Przypominamy, że 27 sierpnia br. na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup większy metropolita kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podpisali deklarację pt. „W miłości i w prawdzie”, na temat woli pogłębiania dialogu i pragnieniu głębszego pojednania między Polakami i Ukraińcami. W tekście stanowiska hierarchowie wyrazili nadzieję, że w "niedługim czasie oba Kościoły będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie".
Abp Gądecki podkreślił wówczas, że inicjatywa ta, mianowicie przyjęcie osoby św. Jana Pawła II na patrona pojednania polsko-ukraińskiego zostanie przegłosowana podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu w październiku br., i poinformował, że zostanie ona następnie przesłana do aprobaty do Stolicy Apostolskiej. Sprawa ta była głosowana na zakończonym wczoraj 384. Zebraniu KEP i została jednomyślnie przyjęta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W deklaracji z 27 sierpnia br. obaj arcybiskupi, Gądecki i Szewczuk, wyrazili pragnienie, aby "dążyć do tego, aby św. Jan Paweł II przewodził nam w drodze do świętości i pojednania oraz zadeklarowali, iż „chcąc go naśladować, jesteśmy gotowi pokonywać wszelkie zewnętrzne trudności, żywiąc głęboką nadzieję na jego pomoc i wsparcie". Hierarchowie wyrazili jednocześnie nadzieję, że w niedługim czasie oba Kościoły – rzymskokatolicki w Polsce i greckokatolicki na Ukrainie - będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły „miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie”.
Do prośby o uznanie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego przyłączyli się 23 września br. bp Bronisław Biernacki, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.