Zakon Rycerzy Kolumba w Polsce liczy już 2550 osób. Dane przedstawił Leszek Kucharski - dyrektor stanowy ds. członkostwa w Polsce. Rycerze Kolumba to ogólnoświatowa katolicka organizacja zrzeszająca mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii. Leszek Kucharski w liście skierowanym do Rycerzy Kolumba napisał, że to dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w rozwój Zakonu, są obecni w wielu parafiach, tworząc 49 rad lokalnych na terenie całej Polski.
- Jeżeli do tego dodamy także inicjatywy okrągłych stołów, możemy być dumni z naszych wspólnych osiągnięć. Więcej Rycerzy to większe możliwości realizacji jeszcze bardziej ambitnych zadań na rzecz Kościoła i społeczności parafialnych - zauważa Kucharski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem przedstawiciela Rycerzy Kolumba konieczne jest zdynamizowanie aktywności rekrutacyjnej, zarówno w dotychczasowych jak i nowych środowiskach. "Służba Kościołowi i realizacja wizji naszego założyciela Ks. Michaela McGivney’a obecności Rycerzy Kolumba w każdej parafii, powinny być naszym celem" - zwraca uwagę dyrektor stanowy ds. członkostwa w Polsce.
Reklama
Leszek Kucharski podkreślił również, że okres Wielkiego Postu to czas modlitwy, duchowej przemiany serc i wielu postanowień dotyczących Rycerstwa. Cytuje też słowa błogosławionego Jan Paweł II z listu do Rycerzy Kolumba z 9 października 2003 r.: „Obyście, zachowując wierność wizji ks. Michaela McGivney’a, nie ustawali w poszukiwaniu nowych dróg bycia zaczynem Ewangelii w tym świecie i stanowili siłę duchową odnowy Kościoła w duchu świętości, jedności i prawdy”.
Rycerze Kolumba od 130 lat w sposób szczególny wspierają Kościół i posługę następcy św. Piotra. Tylko w ub. r. przekazali na jego działalność 158 mln dolarów oraz przepracowali w prowadzonych przez siebie dziełach charytatywnych 70 mln godzin. Rycerze Kolumba działają najprężniej w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Karaibach, Filipinach i w Polsce.
Rycerzem Kolumba może zostać: mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z kapelanem Zakonu.