Reklama

Gospodarka

Trwa Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój - dziś wybór człowieka roku

Oficjalna uroczystość wręczenia nagrody dla człowieka roku forum w Krynicy, odbędzie się dziś wieczorem, o godz. 20:30. Przypomnijmy, że w przeszłości laureatami nagrody byli m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Donald Tusk i Bronisław Komorowski.

[ TEMATY ]

forum

ekonomia

dyskusja

Mariusz Książek / Niedziela

Forum Ekonimiczne w Krynicy-Zdrój

Forum Ekonimiczne w Krynicy-Zdrój

Decyzję, komu zostanie przyznana nagroda, podejmuje Rada Programowa Forum Ekonomicznego, w której skład wchodzą m.in. prezesi spółek Skarbu Państwa, politycy, samorządowcy, dziennikarze, biznesmeni oraz ludzie Kościoła. Każdy z przedstawicieli może zgłosić swojego kandydata.

Wśród gości trzydniowego Forum tradycyjnie są przedstawiciele rządów i parlamentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, szefowie wiodących spółek, eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów.

Na program imprezy składa się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Dominuje tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie też dyskusji poświęconych innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia.

Reklama

Wśród wiodących tematów Forum są: energetyka, strategiczne surowce, rozwój gospodarczy, inwestycje, infrastruktura, transport, wyzwania środowiskowe, międzynarodowa współpraca gospodarcza oraz nowe technologie i cyfryzacja gospodarki.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy wielu branż. Głównym partnerem Forum jest Województwo Małopolskie.

W tegorocznym Forum udział bierze także reprezentacja Tygodnika Katolickiego "Niedziela": Redaktor Naczelny ks. dr Jarosław Grabowski, który we czwartek poprowadzi panel dyskusyjny, dyrektor administracyjny p. Mariusz Książek oraz sekretarz redakcji p. Katarzyna Woynarowska.

2019-09-04 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudny dialog podczas Forum Młodych

„Chrześcijanie i muzułmanie. Od konfrontacji do dialogu” – to hasło towarzyszące XXXI edycji Ogólnopolskiego Forum Młodych

Temat Forum wykrystalizował się już w styczniu. – Wtedy doszło do zamachu terrorystycznego na redakcję gazety „Charlie Hebdo”, która opublikowała karykaturę proroka Mahometa. Pomyśleliśmy, że temat relacji i dialogu między chrześcijaństwem a islamem będzie po prostu na czasie – mówi kleryk Wiktor Trojnar, organizator Forum, prezes Koła Teologicznego Alumnów. – Nie spodziewaliśmy się jednak, że na tak długo pozostanie on aktualny. Do tego dochodzą jeszcze doniesienia medialne związane z kryzysem imigracyjnym, co jeszcze bardziej potęguje zainteresowanie tym zagadnieniem – dodaje kleryk Wiktor. Media zdają się jednak więcej mówić o konfrontacji między chrześcijanami i muzułmanami, słowo „dialog” raczej się w nich nie pojawia. Czy w takim razie jest on możliwy? – Dialog jest trudny, bo wymaga najpierw uznania własnej tożsamości, a później prawdziwego spojrzenia na drugą stronę – wyjaśnia ks. dr Maciej Małyga, ojciec duchowny MWSD we Wrocławiu, opiekun Koła Teologicznego. – Co utrudnia dialog? Z jednej strony zacietrzewienie, które widać przy różnych demonstracjach, mających często wulgarny charakter, zaś z drugiej – polityczna poprawność, sprowadzanie wszystkich religii do jednego, co jest jej lekceważeniem. Program Forum składa się z trzech części: naukowej debaty, wydarzeń kulturalnych oraz modlitwy. Nie zabraknie Mszy św. oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych. – Ta intencja jest bliska mojemu sercu, ale i chrześcijan na całym świecie. Nasi bracia są krwawo prześladowani, mordowani w okrutny sposób, nasza modlitwa jest więc im bardzo potrzebna – punetuje kleryk Wiktor. Forum potrwa dwa dni – 5-6 listopada, wykłady odbywać się będą w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przy pl. Katedralnym 1.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję