Reklama

Post to nie tylko udręka

Pokutujemy. Lamentujemy nad cierpiącym Jezusem. Idziemy śladem Jego Drogi Krzyżowej. Słuchamy rekolekcji. Częściej się spowiadamy. A wszystko to w tym jednym, niezwykłym okresie - Wielkiego Postu.

Niedziela warszawska 10/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To dla mnie ulubiony okres w ciągu roku - mówi o Wielkim Poście jeden z moich przyjaciół. I wyjaśnia: - Jest to okazja do większej pracy nad sobą, powrotu do zaniedbanej modlitwy, wsłuchania się w to, co mówi Bóg. Lubię chodzić na rekolekcje, Gorzkie Żale, Drogę Krzyżową. No i z niecierpliwością czekam na Triduum Paschalne, które zawsze głęboko przeżywam.
- Wielki Post łączy się z myślą o umartwieniu, a zatem z zadawaniem sobie samemu jakichś przykrości, odmawiania sobie czegoś, co samo w sobie nie jest złe. Trzeba tylko pamiętać, że istotą postu jednak nie jest samo dobrowolne cierpienie, lecz jak najpełniejsze zwrócenie się do Boga - dowodzi prof. Anna Świderkówna, autorka popularnych książek o Biblii.
Wyrzeczenia zatem mają sens o tyle, o ile łączą się z aspektem religijnym. Ks. Marek Doszko, proboszcz z Falenicy podkreśla, że pozwalają one odróżnić ducha Bożego od ducha świata. - Można się przecież odchudzać, by zrobić sobie przyjemność, a post ma wymiar religijny. I takie właśnie spojrzenie pomaga dostrzec pełen wymiar człowieczeństwa.

Lament nad Jezusem

Reklama

„Gorzkie żale, przybywajcie, serca nasze przenikajcie. Rozpłyńcie się, me źrenice, toczcie smutnych łez krynice. Słońce, gwiazdy omdlewają, żałobą się pokrywają” - śpiewają w niedzielne wieczory wierni. Te charakterystyczne słowa, opierając się na łacińskich pasjach, napisał w 1707 r. ks. Wawrzyniec Benik, misjonarz. Nabożeństwo powstało dla istniejącego przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie Bractwa św. Rocha. Jest formą uniwersalnej medytacji nad Męką Pańską. Podzielone jest na trzy części, z których każda zawiera następujące fragmenty: Pobudka do rozmyślania Męki Pańskiej, Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem i Rozmowa duszy z Matką Bolesną.
„Na uwagę zasługuje obecna w ciągu całego nabożeństwa tendencja do prostego, by nie powiedzieć naiwnego przedstawienia prawd teologicznych. Twarz osoby mówiącej, wyłaniająca się ze wszystkich fragmentów tekstu, to twarz dziecka” - pisze Bernadetta Chachulska w Księdze Pamiątkowej kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.
- Gorzkie Żale przybliżają poszczególne etapy Męki Pańskiej, a więc prawdę o cenie naszego zbawienia, o tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego - podkreśla ks. Andrzej Filaber, proboszcz archikatedry św. Jana.
Gorzkie Żale zwykle odprawiane są przed Najświętszym Sakramentem. - Z jednej strony bowiem rozważa się mękę i śmierć Chrystusa, z drugiej zaś mamy świadomość, że czcimy Tego, który jest i żyje - zaznacza ks. Filaber.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teatr pallotyński

Reklama

Z Wielkim Postem związane są też Misteria Męki Pańskiej. Są to wielkie celebracje z mnóstwem aktorów (np. w Kalwarii Zebrzydowskiej), ale także mniejsze przedstawienia wystawiane w formie teatralnej w klasztorach i seminariach duchownych. Np. w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie pod Warszawą przedstawienia pasyjne wystawiane są już ponad 50 lat. Przygotowują je klerycy pallotyńscy. W tym roku przedstawienie nosi tytuł Pieśń o Zbawicielu i przenosi widza w czasy powstawania pierwszych wspólnot Kościoła.
- W pierwszej odsłonie spotykamy Jana Apostoła, głoszącego Chrystusa w założonej przez siebie wspólnocie. Ta opowieść prowadzi nas poprzez całą ziemską działalność naszego Pana, która w znacznej części zostaje zobrazowana na scenie. Przez ten czas spotykamy Jezusa przychodzącego nad Jordan, aby przyjąć chrzest Janowy, zmagającego się na pustyni z głównymi pokusami świata. Widzimy także cuda, które czynił w czasie głoszenia Królestwa Bożego oraz intrygi faryzeuszy chcących go skompromitować. Nie zabraknie oczywiście sądu, procesu u Piłata oraz męki i śmierci Zbawiciela - mówi kleryk Michał Siennicki SAC. Dodaje, że walory artystyczne tegorocznego spektaklu powinny wzbogacić potężne dekoracje, które umożliwią wykorzystanie całej powierzchni sceny.
Scenariusz i reżyseria przedstawienia to dzieło kleryka Krzysztofa Kralki SAC z III roku. - Ma on ciężkie zadanie, ponieważ aktorami są tylko alumni naszego seminarium. Brak więc kobiet na scenie, co tym bardziej utrudnia swobodę doboru scen przy pisaniu scenariusza - podkreśla kleryk Siennicki.
Przedstawienie Pieśń o Zbawicielu będzie grane przez cały Wielki Post w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie przy ul. Kilińskiego 20.
Z kolei w Niepokalanowie można oglądać kukiełkowe Misterium Męki Pańskiej. Gra w nim 250 figurek, wśród nich m.in. Jezus, Apostołowie, Matka Boża, Piłat i Kajfasz. 45-minutowe przedstawienie rozpoczyna się sceną wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Następnie towarzyszymy Zbawicielowi w jego męce. Całość kończy przekazanie św. Piotrowi władzy apostolskiej. W każdym akcie gra kilkadziesiąt spośród 250 figurek. Głosu figurkom użyczyli znani aktorzy: Andrzej Ferenc, Janusz Zakrzeński, Adam Bauman, Krzysztof Kołbasiuk, Leszek Teleszyński i Sławomira Łozińska.

Jutrznia z mnichami i praca w kuchni

Reklama

Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są rekolekcje. Te klasyczne, parafialne, ale także coraz modniejsze się stają zamknięte rekolekcje w klasztorach i domach rekolekcyjnych. Jan Szafraniec, były wieloletni członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, twierdzi, że takie odejście od świata zewnętrznego jest pogłębionym rachunkiem sumienia, okazją przyjrzenia się samemu sobie i wprowadzenia korekty w swoje postępowanie. Sam często jeździ do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Podobnie jak prof. Anna Świderkówna.
W Tyńcu biorący udział w rekolekcjach mogą uczestniczyć ze wspólnotą zakonną we wszystkich posiłkach i modlitwach. Chętni mogą włączyć się także do wspólnej pracy w kuchni, ogrodzie, szklarni, zgodnie z benedyktyńskim: „ora et labora”. Pozostały czas rekolektanci spędzają według własnego uznania. Można modlić się w kaplicy urządzonej specjalnie dla gości, czytać, spacerować.
Inna propozycja to rekolekcje ignacjańskie. Cieszą się coraz większą popularnością. I to mimo że uczestnikom stawia się bardzo surowe wymagania: przez 8 dni muszą zgodzić się na zachowanie całkowitego milczenia oraz przestrzegać programu dnia wypełnionego modlitwą, medytacją i osobistymi spotkaniami z kierownikiem duchowym. Powinni także wykazać odpowiednią zdolność kierowania swoimi odczuciami i reakcjami emocjonalnymi. Przede wszystkim jednak konieczne jest szczere pragnienie poszukiwania Boga i jego woli poprzez kontemplację życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Rozjaśnia się

Kościół nakazuje przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i w okresie wielkanocnym przystąpić do Komunii św. To właśnie spowiedź i pojednanie z Bogiem jest ukoronowaniem wszystkich praktyk pokutnych, wyrzeczeń i postanowień wielkopostnych. - Samo przyjście do spowiedzi jest już cennym przejawem pragnienia uporządkowania swojego życia - podkreśla o. Leon Knabit. Benedyktyn głosi w Wielkim Poście i nie tylko wiele rekolekcji. - Nieraz w ogóle nie mówię na nich o spowiedzi, tylko o dobroci Boga, Jego miłosierdziu. Okazuje się, że takie kaznodziejstwo też powoduje tłumne przystępowanie do spowiedzi. Gdy się wokół rozjaśni, człowiek zaczyna dostrzegać wokół siebie cienie i pragnie, by światło Boże stało się jego udziałem - tłumaczy o. Knabit.
- Sakrament pokuty stanowi najważniejszy moment przemiany siebie.
Jest też czasem szczególnej łaski - podkreśla ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła akademickiego św. Anny.

Terminy spektakli Pieśń o Zbawicielu w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie, ul. Kilińskiego 20: 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 marca, 1, 2, 8 i 9 kwietnia o godz. 14.30.
Rezerwacje bezpłatnych biletów przyjmuje kleryk Michał Siennicki SAC, tel. (0-22) 722-10-24

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Żegnamy kapłana, który był kapłanem obecności

2025-04-30 16:19

ks. Łukasz Romańczuk

W katedrze wrocławskiej odbyła się Msza św. pogrzebowa śp. ks. Tomasza Burghardta, który przez ostatnie lata posługiwał Polakom mieszkającym w Niemczech. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a homilię wygłosił ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

We wstępie do Mszy świętej bp Jacek wyraził słowa smutku oraz nadziei w zmartwychwstanie. Podkreślił także postawę ks. Burghardta, a także jego otwarte serce i zaangażowanie w posługę kapłańską.
CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: jesienią do każdego polskiego domu trafi "Poradnik bezpieczeństwa"

2025-04-30 21:24

[ TEMATY ]

Poradnik bezpieczeństwa

pixabay.com

Wiceszef MON Cezary Tomczyk (KO) poinformował, że jesienią do każdego polskiego domu trafi "Poradnik bezpieczeństwa". Wskazał, że publikacja będzie mieć formę książeczki i dotyczyć nie tylko zagrożeń militarnych, ale zagrożeń w ogóle.

"Na wzór krajów, takich jak Szwecja, Finlandia, taki podręcznik, taki niezbędnik trafi do Polaków. To będzie raczej forma pewnej książeczki, która nie dotyczy tylko zagrożeń militarnych, ale zagrożeń w ogóle. (...) Nie tylko kwestia pewnego konfliktu militarnego, ale też kwestia powodzi, zagrożenia" - przekazał wiceminister obrony narodowej w Polsat News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję