Reklama

Jubileusz kapłaństwa

Niedziela gnieźnieńska 45/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

35 lat temu, 15 listopada 1966 r., na mocy dekretu kard. Stefana Wyszyńskiego, do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Wenecji przybył ks. Franciszek Misiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii archikatedralnej w Gnieźnie, i został mianowany proboszczem malowniczo położonej na piastowskim szlaku weneckiej parafii, istniejącej od 1392 r.

Ks. Franciszek Misiewicz dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i troskliwy gospodarz powierzonej parafii. Doskonale zna swoich parafian, dla każdego ma zawsze dobre słowo i uśmiech. Jest otwarty i serdeczny. Z każdym znajduje wspólny język, dzieli troski i radości.

W 35-letniej historii duszpasterzowania było wiele podniosłych i radosnych wydarzeń. Bywały też chwile smutne i bolesne - włamania i kradzieże.

Pierwszymi poczynaniami młodego Księdza Proboszcza sprzed 35 lat było wprowadzenie zwyczaju, by dzieci przychodziły na Roraty z lampionami. Urządził także na plebanii kaplicę pw. św. Wojciecha, która 10 grudnia 1966 r. była erygowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Zorganizował również uroczystości jubileuszowe 50-lecia kapłaństwa dotychczasowego proboszcza, ks. Kazimierza Tadrzyńskiego.

Wspólnie przeżywaliśmy podniosłe jubileusze z udziałem znakomitych gości. Należy do nich kazanie w 100. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła, wygłoszone przez kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu towarzyszył obecny Prymas Polski. W uroczystości świętowania 600-lecia istnienia weneckiej parafii uczestniczył abp Henryk Muszyński, który przewodniczył uroczystej Mszy św., wygłosił homilię i poświęcił nową sukienkę dla wizerunku łaskami słynącej Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Z niezwykłym oddaniem Ksiądz Proboszcz zabiega o życie Boże swoich parafian. Szczególny nacisk kładzie na pełny udział wiernych we Mszy św. Przed każdym nabożeństwem stwarza okazję do spowiedzi św. Pielęgnuje kult Maryjny w naszej parafii. Doroczny odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września obchodzimy bardzo uroczyście. Przygotowujemy się przez trzydniowe rekolecje i spowiedź św. Na uroczystą Sumę przed ołtarzem polowym corocznie przybywają piesze pielgrzymki ze Żnina i Gąsawy oraz liczne rzesze wiernych z całej okolicy.

W okresie letnim Ksiądz Proboszcz otacza opieką duszpasterską odpoczywających w okolicy, między innymi odprawia polowe Msze św. dla harcerzy, którzy mają swój obóz w lesie w Foluszu.

Dzięki serdecznej trosce i wspaniałej współpracy Księdza Kanonika z wiernymi kościół i jego otoczenie wciąż pięknieją i zmieniają swój wystrój, co skrzętnie dokumentuje ciekawa, bogata w fotografie kronika parafialna. Ksiądz Proboszcz gromadzi i pieczołowicie przechowuje cenne pamiątki z życia parafii, które z czasem nabierają nowego wymiaru, jak np. nagrania kazań Prymasa Tysiąclecia.

35 lat pasterzowania w tej samej parafii to bardzo dużo. Przed dwoma laty Ksiądz Kanonik ochrzcił małego Wojtusia - synka pierwszego parafianina, któremu 35 lat temu udzielił sakramentu chrztu św. Wdzięczni jesteśmy Opatrzności Bożej za tak wspaniałego Duszpasterza. Ten zasłużony kapłan, gorliwy duszpasterz zaskarbił sobie powszechny szacunek i ogromną wdzięczność parafian. Jest bardzo serdeczny, czuły i bezpośredni.

Z okazji pięknego jubileuszu dziękujemy serdecznie swojemu Czcigodnemu Księdzu Proboszczowi za wieloletnią posługę, za wszelkie dobro, uśmiech i poświęcenie. Niech Dobry Pan Bóg hojnie nagrodzi, a Matka Najświętsza otacza nieustającą opieką Dostojnego Jubilata.

Ad multos annos, Drogi Księże Kanoniku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 maja nie ma kongregacji generalnej kardynałów – za sześć dni wybory papieża

2025-05-01 16:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W dniu 1 maja kardynałowie mają przerwę w obradach kongregacji generalnych poprzedzających konklawe. Tego dnia Aula Synodalna w Watykanie, w której od 22 kwietnia odbywają się te zgromadzenia, jest zamknięta.

1 maja jest bowiem dniem wolnym od pracy również w Watykanie. Jednak o 17.00 kardynałowie odprawią szóstą z dziewięciu Mszy żałobnych za papieża Franciszka. Przewodniczyć jej będzie kard. Ángel Fernández Artime z Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Miesiąc maryjny w Watykanie. Statua Maryi Róży Mistycznej trafiła do Ogrodów Watykańskich

2025-05-01 09:36

[ TEMATY ]

Watykan

o. Marek Krupa

Statua Maryi Róży Mistycznej

Statua Maryi Róży Mistycznej

W mieście Montechiari, niedaleko Brescii podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża objawiała się prostej kobiecie, Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Kościoła”. Ukazała się w białych szatach z trzema różami na piersi symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane w celu naprawienia ich grzechów. Chodzi o dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi.

Drugi cykl objawień dotyczył obietnicy uzdrowień i łask związanych z już istniejącym źródłem w okolicy Fontanelle, które Madonna Mistyczna Róża pobłogosławiła w Niedzielę Białą (in albis) 1966 r.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa

2025-05-01 16:15

[ TEMATY ]

Kalisz

Karol Porwich/Niedziela

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję