Reklama

Diecezjalne święto dziękczynienia Panu Bogu za tegoroczne plony

Chlebie Żywy, pobłogosław chleb powszedni...

Dożynki to radosne zwieńczenie rolniczej pracy. Chociaż tegoroczna aura nie sprzyjała obfitym plonom, to - jak każe staropolska i chrześcijańska tradycja - rolnicy przybyli dziękować Panu Bogu za łaskę tegorocznych zbiorów, chleb, szczęśliwie zakończone prace żniwne, oraz prosić o błogosławieństwo w następnym roku.

Niedziela toruńska 39/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chleb to symbol życia, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich - jak czytamy w Piśmie Świętym; to symbol miłosierdzia, rozdawany w czasie głodu. Nasi przodkowie całowali kruszynę chleba, podnosząc ją z ziemi. Ten chleb staje się na ołtarzu Chlebem Żywym, Ciałem Chrystusa. Bez jednego i bez drugiego chleba nie możemy żyć.
W Roku Eucharystii na diecezjalne święto dziękczynienia za plony do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie przybyły delegacje rolników z dekanatów: brodnickiego, chełmińskiego, chełmżyńskiego, działdowskiego, golubskiego, górznieńskiego, jabłonowskiego, radzyńskiego, rybnieńskiego, unisławskiego, wąbrzeskiego i łasińskiego. Delegacje dekanalne z wieńcami dożynkowymi zgromadziły się na Rynku, skąd poczet sztandarowy Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej, przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę OSP w Łasinie, poprowadził barwny korowód do kościoła. Wieńce, jako znak dziękczynienia za plony, złożono przed ołtarzem.
Tegorocznego święto zostało zorganizowane przez władze samorządowe miasta i gminy Łasin: burmistrza Jana Kowarowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Jankowskiego oraz proboszcza parafii św. Katarzyny w Łasinie ks. kan. Edmunda Tucholskiego i diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Zbigniewa Gańskiego.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki, w asyście proboszcza parafii św. Katarzyny w Łasinie ks. kan. Edmunda Tucholskiego i diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Zbigniewa Gańskiego. Ofiarę Mszy św. złożyli również: ks. kan. Jan Bednarek, ks. Roman Bartoszewski, ks. kan. Czesław Dolecki, ks. Jerzy Hirsz, ks. Wojciech Kawig, ks. Kazimierz Flisikowski, ks. kan. Jan Kalinowski, ks. Józef Kiełpiński, ks. kan. Zygmunt Leyk, ks. Mateusz Ossowski, ks. Roman Piask, ks. kan. Henryk Piotrowski, ks. Piotr Podlewski, ks. Edward Rogoza, ks. kan. Stefan Schwabe, ks. kan. Henryk Szwarc, ks. Marek Ścisłowski, ks. Jacek Wyrowiński, ks. Kazimierz Wiśniewski, ks. ks. Marek Woziński, ks. Kazimierz Zacharkiewicz oraz ks. Paweł Gonczaruk, dyrektor Caritas Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie.
Funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Krystyna i Marian Goryńscy z Nowych Mostów (parafia Łasin). Państwo Goryńscy na 144 ha uprawiają pszenicę, rzepak i buraki cukrowe na sprzedaż, a pszenżyto, mieszanki zbożowe, zboże paszowe przetwarzane są w ich hodowli trzody chlewnej. Technologia upraw rolniczych ukierunkowana jest na osiągnięcie wysokich plonów o jak najlepszej jakości. Dzieci Państwa Goryńskich kształcą się również w kierunkach rolniczych: najstarszy syn - Andrzej jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu i prowadzi własne gospodarstwo rolne, córka Elżbieta jest doktorantką Akademii Rolniczej w Poznaniu, córka Ewa jest studentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a syn Stanisław jest uczniem Technikum Agrobiznesu w Grudziądzu. Rodzina Państwa Goryńskich bierze czynny udział w życiu łasińskiej parafii. W życiu rodzinnym Państwo Goryńscy kierują się zasadami Dekalogu, a ich autorytetem jest Jan Paweł II. Pan Marian należy do Akcji Katolickiej i Dekanalnego Zespołu Duszpasterstwa Rolników. Syn Stanisław jest lektorem w miejscowej parafii. Państwo Goryńscy służą swoją pomocą klasztorowi Sióstr Karmelitanek w Łasinie oraz wspierają materialnie Seminarium Duchowne. Rodzina Państwa Goryńskich od wielu pokoleń gospodaruje na ziemi rejonu grudziądzkiego. Dzieci wychowywane były w wierności tradycjom religijnym i narodowym. Za jeden z najważniejszych celów uznają dbałość o ziemię i zachowanie jej w polskich rękach.
Witając wszystkich, ks. kan. Edmund Tucholski wspomniał ważne wydarzenia, które w krótkim czasie przeżywała łasińska parafia. Podkreślił wyróżnienie, które spotkało Łasin w organizacji tegorocznych diecezjalnych obchodów święta dziękczynienia. W związku z tym, że Łasin jest gminą o charakterze rolniczym, władze samorządowe rozumieją problemy społeczności rolniczej. Burmistrz Jan Kowarowski w słowie powitalnym odwołał się do tradycji polskiego rolnictwa i potrzeby poszanowania chleba.
Rolnicy z dekanatu chełmińskiego uczestniczyli w liturgii słowa, a modlitwę powszechną przedstawili Panu Bogu rolnicy z dekanatu brodnickiego. Dary ofiarne złożyli na ołtarzu przedstawiciele środowiska rolniczego z dekanatu rybnieńskiego Biskup Józef w dożynkowej homilii zwrócił się do rolników, podkreślając, że to oni są uczniami Chrystusa. Nie można bowiem cieszyć się owocami życia, opierając się dziś na wygodzie, lecz na codziennym trudzie, w którym ukryty jest krzyż Chrystusa. Tak samo jak biblijni rolnicy rozumieli Jezusowe przypowieści o ziarnie, tak dzisiejsi rolnicy również słyszą powołanie do codziennej pracy na roli i troski o ziemię. Dożynki są świętem tego chleba, w którym jest ukryty cud nieba. Nie należy jednak zapominać o Chlebie Eucharystycznym. „Te dwa chleby: codzienny i Eucharystyczny, to dwa sposoby przemiany świata, aby był lepszy” - podkreślił Ksiądz Biskup.
Po Komunii św. Biskup Józef, w asyście ks. kan. Edmunda Tucholskiego i diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Zbigniewa Gańskiego, dokonał poświęcenia wieńców żniwnych. Na zakończenie Mszy św. wszyscy zebrani zawierzyli Matce Bożej rolników, ich pracę i wszystkie sprawy polskiego rolnictwa, prosząc Maryję o Jej wstawiennictwo przed Tronem Ojca.
W imieniu władz samorządowych podziękowanie Panu Bogu za opiekę nad rolnikami i ich trudnym powołaniem złożył przewodniczący Rady Miejskiej w Łasinie Piotr Jankowski. Prosząc Dobrego Boga o łaskę sprawiedliwego dzielenia tego chleba, podkreślił, że wszelkie starania władz dla dobra społeczeństwa wspiera nieustanna modlitwa zza muru klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie. „A to dziękczynienie składamy u stóp patronki naszej diecezji - Matki Bożej Nieustającej Pomocy” - dodał Przewodniczący.
„Powołaniem rolnika jest współpraca z Bogiem w dziele stworzenia” - tymi słowami swoje podziękowania wyraził diecezjalny duszpasterz rolników - ks. Zbigniew J. Gański. Stwierdził on także, że człowiek potrzebuje chleba zarówno tego, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, jak i tego, który z nieba zstępuje i życie daje światu. Następnie Kapłan zwrócił się z prośbą do Dekanalnych Zespołów Duszpasterstwa Rolników i wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w przekazywaniu narzędzi i maszyn rolniczych dla rolników z Ukrainy.
Jan K. Ardanowski - prezes Krajowej Izby Rolniczej, na ręce starostów dożynek diecezjalnych złożył podziękowanie wszystkim rolnikom za ich trud włożony w produkowanie żywności.
Uroczystość uświetniły śpiewy chóru dziecięco-młodzieżowego „Dzwoneczki” z Żytomierza na Ukrainie. Po Mszy św. chór wystąpił też w kościele z koncertem pieśni religijnych w języku polskim i ukraińskim.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników z Włocławka. Spośród książek o tematyce rolniczej, ekologicznej i religijnej, najchętniej nabywano kalendarze rolników oraz poradniki, jak również kalendarze z wizerunkami Ojca Świętego Jana Pawła II.
W konkursie wieńców żniwnych wzięło udział 14 ludowych dzieł sztuki dożynkowej. W Roku Eucharystii rolnicy nie zapomnieli o tej tematyce w licznych wieńcach. Trudne zadanie miała komisja oceniająca wieńce. Po długiej naradzie i podliczeniu głosów ogłoszono, że podczas Dożynek Ogólnopolskich na Jasnej Górze naszą diecezję będzie reprezentował wieniec w kształcie monstrancji z parafii św. Andrzeja Boboli w Bursztynowie. Wszystkie delegacje parafialne i dekanalne otrzymały pamiątkowe dyplomy dożynkowe.
Słowami ludowego poety składamy swoje rolnicze dziękczynienie:

Dziękujemy ci, Boże
za coroczny ten Twój cud,
żeś rozmnożył w polu zboże,
by nakarmić nas, Twój lud.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

[ TEMATY ]

religia

KEP

Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. o zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. Postulaty przedstawiono w czasie rozmów KEP z MEN - przekazało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

W komunikacie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski poinformowano o środowym spotkaniu zespołu roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję