26 lutego. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się połączone posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Uczestnicy obrad, którym przewodniczył abp Józef Michalik, podjęli refleksję nad przyczynami różnego rodzaju patologii w szkole i nad sposobami jej zapobiegania.
26 lutego. W Przemyślu (Dom Rekolekcyjny SS. Benedyktynek) i w Krośnie (parafia Świętych Piotra i Jana z Dukli) miały miejsce szkolenia animatorów przygotowujących się do prowadzenia grup dzielenia podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Leżajsku (18-20 marca br.). Spotkania formacyjne prowadzili ks. Tadeusz Biały w Krośnie i ks. Jan Mazurek w Przemyślu.
2 marca. W Pełkiniach miały miejsce uroczystości pogrzebowe zmarłego proboszcza, ks. Jana Rzeszutka, którego żegnali bardzo licznie zgromadzeni parafianie oraz wierni z poprzednich placówek: Miękisza Nowego i Jarosławia (par. pw. św. Teresy - Dolnoleżajska). Żałobnej Mszy św. przewodniczyli bp Edward Frankowski z Sandomierza - kolega kursowy śp. ks. Jana oraz bp Adam Szal. Homilię pogrzebową wygłosił ks. prał. Marian Rajchel z Jarosławia. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła eksporta (1 marca) do kościoła parafialnego pod przewodnictwem ks. inf. Stanisława Zygarowicza i z homilią ks. Jana Jagustyna, dziekana dekanatu Jarosław I. Przyczyną śmierci ks. Jana były ciężkie obrażenia, jakich doznał w wypadku samochodowym, w dniu 21 lutego br. Doczesne szczątki śp. ks. Jana Rzeszutka spoczęły na miejscowym cmentarzu parafialnym.
2 marca. W Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Rogóżnie odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Annie Jenke pod hasłem: Pełnić służbę całym życiem. Celem Konkursu jest wzbogacenie wiedzy o życiu Anny Jenke, przekazanie wartości chrześcijańskich oraz ukazanie dzieciom i młodzieży wzorca osobowego. W Konkursie wzięło udział 70 uczniów ze szkół podstawowych, którym towarzyszyli nauczyciele i katecheci. Pierwsze miejsce jurorzy przyznali Sylwii Nicpoń (Szkoła Podstawowa nr 1 w Białobrzegach) i Reginie Piersiak (Szkoła Podstawowa w Głuchowie), drugie miejsce Karolinie Bejster (Szkoła Podstawowa nr 2 w Białobrzegach), a miejsce trzecie Reginie Kowal i Jolancie Materna (Błażowa) oraz Bartoszowi Ruszlowi (Kraczkowa). Przyznano także 20 wyróżnień, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe. Inicjatorem Konkursu jest Janina Fudali, dyrektor Zespołu Szkół w Rogóżnie.
3 marca. W Białobrzegach k. Łańcuta bp Adam Szal, w asyście ponad 130 kapłanów, przewodniczył Mszy św. za spokój duszy śp. ks. Stanisława Wacnika, białobrzeskiego proboszcza. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Głowacki z Żołyni, kursowy kolega Zmarłego. Dzień wcześniej (2 marca) odbyła się eksporta pod przewodnictwem ks. Zygmunta Trojnara, białobrzeskiego rodaka i z homilią ks. Czesława Lecha, dziekana dekanatu Łańcut II. Tego samego dnia o godz. 21.00, przy trumnie zmarłego Księdza Proboszcza raz jeszcze zgromadzili się parafianie oraz księża - pielgrzymi Rzeszowskiej i Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. W homilii bp Edward podkreślił, że śp. ks. Stanisław pielęgnował w swoim życiu „maryjną drogę duchową” i był jednym z twórców Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki. Doczesne szczątki zmarłego Kapłana złożono na cmentarzu parafialnym w Białobrzegach.
6 marca. W Giedlarowej i w Wierzawicach bp Adam Szal udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej z dekanatu Leżajsk I. Wcześniej bp Adam bierzmował gimnazjalistów w Ostrowie k. Radymna (1.03.) i w parafii Ojców Dominikanów w Jarosławiu (2.03.)
7 marca. W kościele Sióstr Karmelitanek Bosych w Przemyślu, bp Adam Szal przewodniczył żałobnej Eucharystii za spokój duszy śp. s. Miriam od Boskiego Serca Jezusa. S. Miriam przeszła z życia do życia w wieku 81 lat.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
28 lutego. Koncelebrowanej Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczyli solenizant dnia: ks. Roman Wawro. On też wygłosił okolicznościową homilię.
28 lutego. W zorganizowanym przez Towarzystwo Chrystusowe w Poznaniu sympozjum z okazji Roku Eucharystii: Eucharystia - Tajemnica Światła, uczestniczyli Mirosław Sowa i Andrzej Sycz, alumni kursu II.
2 marca. Alumni roku I Robert Blama i Tomasz Stec wzięli udział w wykładach wygłoszonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach Tygodnia Filozoficznego Labirynty edukacji filozoficznej.
3 marca. Ks. Norbert Podhorecki wygłosił prelekcję pt.: Filozofia i teologia w interdyscyplinarnym dialogu, w ramach Sympozjum ku czci św. Tomasza z Akwinu, zorganizowanego przez WSD w Sandomierzu.
3 marca. Seminarium gościło gimnazjalistów z archidiecezji przemyskiej - uczestników diecezjalnego finału V Olimpiady z cyklu Wielcy Polacy, poświęconej w tym roku sylwetce sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza. Konkurs poprzedziła koncelebrowana Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Adama Szala w kaplicy seminaryjnej.
3 marca. W seminaryjnej czytelni czasopism z rektorem ks. Marianem Rojkiem, prefektem studiów ks. Januszem Trojnarem i dyrektorem administracyjnym ks. Markiem Zajdlem spotkała się Rada Klerycka, aby omówić bieżące sprawy oraz przedstawić postulaty i sugestie dotyczące seminaryjnego życia.
4 marca. W liturgiczne święto św. Kazimierza koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył solenizant dnia ks. Kazimierz Bełch, wykładowca socjologii i teologii pastoralnej, a okolicznościową homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Kazimierz Gadzała.
28 lutego - 4 marca. Ojciec duchowny ks. Wacław Siwak przeprowadził rekolekcje wielkopostne dla studentów i pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rekolekcje przygotowywały społeczność uniwersytecką do uroczystości Nawiedzenia przez Matkę Bożą w Jej Częstochowskiej Ikonie.
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
Pomóż w rozwoju naszego portalu