Reklama

Wierzchowiska: pomoc dla poszkodowanych po ulewach

2019-06-22 17:32

apis / Sandomierz (KAI)

pixabay.com

Ponad 300 kg darów przekazała Caritas Diecezji Sandomierskiej rodzinom, które ucierpiały podczas ulewnych dreszczów w gminie Modliborzyce. W najbliższą niedzielę w parafiach w Modliborzycach, Janowie Lubelskim, Zaklikowie, Stalowej Woli i Pysznicy po każdej Mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych.

O pomoc dla poszkodowanych w minioną środę przez ulewny deszcz powodujący gwałtowną powódź zaapelował bp Krzysztof Nitkiewicz. Pierwsze transporty darów, wśród których były najpotrzebniejsze artykuły spożywcze i środki czystości trafiły do mieszkańców miejscowości Wierzchowiska Pierwsze i Drugie oraz Pasieka w gminie Modliborzyce.

Jak poinformował KAI ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, w pierwszej kolejności dostarczana jest żywność oraz środki czystości, które służą do sprzątania po zalaniu wodą budynków i sprzętów. Według wstępnych szacunków, skala zniszczeń wywołanych przez ulewny deszcz i powódź jest bardzo duża.

Wiele domów zostało zalanych. Zniszczeniu uległy meble i sprzęt domowy, a rodziny utraciły dorobek całego życia. Niektóre budynki będą wymagały gruntownego remontu, kilka domów nie będzie nadawało się do dalszego zamieszkania.

Reklama

- Bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za dotychczasowe wsparcie i za przekazane dary, żywność, środki czystości, środki finansowe, oraz każdą parę rąk niosącą pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Wyrażamy wdzięczność wszystkim tym którzy od samego początku wspierają nas w pomocy poszkodowanym mieszkańcom z Wierzchowisk - podkreślił dyrektor Caritas.

Obecnie najbardziej potrzebne są koce, pościel, ręczniki, środki czystości i żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Artykuły można dostarczać do Biura Caritas Diecezji Sandomierskiej, Centrum Caritas w Rudniku n. Sanem, placówki Senior Plus w Modliborzycach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim.

W najbliższą niedzielę parafia Wierzchowiska będzie przeżywać odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W związku z tym diecezjalna Caritas zaprasza na obiad wszystkich dotkniętych powodzią mieszkańców Wierzchowisk, po uroczystej Sumie odpustowej do miejscowej remizy OSP. Dla powodzian którzy nie będą mogli dotrzeć obiad będzie dowożony.

Caritas diecezjalna zwraca się z apelem, do osób chętnych z Sandomierza i okolic, do pomocy przy sprzątaniu domów, posesji. Można się kontaktować z biurem pod numerem tel. 15 644 58 98 lub bezpośrednio pod numerem tel. 695 308 060 z ks. Bogusławem Pituchą koordynatorem pomocy.

Osoby, które zechcą pomóc proszone są o zabranie ubrań roboczych, gumowych butów, rękawic, łopat, żelaznych grabi. Wyjazd do Wierzchowisk odbędzie się we wtorek 25 czerwca po godz. 8.00.

Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu pochodzące z okolic Rudnika proszone są o zgłoszenie się do Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem do koordynatora ks. Tomasza Szostka pod numerem tel. 785 270 035. Wyjazd do Wierzchowisk odbędzie się również we wtorek 25 czerwca po godzinie 8.00. Środki pieniężne można wpłacać na konto Caritas Diecezji Sandomierskiej 33 1240 2786 1111 0010 5670 9561 z dopiskiem: „Powódź w Wierzchowiskach”.

W środę 19 czerwca nad miejscowościami Wierzchowiska Pierwsze i Drugie i Pasieka w gminie Modliborzyce na terenie diecezji sandomierskiej przeszła potężna burza z ulewnym deszczem. Silna nawałnica wywołała tam tzw. powódź błyskawiczną. Zalane zostały drogi, pola i posesje. Na skutek spływania wody z pól oraz wystąpienia z brzegów rzeczki Sanna zalanych zostało około 400 posesji.

Tagi:
Caritas

Znaki czasu

2019-08-21 11:25

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 34/2019, str. 4

Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest najbardziej znana z tego, że przychodzi z konkretną pomocą – rzeczową, finansowa, strukturalną – osobom najbardziej potrzebującym

Archiwum Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Warsztaty: „Młodość nie przechodzi z wiekiem”

Swoje odzwierciedlenie ma to w prowadzonych schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych, świetlicach terapeutycznych dla dzieci, punktach wydawania żywności czy stacjach opieki. Oczywiście to tylko część bogatej oferty pomocowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski podczas dożynek: wdzięczność przełamuje w nas egoizm

2019-08-24 20:39

bgk / Pobiedziska (KAI)

„Wdzięczność, przełamując egoizm, uczy nas tego, abyśmy rozumieli i pojęli, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za tegoroczne plony.

KEP

Uroczystości dożynkowe odbyły się w sobotę 24 sierpnia w Pobiedziskach. Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem Mszę św. dziękczynną w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła celebrowali księża przybyli z archidiecezji wraz z rolniczymi delegacjami.

„Wspólnie dziękujemy za tegoroczne zbiory i jeszcze raz prosimy, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba” – mówił w homilii Prymas Polski, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że wciąż nie jesteśmy dość nawykli, aby dzielić się nim z innymi. A przecież w codziennej modlitwie prosimy o chleb nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich. Sam Jezus uczy nas, byśmy modląc się mieli na ustach przede wszystkim „Ty”.

„Chleb, o który chrześcijanin prosi w modlitwie, nie jest «moim chlebem». To jest nasz chleb powszedni. Za niego dziś Bogu dziękujemy. I choć to prawda, że przecież i ten nasz chleb powszedni został i tym razem wypracowany przez konkretnych ludzi, przez rolników, którzy włożyli w niego całe swoje serce, cały swój rolniczy trud i wysiłek, jakże niełatwy w obliczu dewastującej w tym roku i nasz region suszy, to jednak, jak mówił do rolników święty Jan Paweł II, bardzo leży nam na sercu, by tego chleba nie brakowało nikomu na naszym globie, a brakuje, leży nam na sercu, by go nie brakowało w naszej Ojczyźnie” – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał też za papieżem Franciszkiem, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić. Trzeba – podkreślił – abyśmy to lepiej zrozumieli, aby wdzięczność przełamała nasz egoizm, otworzyła serca i dłonie dla potrzebujących, nie pozwoliła obojętnie przechodzić wobec próśb i cierpień sióstr i braci.

Po zakończeniu liturgii abp Polak poświęcił dożynkowe wieńce będące wyrazem radości i dumy z zebranych plonów, ale i symbolem pracy rolnika, która – jak mówił w homilii – domaga się wysiłku, cierpliwości, ale także szacunku i pokory wobec natury. Na zakończenie Mszy św. zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida byśmy uczyli się dzielić chlebem, ale także, „byśmy chleb z uszanowaniem zawsze podnosili”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem