Reklama

W rodzinie parafialnej i wincentyńskiej

W parafii św. Antoniego w Ignacowie każde dziecko po otrzymaniu chrztu św. otrzymuje Cudowny Medalik. To nowy zwyczaj wprowadzony przez ks. Edwarda Staszczyszyna, proboszcza tej jedynej w diecezji warszawsko-praskiej parafii prowadzonej przez Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.

Niedziela warszawska 12/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowość wincentyńska

Kult Matki Bożej, która w 1830 r. objawiła się szarytce św. Katarzynie Labouré i obiecała obfite łaski wszystkim, którzy będą nosić Cudowny Medalik jest tu bardzo żywy, a każdego roku w listopadzie, kiedy Kościół wspomina objawienie Cudownego Medalika, obchodzone jest w świątyni triduum eucharystyczne. Ale to nie jedyny przejaw duchowości wincentyńskiej w parafii. Ignaców od 1895 r. związany jest ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia (szarytki), które wtedy - z pomocą Towarzystwa Dobroczynności - założyły tu dom dziecka.
Obecnie - realizując swój charyzmat poprzez służbę Chrystusowi w ubogich i chorych - szarytki prowadzą Specjalny Ośrodek Wychowawczy, w którym pomoc i opiekę znajduje blisko 100 niepełnosprawnych chłopców. - Z siostrami dobrze układa się współpraca. Mogę liczyć na ich pomoc. Dbają o kościół i jego wystrój. Jedna z sióstr jest zakrystianką, druga organistką - mówi proboszcz ks. Edward Staszczyszyn, podkreślając, że Zgromadzenie Księży Misjonarzy tworzy wraz z siostrami jedną rodzinę wincentyńską.
Jak bardzo kościół jest zadbany widać zaraz po wejściu do świątyni. Lśni ona czystością i świeżością. A przecież liczy już ponad sto lat. Powstała w latach 1898-1902 według projektu arch. Stanisława Adamczewskiego. Przez 45 lat służyła siostrom, dzieciom z ich zakładu oraz mieszkańcom okolicznych wsi. W grudniu 1949 r. kard. Stefan Wyszyński utworzył przy niej parafię, której terytorium zostało wydzielone z parafii w Mińsku Mazowieckim, a już 10 stycznia 1950 r. została ona powierzona Księżom Misjonarzom Św. Wincentego à Paulo. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Skowyra, który - wypędzony z Chin, które weszły wówczas na drogę rewolucji komunistycznej - wrócił do Polski.
Jednym z celów Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którego kapłani przybyli do Polski już w 1651 r. jest służba ubogim duchowo i materialnie. Słowa „Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie Pan” misjonarze realizują na misjach zagranicznych, pracując w parafiach, prowadząc misje i rekolekcje, poprzez zorganizowaną pracę charytatywną. - W Ignacowie nasza posługa ludziom to po prostu codzienne duszpasterstwo. Chcemy przyciągnąć do Pana Boga jak najwięcej osób. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do przygotowania młodzieży do bierzmowania, dorosłych do sakramentu małżeństwa, rodziców do właściwego przeżycia chrztu dziecka. Priorytetem w pracy duszpasterskiej jest życie eucharystyczne parafian. Obchodzimy obecnie Rok Eucharystii i jest to dobra okazja, aby jeszcze bardziej uwrażliwić wiernych, aby jak najczęściej przyjmowali Komunię św., byli w stanie łaski uświęcającej i żyli Eucharystią na co dzień. Wtedy ludzie będą jeszcze bardziej otwierać się na potrzeby innych ludzi - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
To otwarcie się na innych jest już zresztą mocno widoczne np. podczas zbiórek na pomoc dla ofiar kataklizmu w Azji czy na potrzeby misyjne. O misjach, zwłaszcza tych prowadzonych na Wschodzie, często się mówi w parafii, a Koło Przyjaciół Misji jest bardzo aktywne. Do parafii przyjeżdżają misjonarze, goszczą tu klerycy, a młodzież jest zapraszana zarówno do sióstr szarytek, jak i do różnych placówek księży misjonarzy. Ignaców wydał zresztą kilku kapłanów pracujących w Zgromadzeniu (jeden z nich już nie żyje) i kilkanaście sióstr zakonnych. Obecnie przygotowuje się do kapłaństwa na IV roku seminarium kolejny parafianin.
W Ignacowie działa - tak bardzo związany ze Zgromadzeniem - Apostolat Maryjny, który powstał 25 lat temu z inicjatywy ks. Teofila Hermanna CM. Jego członkowie starają się pogłębiać kult Niepokalanej dzięki autentycznie chrześcijańskiemu życiu.

Reklama

Poznać bliżej parafian

Do parafii należy 708 rodzin (2131 osób) z 12 wiosek (Ignaców, Dziękowizna, Budy Janowskie, Janów, Walerianów, Tyborów, Anielew, Wiciejów, Wólka Wiciejowska, Jędrzejów Nowy, Jędrzejów Stary i Leonów). Niewielkie wsie położone są po obu stronach bardzo ruchliwej drogi Warszawa - Terespol, na której ciągle dochodzi do wypadków. Przejście przez nią do kościoła jest bardzo trudne i niebezpieczne. Dlatego też w niedziele i święta, a także np. w piątki Wielkiego Postu wynajmowane są dwa autokary, które zabierają mieszkańców parafii do kościoła i odwożą do domów. Przez to więcej osób może uczestniczyć w Eucharystii czy Drodze Krzyżowej.
- Ludzie są zaangażowani, uczęszczają do kościoła, są bardzo serdeczni. Spotykam się z dużą życzliwością. Pracując wcześniej w różnych regionach Polski mam porównanie - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Podczas pierwszej kolędy bliżej poznał swoich parafian. Starał się z każdą rodziną spędzić chociaż kilkanaście minut. Chętnie przypomina przeżywane z mieszkańcami parafii dożynki, a także uroczystość w rocznicę śmierci ks. Antoniego Tyszki, kochanego przez wszystkich proboszcza Ignacowa w latach 1984-1992 (dziś jego imię nosi szkoła podstawowa w Janowie). Na terenie parafii jest zresztą aż pięć szkół: trzy podstawowe, jedna szkoła średnia i szkoła specjalna. Wszędzie prowadzona jest katechizacja, w którą zaangażowany jest również jako katecheta Ksiądz Proboszcz.
Wierni czują się związani z parafią, a niektórzy dawniejsi mieszkańcy przyjeżdżają tu na Mszę św. nawet z Warszawy. Często odwiedzają potem groby najbliższych na miejscowym cmentarzu.
Księdza Proboszcza w pracy duszpasterskiej wspomaga rezydent ks. Jerzy Szlęzak. Pracy jest wiele. W każdym miesiącu organizowane są spotkania dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców, dla dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Komunii czy przygotowujących się do bierzmowania. Poza wspomnianymi już grupami są ministranci i lektorzy, bielanki i schola, a także koła różańcowe.
Na wiosnę Ksiądz Proboszcz planuje naprawę dachu i rynien, a w przyszłości uporządkowanie terenu wokół kościoła, a przede wszystkim poszerzenie alejek, którymi przechodzi procesja. Ks. Staszczyszyn myśli też o odnowieniu dwóch ołtarzy - Niepokalanej i św. Antoniego, patrona kościoła i parafii. Jego kult jest w Ignacowie duży, a kilka lat temu po rodzinach parafii peregrynowała figurka Świętego z Padwy.
Ks. Edward Staszczyszyn jest w Ignacowie zaledwie od 9 miesięcy. Jest pełen energii. Już w 7. roku kapłaństwa został proboszczem w Żmigrodzie (archidiecezja wrocławska). Później pełnił różne funkcje w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy - m.in. asystenta, superiora i ekonoma.
W Ignacowie - jak podkreśla - czuje się bardzo dobrze. Jest cisza, spokój, czasami tylko przeleci samolot z pobliskiego lotniska NATO. Ignaców to miejsce, gdzie tylko pracować i modlić się - podkreśla z zadowoleniem.

Msze św. w kościele w Ignacowie
W niedziele 8.00, 10.00, 12.00 (Suma)
W święta 6.30, 10.00 i 18.00
W dni powszednie 6.30 i 18.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Jan Paweł II odwiedził ten region 25 i 26 września 1993 roku. Kardynał Dziwisz przybędzie do miejscowości Villa, o godz. 15.30, gdzie powita go tamtejszy proboszcz, ks. Maurizio Giaretti, władze cywilne i wojskowe oraz zespół muzyczny Cotti z Asti. Zwiedzi stałą wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała, a o godz. 17.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii św. Piotra, koncelebrowanej przez biskupa Marco Prastaro. Na zakończenie, po pozdrowieniu wiernych, uda się do Santo Stefano di Montegrosso z okazji 20. rocznicy wizyty młodzieży z tej wspólnoty u Ojca Świętego w Rzymie. Po chwili modlitwy weźmie udział w zasadzeniu drzewka oliwnego na pamiątkę tego wydarzenia i pozdrowi wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję