Reklama

Polska

Kościół w Polsce 2018 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2018 roku w Kościele w Polsce:

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Polska

kalendarium

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STYCZEŃ

4 - W 2016 roku w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło średnio 36,7% polskich katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16%. W stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes spadł o 3,1 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy - podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). „Trend obserwowany od początku lat 90. pogłębił się – komentował szef ISKK ks. Wojciech Sadłoń. – Brakuje często ewangelicznego świadectwa wiary, zarówno ze strony księży i zakonników, jak i ze strony świeckich”. Dyrektor CBOS prof. Mirosława Grabowska dodała, że „można powiedzieć, że do Polski dociera proces sekularyzacji, wolniejszy niż w Hiszpanii czy Irlandii, ale ma miejsce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

6 – Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” ulicami aż 644 miejscowości w Polsce i 16 na świecie przeszły (już po raz 10.) Orszaki Trzech Króli. Orszakom towarzyszyła kwesta pod hasłem „Mędrcy dla Wschodu”, na rzecz m.in. placówek edukacyjnych na Ukrainie i Litwie.

7 – Do pamięci o swych ukraińskich braciach i siostrach rozrzuconych po całym świecie, w tym także w Polsce, i do pomagania im na różne sposoby wezwali swych wiernych polscy biskupi greckokatoliccy. W liście pasterskim z okazji świąt Bożego Narodzenia, które Kościoły wschodnie obchodzą 7 stycznia, przypomnieli m. in., że od r. 2013 wojna na Ukrainie zmusiła co najmniej 8 mln osób do opuszczenia ojczyzny.

Reklama

11 – Nadzieję na to, że „wkrótce zostaną zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej” wyraziło Prezydium KEP. Podziękowano też organizatorom obywatelskiej inicjatywy #ZatrzymajAborcję i 830 tys. obywateli, którzy podpisali się pod projektem.

14 – W całym kraju modlono się w 104. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy. „Zgodnie z najważniejszym przykazaniem Bożym, powinniśmy się nauczyć kochać obcego, jak siebie samego” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Inowrocławiu.

15 – W Sekretariacie KEP zaprezentowano główne tezy opracowanych w Watykanie „Dwudziestu punktów działalności ws. migrantów i uchodźców”. W podejściu do uchodźców Kościół nie kieruje się statystykami – mówił abp Stanisław Gądecki komentując fakt, że 63 proc. Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. "Chcielibyśmy aby w kraju katolickim ludźmi kierowała Ewangelia" – dodał przewodniczący KEP.

17 – Modlitwa przy masowym grobie Żydów z getta warszawskiego, sympozjum nt. budowania pokoju we współczesnym świecie oraz uroczysta Liturgia Słowa w warszawskiej archikatedrze - złożyły się na centralne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Towarzyszyło im motto: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”, zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 57,19).

17 – Na niebezpieczeństwa związane z nacjonalizmem a jednocześnie na piękno patriotyzmu zwrócił uwagę przewodniczący KEP w słowie „Nacjonalizm a patriotyzm” ogłoszonym na XXI Dzień Judaizmu. W Jednocześnie przewodniczący Episkopatu krytykuje postawy internacjonalizmu i kosmopolityzmu.

Reklama

20 – Ingres do katedry warszawsko-praskiej odbył bp Romuald Kamiński, dotychczasowy ełcki biskup pomocniczy. Przychodzę by służyć ludowi Bożemu - powiedział 62-letni następca abp. Henryka Hosera.

21 – W prawosławnej cerkwi Trójcy Świętej w Siedlcach odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) – tym razem pod hasłem „Prawica Twoje wsławiła się mocą” (Wj 15,6). „Szansą na odzyskanie ekumenicznego entuzjazmu jest wykorzystanie obecności rosnącej w Polsce liczby emigrantów, zwłaszcza tych zza wschodniej granicy” – powiedział podczas nabożeństwa katolicki biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

24 – Ks. dr Adam Pawlaszczyk, został mianowany przez abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, redaktorem naczelnym tygodnika „Gość Niedzielny”. 46-letni wikariusz sądowy archidiecezji katowickiej zajął miejsce ks. Marka Gancarczyka, który był szefem "Gościa" przez blisko 15 lat.

26 – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” w Warszawie obchodzono XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Wyznawcy obu religii spotkali się w budynku Akademika Praskiego by modlić się i rozmawiać na temat wyzwań współczesnego świata. Nawiązując do etymologii słowa „islam” mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego podkreślał, że religia ta dąży do pokoju.

LUTY

Reklama

2 – W Polsce modli się i posługuje 18 tys. sióstr, 12 tys. zakonników, 1330 mniszek kontemplacyjnych – podała KAI w związku z XXII Dniem Życia Konsekrowanego. Tradycyjnie już tego dnia przeprowadzono ogólnopolską zbiórkę do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

13 – O wypracowanie narodowej strategii na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym zaapelował o. Adam Żak SJ. Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, że jest to niezbędne bowiem problem dotyka całego społeczeństwa i wszystkich jego środowisk.

16 – W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano szczegóły Narodowego Programu Trzeźwości. – Jego zasadniczym celem jest trwała zmiana polskiej kultury, tak aby polskość się nigdy nie kojarzyła z pijaństwem, ale z trzeźwością – powiedział kierujący pracami nad dokumentem prof. Krzysztof Wojcieszek z Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

19 – 60-lecie działalności obchodził kwartalnik „Więź” (do 2013 miesięcznik). „Otwartość i ortodoksja – tak. Ale jak to w praktyce osiągnąć, żeby otwartość nie była naiwnością, próbą ugody z tym światem za wszelką cenę, a ortodoksja była przekazywana w sposób zrozumiały i otwierający się na dzisiejszego człowieka i świat?” – pytał kard. Kazimierz Nycz podczas rocznicowej Mszy w kościele św. Marcina na warszawskim Starym Mieście.

MARZEC

1 – Weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc ocenił, iż jest to „społeczna szansa, aby wzmocnić i budować wspólnotę rodzinną, która jest fundamentem życia społecznego i narodowego”.

Reklama

14 – Senat RP przyjął prezydencką ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto będzie miało charakter państwowy i obchodzone będzie 24 marca – w rocznicę śmierci sług Bożych rodziny Ulmów.

22 – 82 proc. Polaków w wieku 16-29 lat deklaruje się jako katolicy, to najwyższy odsetek w Europie - wynika z raportu, przygotowanego przed Synodem Biskupów nt. młodzieży wspólnie przez brytyjski St Mary's University w Twickenham i paryski Instytut Katolicki.

25 – Modlitwy koncerty i wspólne posiłki młodzieży z biskupami złożyły się na diecezjalne obchody 33. Światowego Dnia Młodzieży. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”. Młodzi przybywali w Niedzielę Palmową do katedr wraz ze swoimi duszpasterzami, w łączności z papieżem i rówieśnikami z całego globu, w oczekiwaniu na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

29 – Służba ludziom młodym i członkom wspólnot, towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych, duszpasterskie zaangażowanie i otwartość, a nie marazm - to współczesne wymagania stawiane kapłanom. Mówili o tym biskupi podczas wielkoczwartkowych Mszy świętych Krzyżma.

KWIECIEŃ

10 – Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą. „Módlmy się o to, żeby ten pomnik wszystkich nas jednoczył” – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poświęcił monument.

Reklama

12 – Zakończyły się trzydniowe obrady 137. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (WPŻZZ) nt. "Młodzież przyszłością i nadzieją Kościoła". „W Polsce musimy bardzo uważać, by nie popaść w przekonanie, że jesteśmy 'naj' i, że nie musimy niczego zmieniać. Nieustanna refleksja i płynące z niej przemiany są zawsze potrzebne. Każde pokolenie niesie ze sobą zmiany i weryfikuje to, co nie przystaje do zmieniających się czasów” - powiedziała KAI po obradach matka Jolanta Olech, sekretarka generalna Konferencji WPŻZZ.

15 – Ponad 170 wystawców uczestniczyło w XXIV Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Na wydarzenie złożyły się prezentacje książek, pokazy filmów religijnych, spotkania z autorami i debaty. Główną Nagrodę Feniks przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich otrzymał historyk prof. Andrzej Nowak. Małym FENIKSEM, w 25-lecie działalności, uhonorowana została Katolicka Agencja Informacyjna.

15 – Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Hrycuniak) skończył 80 lat. 12 maja minęło 20 lat od wybrania go urząd głowy Kościoła.

28 – W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej - pielęgniarki, działaczki charytatywnej, prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu - powiedział w homilii kard. Angelo Amato. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał ja także „aniołem nadziei chrześcijańskiej”.

29 – Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii i Walii, w Gnieźnie zakończyły się dwudniowe obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Reklama

30 – Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła "Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim". Jego przyjęcie przez polskich biskupów było potrzebne, aby dostosować prawo kościelne do nowych przepisów w ochronie danych (tzw. RODO). Od 25 maja zaczęło ono obowiązywać we wszystkich krajach UE.

MAJ

3 – Zmarł dr inż. Antoni Zięba, znany działacz pro-life, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, publicysta i wykładowca akademicki. Miał 69 lat.

5 – Pielgrzymką do sanktuarium maryjno-pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, 40-lecie obecności w Polsce uczcił Ruch „Wiara i Światło” - międzynarodowy, chrześcijański ruch, skupiający ludzi z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny i przyjaciół. Na wydarzenie złożyły się wspólna modlitwa, rozważanie tajemnic Zmartwychwstania i spontaniczne świętowanie u stóp obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

15 – Zmarł Brat Moris Maurin - francuski zakonnik, członek zgromadzenia Małych Braci Jezusa, były przełożony polskiej wspólnoty. W naszym kraju mieszkał od blisko 30 lat. Miał 89 lat.

16 – Nad wyzwaniami współczesności, stojącymi przed osobami konsekrowanymi dyskutowali podczas dwudniowego spotkania w Krakowie wyżsi przełożeni zakonów męskich i rektorzy zakonnych seminariów duchownych. „Urok i mądrość zakonów polega na tym, że nie chcemy być na siłę atrakcyjni i bujać się w rytm muzyki zgodnie z modą, tylko chcemy mieć swój styl, mądrość i stabilność” – powiedział przewodniczący Konferencji o. Janusz Sok CSsR. W Polsce jest 59 zakonów męskich, w których żyje ok. 11 600 zakonników.

Reklama

21 – Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Augusta Hlonda (1881-1948). Papieska decyzja oznacza zamknięcie formalnego etapu procesu beatyfikacyjnego, a do wyniesienia Prymasa Polski na ołtarze potrzebny jest cud.

CZERWIEC

3 – Pod hasłem "Jestem" tysiące młodych ludzi z różnych zakątków Polski zgromadziło się na 22. Spotkaniu Młodych na Lednicy. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, na spotkaniu gościł prezydent Andrzej Duda.

3 – Z apelem do rządu o zmiany w prawie, dzięki którym możliwe będzie ekonomiczne dowartościowanie domowej pracy matek zwrócili się uczestnicy VI Zjazdu Dużych Rodzin, który odbywał się w Szczecinie. W trzydniowym spotkaniu wzięło udział prawie 1,5 tys. osób z Polski i Europy. Gościem wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki.

4 – W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie obchodzono XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne obchody stanowiły podziękowanie za odzyskaną 100 lat temu niepodległość. W Mszy od przewodnictwem abp Wojciecha Polaka a koncelebrowanej przez ok. 100 biskupów uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

8 – "Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia" przyjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas obrad plenarnych w Janowie Podlaskim. Biskupi podkreślają potrzebę służby narzeczonym, małżonkom i rodzinom oraz osobom żyjącym w związkach nieregularnych wedle proponowanych przez papieża Franciszka kryteriów duszpasterskich jakimi są: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie i integracja. Dokument nie podejmuje kwestii komunii świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Reklama

23 – W Poznaniu odbyły się kulminacyjne uroczystości 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Przewodniczył im legat papieski, kard. Dominik Duka, prymas. Czech. Podczas Mszy na placu przed katedrą poznańską odczytano przesłanie papieża Franciszka.

25 – Sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych - podkreśla się w „Słowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek o pielgrzymowaniu narodowym”. Dokument zaznacza też, że głoszone często podczas pielgrzymek "tzw. kazania patriotyczne nie mogą sprawiać wrażenia przemówień ideologicznych na usługach pielgrzymującej grupy".

28 – „Rezygnacja z terapii daremnej nie oznacza opuszczenia pacjenta i nie może być utożsamiana z eutanazją. Nie jest więc postępowaniem nieetycznym” – czytamy w dokumencie Zespołu ds. Bioetycznych KEP „O terapii daremnej (uporczywej)”. Opracowanie zastrzega, że „rezygnacja z uporczywej terapii nie może (...) oznaczać opuszczenia pacjenta w zakresie podstawowych form opieki (…) co stałoby się bezpośrednią przyczyną jego śmierci, a więc byłoby eutanazją pasywną”.

30 – Ponad 20 tys. pielgrzymów z całej Polski uczestniczyło w Dniu Pokuty w Gietrzwałdzie, nawiązującym do maryjnych objawień i będącym elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbył się on pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.

LIPIEC

Reklama

5 – Aż 82 proc. Polaków wyraża dezaprobatę wobec przyjmowania do naszego kraju uchodźców spoza Europy – podało CBOS. Zupełnie inny jest stosunek do Ukraińców z terenów objętych wojną - za ich przyjęciem jest 56 proc. Polaków.

8 – Tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność Narodu - mówił na Jasnej Górze kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył Mszy św. dla ok. 100 tys. uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. „Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i oporu” – powiedział do uczestników pielgrzymki premier Mateusz Morawiecki.

13 – Organizacja społeczeństwa winna być oparta na równowadze władz, czyli na braku dominacji jednej władzy nad drugą - przypomniał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w katedrze warszawskiej z okazji 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu. Przewodniczący Episkopatu podkreślił w homilii, że polityk powinien pracować nad dwiema cnotami: umiłowaniem ludu i pokorą.

30 – Jan Paweł II, a następnie Józef Piłsudski i Stefan Wyszyński - to najlepiej oceniane, a zarazem najbliższe Polakom postaci aktywnie działające na rzecz Polski od początku XX wieku. Z raportu CBOS wynika też, że w ciągu ostatniej dekady poważne starty wizerunkowe poniósł Lech Wałęsa.

SIERPIEŃ

3 – Spada zainteresowanie horoskopami i wróżbami – podało CBOS. W roku 2006 roku horoskopy czytało 56 proc. Polaków, obecnie – 45 proc.

Reklama

5 – Ponad 250 osób m.in. z Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, krajów skandynawskich i Europy Zachodniej uczestniczyło przez tydzień w zakończonym w Warszawie II Kongresie Młodzieży Polonijnej. „Żyjąc wśród ludzi różnych kultur, narodowości i religii pragniemy być świadkami Chrystusa, poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – napisano w końcowym przesłaniu.

5 – W Kostrzynie nad Odrą zakończył się Przystanek Jezus. Prawie 600 ewangelizatorów z Polski i zagranicy – świeccy mężczyźni i kobiety, małżeństwa, księża, zakonnice i zakonnicy – dzieliło się swoim doświadczeniem wiary z uczestnikami Pol’And’Rock Festival.

8 – W Warszawie przy ul. Hożej 53 poświęcono kamień węgielny pod budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. Matyldy Getter. Uroczystość w domu prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi odbyła się w 50. rocznicę śmierci wybitnej zakonnicy, nauczycielki i wychowawczyni, która w czasie wojny wraz ze współsiostrami uratowała ok. 750 żydowskich współobywateli – dorosłych, a zwłaszcza dzieci.

26 – Pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. „Obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia” - podkreślił Prymas Polski.

Reklama

28 – W wieku 91 lat zmarł abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II, od lat powojennych mieszkający w Rzymie. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w krypcie biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Kilka miesięcy wcześniej, 5 maja, został odznaczony Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej Polskiej.

WRZESIEŃ

5 – Ostatnia deska ratunku i droga do świętości – tak o powstałym 40 lat temu Stowarzyszeniu Spotkania Małżeńskie mówili na konferencji w KAI ich założyciele, Irena i Jerzy Grzybowscy. Stowarzyszenie co roku prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych dla coraz to nowych małżeństw i ok. 40 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych. Działa także Poza Polską.

8 – Bóg jest obecny w swoim Słowie, dlatego w rozeznawaniu powołania konieczne jest spotkanie z Biblią – napisali biskupi w liście pasterskim z okazji VIII Tygodnia Wychowania, który przebiegał pod hasłem „Wybór drogiˮ.

12 – Jubileusz 50-lecia działalności obchodziło Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania w sekretariacie KEP mówiono m.in. o znaczeniu wydawanego przez Biuro „Pisma okólnego”. „To był głos wolności w czasach komunistycznych” – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

14 – 95. Rocznicę działalności obchodził wydawany w Katowicach tygodnik „Gość Niedzielny”. Obowiązkiem mediów katolickich jest przemieniać świat na lepsze - powiedział abp Wiktor Skworc , metropolita katowicki podczas Mszy św. sprawowanej w stołecznej archikatedrze św. Jana.

Reklama

16 – W Poznaniu zakończyło się czterodniowe zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy, które obradowało pod hasłem "Duch solidarności w Europie". Spotkanie skoncentrowane było wokół tematyki wolontariatu i solidarności oraz aktualnych wyzwań Kościoła w Europie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele 33 episkopatów oraz kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

21-23 - Pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa obradował XI Zjazd Gnieźnieński. Międzynarodowe spotkanie z udziałem duchownych różnych wyznań, przedstawicieli władz, ludzi nauki i kultury z 13 krajów odbywało się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Na zakończenie zaapelowano do Europejczyków o pielęgnowanie chrześcijańskiej postawy przebaczenia, miłosierdzia i poświęcenia. Gościem spotkania był prezydent Andrzej Duda. Zjazd zorganizowało 14 organizacji i stowarzyszeń katolickich i ekumenicznych.

26 – Podczas 380. Zebrania Plenarnego KEP w Płocku biskupi zdecydowali o przygotowaniu statystyki skali nadużyć seksualnych ze strony duchownych wobec dzieci i młodzieży. Opracowanie ma przyczynić się do nawiązania kontaktu z ofiarami oraz udoskonalenia systemu prewencji, przy czym każda diecezja będzie miała swój własny program. Tematem obrad było też duszpasterstwo młodzieży i rodzin. Płock po raz pierwszy był miejscem obrad plenarnych KEP. Biskupi zebrali się tam w związku z obchodzoną w tym roku 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w położonym na terenie diecezji Rostkowie.

Reklama

28 – Do kin wszedł głośny jeszcze przed premierą film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. „To film skrajnie jednowymiarowy, mnóstwo w nim stereotypów rodem z marnego portalu internetowego, antyklerykalnych uprzedzeń, zasłyszanych dowcipów” – ocenił filmoznawca ks. Andrzej Luter w recenzji pt. „Drogówka w sutannach”. W pierwszy weekend wyświetlania film zobaczyło blisko milion widzów – to najlepszy wynik w ciągu ostatnich 30 lat w polskich kinach.

PAŹDZIERNIK

4 – Godność człowieka powołanego do życia w jedności z Bogiem i innymi stworzeniami stoi u podstaw jego odpowiedzialności za całe dzieło stworzenia – napisali biskupi w liście pasterskim zatytułowanym „W trosce o wspólny dom”. Wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się o ochronę środowiska i wyrażają nadzieję na owocne obrady grudniowego Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach.

4 – Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Będzie on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

7 – Adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą „Pod Twoją obronę” zakończyły się o północy 12 – godzinne rekolekcje na PGE Stadionie Narodowym pod hasłem „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary”. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy młodych z całej Polski.

13 – Katolicka Agencja Informacyjna, reżyser Ryszard Peryt, o. Prof. Jarosław Kupczak OP, Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej oraz Hanna Suchocka – to tegoroczni laureaci nagrody TOTUS TUUS przyznawanej przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia . Nagrody wręczono podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Reklama

14 – Pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” w całej Polsce obchodzono XVIII Dzień Papieski. We wszystkich polskich diecezjach oraz w środowiskach polonijnych poza krajem przygotowano wiele duchowych i kulturalnych wydarzeń, przypominających nauczanie Jana Pawła II. Przeprowadzono również kwestę na stypendia dla uzdolnionej młodzieży – podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obecnie Fundacja ma pod opieką 2,3 tys. stypendystów.

15-22 – W Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie odbywał się II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. W tym roku myślą przewodnią była wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II. Gośćmi wydarzenia byli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, biskupi z Polski i Europy, znawcy katolickiej nauki społecznej.

28 – Już po raz 10. obchodzono jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Tym razem tematem wiodącym była pomoc chrześcijanom w Pakistanie.

LISTOPAD

4 – Bolesna historia naszej Ojczyzny powinna wyczulać nas na zagrożenia duchowej wolności i suwerenności narodu – napisali biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W dokumencie pt. "Wymodlona i wywalczona wolność" zwracają uwagę, że "coraz bardziej dochodzą do głosu prywata, egoizm jednostek i całych grup, brak troski o dobro wspólne, szkalowanie i znieważanie wiary katolickiej, polskiej tradycji narodowej i tego wszystkiego, co stanowi naszą Ojczyznę".

Reklama

11 – Mszą św. z udziałem najwyższych władz państwowych – w tym prezydenta i premiera – uczczono 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Mszy w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W homilii abp Stanisław Gądecki przestrzegł przed pokusą instrumentalizacji Kościoła i Państwa. „Państwo postrzega czasami Kościół jako instrument do osiągnięcia własnych celów, Kościół może czasami w analogiczny sposób odnieść się do instytucji Państwa” – stwierdził przewodniczący KEP.

19 – Biskupi przyjęli „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych". Przepraszamy w nim Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim. Wzywają też sprawców przestępstw do uznania swojej odpowiedzialności oraz do pokuty.

GRUDZIEŃ

1 – Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza (1928-1976) - niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu, obrońcę praw robotników Radomia. „Świadek Chrystusa nie ogranicza się jedynie do praktykowania wiary w zaciszu własnego domu” - podkreślił biskup radomski Henryk Tomasik.

Reklama

4 – Jubileusz 25-lecia istnienia obchodziła w Warszawie Katolicka Agencja Informacyjna. Podczas Mszy św. abp Stanisław Gądecki modlił się „by nie zabrakło nam odważnych pracowników mediów i prawdziwych świadków prawdy”. Z rąk przewodniczącego KEP prezes KAI Marcin Przeciszewski odebrał przyznany mu przez papieża Franciszka Order Świętego Grzegorza Wielkiego – najwyższe odznaczenie, jakie Stolica Apostolska może przyznać osobie świeckiej. Następnie, w trakcie uroczystej gali z udziałem m.in. nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchio, wicepremiera Jarosława Gowina i licznych gości szef KAI został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP przyznał je „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej”.

9 – W całej Polsce i na placówkach polonijnych obchodzono Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Rok wcześniej podczas zbiórek w kościołach udało się zgromadzić na ten cel 2 mln 470 tys zł.

3-16 – W Katowicach obradował Szczyt Klimatyczny COP24. Podczas wydarzenia działała tzw. Strefa Duchowa, zorganizowana przez archidiecezję katowicką we współpracy z Polską Radą Ekumeniczną oraz Diecezją katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W konferencji ONZ uczestniczyli przedstawiciele blisko 200 państw, w tym m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Przed rozpoczęciem konferencji abp Wiktor Skworc podkreślał w rozmowie z KAI, ze „pytania o środowisko naturalne powinniśmy uwzględniać także w naszym osobistym rachunku sumienia”.

27 – Zmarł biskup Tadeusz Pieronek, profesor nauk prawnych, biskup pomocniczy sosnowiecki (1992–1998), sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (1993–1998), przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej (1998 - 2010), rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1998–2004. Miał 84 lata.

2018-12-31 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi: Modlitwą obejmujemy cały naród Ukrainy

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Ukraina

BOŻENA SZTAJNER

Zapewnienie o solidarności wszystkich biskupów polskich z bratnim narodem ukraińskim znalazło się w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do abp. większego Światosława, metropolity kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abpa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Hierarchowie zapewniają o swojej modlitwie oraz wyrażają słowa współczucia dla rodzin tragicznie poległych w ostatnich dniach na Euromajdanie.
CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dialog jest konieczny, tak jak miłość

2025-01-19 21:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – powiedział ks. Jarosław Grabowski. 19 stycznia redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Kapłan przypomniał, że w scenie zwiastowania Maryja jest niewiastą, która słucha Boga. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu. – Matko Najświętsza, Bóg wybrał Cię do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata. Wiemy dobrze, że dialog jest jak miłość, jest konieczny. Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – zaznaczył ks. Grabowski.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda przybył do Szwajcarii; weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym

2025-01-20 15:32

[ TEMATY ]

Davos

Światowe Forum Ekonomiczne

Prezydent Andrzej Duda

PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek do Davos w Szwajcarii, gdzie weźmie udział w 55. Światowym Forum Ekonomicznym. Odbędzie się ono pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku", a obrady skoncentrują się na wyzwaniach dla demokracji oraz na szansach i ryzykach związanych z rozwojem nowych inteligentnych technologii.

Pobyt prezydenta w Davos ma potrwać do piątku. W ramach Forum Andrzej Duda będzie uczestniczył w wielu spotkaniach i dyskusjach z udziałem przywódców państw i światowych organizacji, a także z przedstawicielami biznesu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję