porozumieniem w sprawie zasad współpracy i przekazywania środków na realizację zadania pn. „Przebudowa budynku przy ul. Krasińskiego 8 w Wałbrzychu na stacjonarne hospicjum”. Problemem jest bardzo bliskie sąsiedztwo szkoły - Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka i powstającego hospicjum (odległość ok. 300 m) w dzielnicy Piaskowa Góra w Wałbrzychu. Aktualnie w szkole uczy się 510 uczniów w 18 klasach oraz pracuje 40 nauczycieli.
Z tego to względu w czwartek, 21 września o godz. 16.00 prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wziął udział w inauguracji projektu „Nie bój się hospicjum”. Spotkanie odbyło się w Publicznym Gimnazjum nr 6 im. J. Korczaka na Piaskowej Górze.
- Byłoby błędem pozostawienie tak licznej grupy młodzieży i nauczycieli wobec faktu dokonanego i nieprzygotowanie jej do nowej sytuacji - mówiła Ewa Gratzke, dyrektor Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu.
- Projekt zakłada pracę z nauczycielami i uczniami, której efektem będzie właściwe przygotowanie uczniów do sytuacji obcowania z hospicjum. Młodzież otrzyma konkretną wiedzę na temat pracy zespołu medycznego w poradni opieki hospicyjno-paliatywnej, hospicjum domowym i stacjonarnym, a także jakie są potrzeby chorego człowieka i jego rodziny. Ogromne znaczenie będzie miało przełamywanie barier mentalnych. Jesteśmy przekonani, że w wyniku realizacji projektu nastąpi zintegrowanie dwóch różnych środowisk: ludzi u progu życia ze środowiskiem ludzi słabych, chorych, potrzebujących pomocy. Każdy z uczestników projektu będzie miał możliwość odwiedzenia siedziby poradni opieki hospicyjno-paliatywnej, która dla wielu uczniów, ale także i nauczycieli, jest miejscem tajemniczym - dodała Pani Dyrektor.
- Zakładamy, że o bardzo trudnych sprawach będziemy mówić wprost, z szacunkiem dla odbiorców projektu, w sposób dostosowany do stopnia percepcji odbiorców. Nie możemy pozostawić tej ogromnej grupy młodych ludzi z niedomówieniami czy wątpliwościami. Równocześnie absolutnie nie będziemy epatować nieszczęściem. Szanujemy fakt, że młody człowiek ma prawo obawiać się sąsiedztwa hospicjum, ma także prawo po prostu bać się. Realizacja projektu pozwoli wyjść naprzeciw wszelkim obawom i wątpliwościom wynikającym z sąsiedztwa hospicjum. Jak rozwiać te obawy - mówiła Henryka Kowalczyk, koordynator projektu.
W ramach projektu odbywać się będą zajęcia: wykłady personelu medycznego, prezentacja nt. opieki hospicyjno-paliatywnej, zajęcia z psychologiem, warsztaty z pedagogiem. Organizatorom zależy także na tym, by kilku nauczycieli zadeklarowało swój udział w pracy wolontaryjnej. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka, słabego i cierpiącego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu