Reklama

Jesteśmy wybrani

Fragment homilii wygłoszonej przez kard. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego, w Łodzi podczas Święta Eucharystii, w niedzielę 11 czerwca 2006 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

(...) Bracia i Siostry, przenieśmy się raz jeszcze do Galilei, wejdźmy na szczyt góry razem z Jedenastoma i przeżyjmy w duchu wiary to, co dane było przeżyć Uczniom Chrystusa. Najpierw doświadczyli oni szczególnego wybrania: nie wszyscy przyszli na galilejskie wzgórze, tylko Jedenastu udało się na górę, gdzie Zmartwychwstały Pan spotkał się ze swymi uczniami. O fakcie wybrania, o żywej świadomości doświadczenia czegoś szczególnie ważnego, przypomina w pierwszym czytaniu Mojżesz swojemu ludowi: „Zapytaj tamtych czasów, które były przed tobą, czy słyszał jakiś naród głos Boży z ognia, jak ty słyszałeś, i pozostał żywy?”. (...) Jeśli Mojżesz przypomniał to swojemu ludowi, jeśli Jedenastu mogło doświadczyć szczególnego wybrania, trzeba to samo przypomnieć i dzisiaj. Jesteśmy wybrani. Czy jakieś inne pokolenie widziało na własne oczy Papieża Polaka? Czy jakieś inne pokolenie mogło dotknąć jego rąk, posłuchać jego słów, stanąć pod jego krzyżem w godzinie konania? Czy jakieś inne pokolenie mogło spotkać się z dwoma papieżami na ziemi polskiej? Czy jakieś inne pokolenie doświadczyło biblijnego przejścia przez Morze Czerwone, przejścia z niewoli do wolności, tak jak nam Bóg pozwolił doświadczyć? Ileż pokoleń Polaków czekało na pokój walcząc, aby ocalić i obronić I Rzeczpospolitą? Ilu Polaków umierało bez nadziei, której Bóg dziś nam udzielił tak obficie? Jesteśmy wybrani, to nie znaczy, że jesteśmy lepsi, to znaczy, że Bóg objawia się w tych czasach w sposób szczególny, ponieważ chce działać w nas i przez nas. Jeśli Kościół łódzki został obdarzony spotkaniem ze sługą Bożym Janem Pawłem II, jeśli stał się metropolią, to nie można zapomnieć o tym, że jest wybrany przez Boga i dla Boga.

Proszę Was, nie uciekajcie od tego Spotkania

Reklama

Jedenastu uczniów udało się na galilejską górę. Kiedy Jezus przyszedł do nich, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. (...) Mimo tylu wysłuchanych nauk, mimo tak bliskiej obecności Chrystusa, mimo usłyszanych świadectw o zmartwychwstaniu, niektórzy uczniowie nie potrafią powiedzieć bez wahania: „Pan mój i Bóg mój”.
Drodzy Bracia i Siostry, jak wtedy na galilejskim wzgórzu, tak dzisiaj Jezus staje przed tymi, którzy są wybrani i widzi uczniów, którzy oddają mu pokłon, ale widzi także i tych, którzy wątpią. Można być chrześcijaninem bardzo długo, można żyć w czasach szczególnego wybrania, można zobaczyć wokół siebie wiele osób mocnych wiarą, a mimo to nie posiadać daru głębokiego zaufania Bogu. Są wśród nas i tacy, którzy wątpią. Może z powodu innych, bo dali zgorszenie... Może z powodu samych siebie, ponieważ byli słabi... A może wątpliwości zrodziły się z niezrozumienia woli Boga, który jest Miłością, ale nierzadko miłością trudną, miłością ukrzyżowaną. Tym wszystkim, którzy doświadczają pokusy zwątpienia, trzeba dziś powiedzieć: dobrze, że jesteś, że jesteście tutaj! Dobrze, że przyszliście do Eucharystii. Dobrze, że oddaliście pokłon Bogu. Jezus przychodzi pod postacią chleba i wina bez względu na stopień wiary. Jeśli nawet nieraz wątpliwości utrudniają Wam spotkanie z Jezusem, nie uciekajcie od tego Spotkania! Jeśli nawet brakuje Wam głębokiego przekonania o żywej obecności Jezusa podczas Najświętszej Ofiary, nie uciekajcie od tego, przynajmniej cotygodniowego Spotkania. Proszę Was o to w Imię Chrystusa, który zna każde serce, również to wątpiące. Gdyby uczniowie Jezusa nie przyszli na górę, gdyby tłumaczyli się, że za słabo wierzą, nie zobaczyliby Chrystusa, nie spotkaliby się z Tym, który jest Panem i Zbawcą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek nie swoją mocą głosi Chrystusa

Drodzy Bracia i Siostry, na galilejskiej górze Jezus przychodzi do wybranych, przychodzi nawet do tych, którzy wątpią i zaczyna im mówić o tym, że ma władzę, że powinni iść nauczać wszystkie narody, udzielając im chrztu. Jezus wiedział, że niektórzy wątpią, ale mimo to wysłał ich do głoszenia orędzia o zbawieniu, ponieważ wie, że człowiek nie swoją mocą głosi Chrystusa, ale mocą Ducha Świętego. Ci, którzy wątpili w dniu Wniebowstąpienia, otworzą po Zesłaniu Ducha Świętego drzwi Wieczernika i pójdą nie tylko mówić o Jezusie, ale nawet życie za Niego oddać. Jak wtedy na galilejskim wzgórzu, tak i dzisiaj, Jezus stoi między nami i mówi do nas: Idźcie, idźcie na cały świat, idźcie gdziekolwiek Was życie pośle i głoście Dobrą Nowinę. W czasach, które przeżywamy w naszej Ojczyźnie, gdy wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę, słowa o głoszeniu Boga są szczególnie aktualne. Zwracam się do Was wszystkich, ale w szczególny sposób zwracam się do tych, którzy za granicą szukać będą własnego domu. Nie bójcie się mówić o Bogu, nie wstydźcie się przyznawać do Jezusa, w którego wierzycie. Nie odrzucajcie Go, jeśli nawet wątpliwości ogarniają Wasze serca. Oby Bóg pomógł Wam nie tylko wzbogacić się materialnie, ale i ubogacić tę wiarę, która zawsze była znakiem polskiego serca. Wielkim dramatem byłoby zyskać cały świat, a na swej duszy szkodę ponieść.

W Eucharystii Chrystus staje się życiodaj ną siłą człowieka

Umiłowani w Chrystusie Panu, powróćmy jeszcze raz na galilejskie wzgórze. Jezus, posyłając Apostołów, nie zostawił ich samych. Ostatnie zdanie Ewangelii św. Mateusza brzmi: „Oto ja jestem z wami, przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Pan Jezus, który zasiadł po prawicy Boga zapewnił o swojej obecności wśród nas. Tradycja Kościoła odnosiła niejednokrotnie te słowa o obecności do Eucharystii. To pod postacią chleba i wina, na tysiącach ołtarzy całego świata, o każdej porze dnia sam Chrystus staje się obecny. On, Pan całego świata, chce być tak blisko swojego stworzenia, że aż staje się pokarmem. Chce zamieszkać we wnętrzu człowieka, by stać się jego życiodajną siłą, przemieniać go mocą tej przemiany, dzięki której zwykły chleb przemienia się w prawdziwe Ciało Chrystusa Pana.

Modlitwa

O Niepojęta Tajemnico, Chlebie żywy dusz ludzkich, Boże w Hostii utajony, Panie przychodzący w okruszynie chleba, jakimi słowami wyrazić Ci wdzięczność, jakimi słowami odpłacić Ci za miłość? Jakim życiem zaświadczyć o Tobie? Pomnóż wiarę w Twoją obecność. Przypomnij nam, że nie możemy żyć bez Ciebie. Przychodź do dzieci. Bądź pokarmem serc ludzi młodych, prowadź ich przez dorosłe życie. Umocnij chorych i opuszczonych. Nie opuszczaj konających. Panie, Euchrystio Święta, zostań z nami pod postaciami chleba i wina. Prosimy Cię, zostań z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Amen.

Oprac. ead

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Rzym opłakuje swojego biskupa, narodem, razem z innymi stoi w kolejce, by płakać i modlić się, jak owce bez pasterza, mówił wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Wskazał, że w dzisiejszych czasach, „gdy świat płonie, a niewielu ma odwagę głosić Ewangelię, tłumacząc ją na wizję możliwej i realnej przyszłości, ludzkość wygląda jak owce bez pasterza”.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Wielki finał już za miesiąc

2025-04-28 19:01

Wiktor Cyran

28 kwietnia, w Press Room stadionu Tarczyński Arena, odbyła się konferencja prasowa „One Month To Go” o tematyce zbliżającego się finału Ligi Konferencji Europy, który zostanie rozegrany równo za miesiąc, 28 maja. Prelegentami tego wydarzenia byli: Wiceprezydent Wrocławia Renata Grabowska, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, Sekretarz Generalny PZPNu Łukasz Wachowski oraz Prezes stadionu Marcin Przychodny.

Renata Grabowska, rozpoczęła swoją wypowiedź, od podziękowań w kierunku Pana Kuleszy, że wydarzenie 28 maja o godzinie 21 odbędzie się na naszym stadionie. Finał LKE we Wrocławiu to zasługa tego, że PZPN z UEFĄ zaczęły rozmawiać. Od 2012r. jest to pierwsze wydarzenie takiej rangi we Wrocławiu. Oczywiście, mieliśmy Ligę Narodów, eliminacje do Mistrzostw Świata i the World Games. Wrocław jest miastem sportu międzynarodowego. Teraz będziemy gościć piłkę nożną i finał rozgrywek rangi europejskiej. Wcześniej obstawialiśmy o tym, kto będzie w finale, wiec zobaczymy. Zdradzę, że, liczę na Chelsea ale tego nie wiem – oznajmia Wiceprezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję