Reklama

Chicagowskie refleksje

Świadectwo wiary i polskości na Trójcowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielkim wzruszeniem powitała chicagowska Polonia premiera polskiego rządu Rzeczypospolitej Jarosława Kaczyńskiego. Entuzjazm i serdeczną atmosferę można było porównać z podobnym wydarzeniem, które miało miejsce na początku roku, gdy witany był na Jackowie prezydent RP Lech Kaczyński, brat Premiera. W przemówieniu Premier zaznaczył, że obecne zmiany w Polsce odnoszą się do wszystkich Polaków, także tych rozsianych po świecie i powtórzył, że „warto być Polakiem”. Ustawa o Obywatelstwie i Karta Polaka mają temu poczuciu tożsamości służyć i zabezpieczać prawa, które należą się każdemu Polakowi. Pomyślmy o korzyściach płynących z tych ustaw dla Polaków, którzy wbrew własnej woli znaleźli się poza granicami Ojczyzny, a którzy nigdy nie wyrzekli się swojej narodowości i nadal pragną mieć polskie obywatelstwo. To nie są tylko obietnice „dobrych wujków”, ale konkretna ustawa prawna tak długo oczekiwana i przynosząca zasadniczą zmianę w odbudowywaniu poczucia polskości. Być może niektórzy powiedzą: Co mi daje to, że jestem Polakiem i strzegę polskości? Takim należy przypomnieć książkę prof. Piotra Jaroszyńskiego Ocalić polskość, w której pisze: „U progu trzeciego tysiąclecia mogliśmy poznać i doświadczyć trzech największych ideologii XX wieku: nazizmu, komunizmu i liberalizmu. Ostatnia z nich na naszych oczach przeobraża się właśnie w globalizm, który ogarnia swym wpływem wszystkie dziedziny kultury, powodując rozbicie narodowej tożsamości. A czyni to w taki sposób, że wielu ludzi wcale nie dostrzega nadchodzącego zagrożenia. Globalizm, opierając się na ideale powszechnej równości, prowadzi do jednego zasadniczego wniosku, że suwerenność państw i narodów nie może już być odniesieniem działań politycznych. Celem głównym jest jedno wszechświatowe społeczeństwo obywatelskie” (s. 5).
Dobrze, że w dobie walki o poczucie tożsamości narodowej właśnie tutaj, na Trójcowie, usłyszeliśmy z ust Premiera, że rząd troszczy się o podstawowe prawa narodu, bez których żadne państwo nie może istnieć. W opinii Premiera ustawa ta przyniesie wiele dobra i elementów spajających Polonię z Ojczyzną. Pozwoli ona związać tych, którzy mając polskich przodków, odczuwają łączność z narodem polskim i z polską kulturą. „To są wyciągnięte dłonie Polski do Was” - mówił Premier.
Mszy św. na Trójcowie przewodniczył bp Tomasz Paprocki, a kazanie wygłosił prowincjał Północnoamerykańskiej Prowincji Księży Chrystusowców ks. Andrzej Maśleja. Wizyta premiera Kaczyńskiego wpisuje się w 100-letnią historię kościoła pw. Świętej Trójcy - zaznaczył Kaznodzieja - którą uroczyście obchodzimy 1 października br. Doniosłość tej wizyty, w tak historycznej chwili, podkreślił również dyrektor Misji na Trójcowie ks. Paweł Bandurski. Mszę św. koncelebrowało 35 księży polonijnych. Premier odniósł się w swoim przemówieniu do wypowiedzi bp. Tomasza Paprockiego o udziale emigrantów z Polski w budowaniu amerykańskiej kultury. Podkreślił, że obok kultury i języka łączy nas, Polaków, wiara, a ci, którzy wierzą są duchowo silniejsi i bogatsi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Mam żal do dziennikarzy, że tak pokazali papieża!

2025-05-02 09:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Media dały plamę informując o papieżu Franciszku, o jego życiu i posłudze. Dlatego mamy fałszywy obraz papieża w mediach. Zamiast poznawać i wspominać Franciszka lepiej, trwa już dyskusja o konklawe i kolejnym papieżu.

Ks. Marek otwarcie mówi: „Mam żal do dziennikarzy” – za to, że przedstawiali Ojca Świętego w krzywym zwierciadle. Dzisiaj zapraszam Cię na spotkanie, w którym poznasz prawdziwe historie o papieżu Franciszku – historie, które media przemilczały.
CZYTAJ DALEJ

Abp Hérouard: papież odgrywa szczególną rolę w Europie, powinien ją rozumieć

2025-05-05 11:24

[ TEMATY ]

papież

Europa

COMECE

Abp Antoine Hérouard

Vatican Media

Audiencja dla COMECE (2023 r.)

Audiencja dla COMECE (2023 r.)

Choć misja papieża jest uniwersalna, to jednak pełni on również szczególną rolę w Europie, ponieważ tu rezyduje, jest biskupem Rzymu. Oznacza to, że powinien rozumieć nasz kontynent i umieć pokierować sprawami, które są dziś ważne dla Europy – uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Zapewnia, że Europejczycy z radością przyjmą każdego papieża, którego z pomocą Ducha Świętego wybiorą kardynałowie, niezależnie od jego pochodzenia.

Franciszek chciał obudzić Europę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję