Tematem tegorocznych zmagań jest Eucharystia jako źródło i szczyt życia Kościoła. Hasło Olimpiady Teologii Katolickiej nawiązuje więc do ogłoszonego przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Dlatego zasadniczym celem olimpiady jest przybliżenie i pogłębienie tajemnicy Eucharystii zawartej w nauczaniu Kościoła.
Diecezjalny finał, wyłaniający uczestników konkursu ogólnopolskiego, odbył się 3 marca w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Zgłosiło się 70 uczestników z większości dekanatów naszej diecezji. Najlepszą znawczynią tematu okazała się Agata Szymczyk z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu. Zdobyła 68 punktów na 70 możliwych. Agatą opiekowała się katechetka Ewa Skotniczna. Drugie miejsce przypadło, z 66 zgromadzonymi punktami, Ewelinie Olszewskiej z II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Ewelinę przygotował ks. Dariusz Drzewiecki. Trzecie miejsce zajęła Monika Brożek (64 punkty) z LO w Pilicy. Opiekunem Moniki był ks. Mariusz Dydak.
„Gratulując zwycięzcom i uczestnikom konkursu, muszę nadmienić, że lektury zaproponowane przez organizatorów olimpiady były bardzo trudne, wymagały wyjaśniania wielu pojęć, zrozumienia kontekstu historycznego i zapamiętania szeregu nowych treści - powiedział ks. dr Ryszard Adrjanek, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu - niemniej jednak wiem, ze swojego doświadczenia, że zgłębianie prawdy o Eucharystii przynosi pozytywne efekty nie tylko pod względem powiększenia wiedzy ogólnej, ale przede wszystkim na płaszczyźnie duchowej”.
Słowa te potwierdziła w rozmowie z Niedzielą Agata Szymczyk. „Udział w olimpiadzie pogłębił moją osobistą wieź z Chrystusem. Eucharystia stała się mi jeszcze bliższa. Zrozumiałam i głębiej przeżywam liturgię, a zdobytą wiedzę staram się wykorzystywać w praktyce, tłumacząc ogromną wartość Mszy św. moim znajomym” - podkreśla zdobywczyni I miejsca.
Już teraz zwycięzcy etapu diecezjalnego zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami - radiomagnetofonem CD, aparatem fotograficznym, odtwarzaczem CD, jednak dopiero w finale ogólnopolskim jest o co walczyć. Laureaci I-III wyjadą na pielgrzymkę do Rzymu. Oprócz tego 3 najlepszych uczestników konkursu będzie mogło wybrać sobie uczelnię wyższą bez egzaminów wstępnych, spośród: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu