Z wielkim smutkiem i żalem przyjęli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” wiadomość o nagłej śmierci swego Prezesa. Śp. Witold Banaś zmarł 2 lutego 2005 r. Pogrzeb, poprzedzony Mszą św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, odbył się 5 lutego w Mysłowicach-Kostowy. Kondukt żałobny prowadził ks. prał. Stanisław Puchała. W pogrzebie, obok rodziny i duchowieństwa udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r. z całej Polski.
Śp. Witold Banaś całe swoje pracowite życie poświęcił pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej. 5 listopada 1990 r. z jego inicjatywy odbyło się spotkanie rodzin policjantów II Rzeczypospolitej. Przy aprobacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powstało Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”, które nawiązuje do tradycji przedwojennej Rodziny Policyjnej i stawia sobie za cel odkłamanie prawdy o losach policjantów II Rzeczypospolitej. W grudniu 1990 r. wybrano tymczasowy Zarząd Stowarzyszenia, w skład którego wszedł śp. Witold Banaś. Pełniąc funkcję prezesa podjął starania, które doprowadziły do utworzenia na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Izby Pamięci Policjantów II Rzeczypospolitej. Powstał też „Grób - Pomnik Policjanta Polskiego”. We wrześniu 1993 r. odbył się pogrzeb ekshumowanych z Miednoje Szczątków Nieznanego Policjanta Polskiego. Uroczystości tej przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
W liście skierowanym do prezesa Banasia Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Odnowy Pamięci Walk i Męczeństwa, napisał: „Wysiłek kierowanego przez Pana Prezesa Stowarzyszenia, szczególnie walory artystyczne, moralne i patriotyczne, jakie łączy w sobie ten Pomnik, spowodowały, że został on wpisany do rejestru miejsc i obiektów pamięci narodowej”.
W 1996 r. prezes Banaś udał się wraz z członkami „Rodziny Policyjnej 1939 r.” na pielgrzymkę do Rzymu. Tam, podczas audiencji, podarowano Ojcu Świętemu złoty krzyżyk z ziemią z Miednoje.
Prezes Banaś nie ustawał w staraniach o polskie cmentarze na Wschodzie. W 2000 r. z jego inicjatywy uporządkowano polski cmentarz w Miednoje i oddano pod opiekę miejscowej administracji. Podobnych przedsięwzięć były dziesiątki.
Śp. Witold Banaś chętnie przyjeżdżał do Łodzi. W końcu grudnia 2004 r. uczestniczył w spotkaniu opłatkowym „Rodziny Policyjnej 1939 r.”, które odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Było to jego ostatnie spotkanie z nami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu