Reklama

Kościół

Relikwie św. o. Pio w kilku miastach w Polsce

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów podsumował jubileusz stulecia otrzymania przez św. o. Pio stygmatów oraz pięćdziesięciolecia jego odejścia do Domu Ojca. Konferencja prasowa „Do nieba z Ojcem Pio” odbyła się 3 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

O. Pio

relikwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. o. Pio odbyło się m.in. w czerwcu czuwanie z o. Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz kongres w Lublinie, Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio na Jasnej Górze we wrześniu oraz narodowa pielgrzyma do San Giovanni Rotondo (miejsca, w którym posługiwał o. Pio) w październiku. Uroczyste zakończenie roku jubileuszowego o. Pio w obecności relikwii tego świętego – chusty, rękawicy oraz habitu odbędzie się w Warszawie 7 i 8 grudnia.

Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że Rok św. o. Pio był wyjątkowy i pozwolił na zbliżenie się do świętego, który swoją uwagę kieruje na trwanie w jedności z Bogiem pozostając w stanie łaski uświęcającej. Wspomniał również narodową pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo, która odbyła się w październiku br. - Bycie w tych miejscach daje nam nowe spojrzenie, nową perspektywę, odrodzenie wiary, a przede wszystkim odnowienie tej więzi z Bogiem poprzez świadectwo życia świętych bo święty o. Pio to świadek wiary, kapłan posługujący, wzór do naśladowania dla wszystkich, nie tylko dla zakonników – mówił bp Miziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Tak się pięknie składa, że zakończenie roku jubileuszowego św. o. Pio 50. Lat po śmierci i 100. lat po stygmatyzacji dokona się właśnie w adwencie. W adwencie, w którym jest całe nasze życie. W adwencie, w którym człowiek potrzebuje takiego wsparcia na tą ciężką wspólną drogę nieustannych wyborów – mówił ks. prał. Andrzej Kuflikowski, proboszcz parafii św. Ojca Pio w Warszawie. To właśnie w Warszawie 7 grudnia odbędzie się uroczyste zakończenie roku jubileuszowego o. Pio w obecności relikwii tego świętego – chusty, rękawicy oraz habitu.

Relikwie św. o. Pio pojawią się w najbliższych dniach w kilku miastach w Polsce: w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Terliczce k. Rzeszowa, Łagiewnikach oraz w Oświęcimiu w celi śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego. Br. Roman Rusek OFMCap - krajowy koordynator grup modlitwy Ojca Pio podkreślił, że w ciągu ostatniego roku w Polsce powstało ponad 20 grup modlitwy. - Obecnie mamy 370 grup modlitwy - w 370 parafiach ojciec Pio działa przez ludzi. Z jednej strony ci ludzie się modlą, a z drugiej strony pomagają też nieś ulgę w cierpieniu – podkreślił. Br. Rusek przypomniał również o działaniach zakonu podczas roku jubileuszowego wymieniając czuwanie modlitewne w Łagiewnikach, Kongresy w Lublinie i Częstochowie, spotkanie w Polanicy Zdroju z Czechami i Węgrami oraz narodową pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo, w której wzięło udział ponad 1600 osób. - Mieliśmy wtedy 2 dni polskie w San Giovanni Rotondo, gdzie były konferencje, Msze św. w języku polskim – dodał.

Reklama

O owocach inicjatywy „Czyścimy czyściec z Maryją i św. o. Pio” mówił z kolei br. Zdzisław Duma, asystent prowincjalny grup modlitwy Ojca Pio Polski północnej. - To czyszczenie czyśćca ma za zadanie m.in. uwrażliwiać nas na to, co mówimy bardzo często w wyznaniu wiary „wierzę w świętych obcowanie”. Chodzi o to, żebyśmy rzeczywiście tę wiarę mieli i żebyśmy chcieli pomagać tym naszym braciom, którzy sobie pomóc nie mogą – podkreślił. W inicjatywę włączyło się ok. 3 tys. wspólnot m.in. parafie, KSM i Akcja Katolicka.

- Musimy mieć świadomość, że nie tylko my pomagamy tym duszom w czyśćcu cierpiącym, ale oni też wstawiają się za nami. Święci nam pomagają, święci pomagają tym w czyśćcu, my pomagamy w tym w czyśćcu, oni nam i w tym momencie wielkie dobro się dokonuje, dokonuje się dzieło zbawienia – dodał br. Duma.

Andrzej Piotrowicz, dyrektor generalny Roku Jubileuszowego o. Pio opowiedział o akcjach, które udało się zorganizować w ramach obchodów tego roku. Wymienił m.in. wydanie przez Pocztę Polską znaczka z podobizną św. o . Pio oraz pojawienie się tego świętego w pociągach pendolino. – Wielokrotnie docierały do nas informacje takiego pozytywnego zaskoczenia pasażerów, że w pociągach pokazywał się ojciec Pio - podkreślił.

O akcji nie stygmatycy mówił br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy Św. Ojca Pio. – Jest to kampania społeczna prowadzona, aby przybliżyć postać ludzi, którzy są stygmatyzowani, wykluczani w społeczeństwie, przesuwani na margines. Oczywiście mamy tu na myśli osoby bezdomne, których w Krakowie jest ok. 2 tys. – tłumaczył. Jak dodał, w ramach kampanii odbył się m.in. heppening oraz wystawa. Zachęcano również pedagogów, katechetów i wychowawców by podjęli te temat na lekcjach. Zakończeniem kampanii była konferencja, która odbyła sie 17 listopada w Krakowie PT. „Stygmaty współczesności”.

Konferencję poprowadził br. Mateusz Magiera OFMCap - Dyrektor Biura Prasowego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

Organizatorem ogólnopolskich wydarzeń pod hasłem „Do nieba z ojcem Pio” była Prowincja Krakowska Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Patronat honorowy objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

2018-12-03 14:55

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otuleni Bożym Miłosierdziem

Niedziela sosnowiecka 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

relikwie

Agnieszka Lorek

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

16 października Jezus Miłosierny wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybył do sosnowieckiej wspólnoty Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. I choć w tych dniach pięknej, złotej polskiej jesieni wyjątkowo w tym dniu padał ulewny deszcz i smagał wiatr, tak wielu przyszło, by powitać święty wizerunek i przeżyć to wyjątkowe spotkanie

Zazwyczaj dżdżysta, wietrzna i kapryśna aura nie zachęca optymistycznie do wyjścia ze swoich ciepłych domów i nie rokuje dobrej frekwencji, a jednak... Siła Miłości Miłosiernej działa... I to nie magia..., nie sprawa zwyczaju, bo w parafii ważna uroczystość, bo peregrynacja...Wezwanie z objawienia Jezusa Miłosiernego dało znać o sobie także tutaj, w Sosnowcu... I kto by się tam chmurami i deszczem przejmował! W objawieniu Bożym nawet chmury, nawet deszcz są błogosławieństwem dla ziemi. Tak jak serce człowieka, które wierzy, ufa, kocha spragnione jest Bożego Miłosierdzia... I to się czuje i to się nawet widzi i to się wie! W sosnowieckiej wspólnocie rumieńce miłosierdzia były widoczne nawet w niepogodę. Dowód? Choćby tak liczna obecność wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Św. Iwo - mniej znany święty

Iwo Hélory żył w latach 1253 -1303 we Francji, w Bretanii. Urodził się w Kermartin, w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14. roku życia studiował w Paryżu na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, później na Wydziale Prawa Kanonicznego i Teologii, a w Orleanie na Wydziale Prawa Cywilnego.

Po trwających 10 lat studiach powrócił do rodzinnej Bretanii. Do 30. roku życia pozostawał - jako człowiek świecki - na stanowisku oficjała diecezjalnego w Rennes, sprawując w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął jako człowiek sprawiedliwy i nieprzekupny, obrońca interesów biedaków, za których nieraz sam opłacał koszty postępowania, a także - jako doskonały mediator w sporach. Później poszedł za głosem powołania i po przyjęciu święceń kapłańskich skupił się na pracy w przydzielonej mu parafii. Biskup powierzył mu niewielką parafię Trédrez, a po roku 1293 nieco większą - Louannec. Iwo od razu zjednał sobie parafian, dając przykład ubóstwa i modlitwy. W czasach, kiedy kapłani obowiązani byli odprawiać Mszę św. tylko w niedziele i święta, Iwo czynił to codziennie, niezależnie od tego, gdzie się znajdował. Często, chcąc pogodzić zwaśnionych, zanim zajął się sprawą jako sędzia, odprawiał w ich intencji Mszę św. - po niej serca skłóconych w jakiś cudowny sposób ulegały przemianie i jednali się bez rozprawy. Nadal chętnie służył wiedzą prawniczą wszystkim potrzebującym, sam żyjąc bardzo skromnie. Był doskonałym kaznodzieją. Iwo Hélory zmarł 19 maja 1303 r. W 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Jego kult rozpoczął się zaraz po jego śmierci i bardzo szybko rozprzestrzenił się poza granice Bretanii. Kościoły i kaplice jemu dedykowane zbudowano m.in. w Paryżu i w Rzymie. Wiele wydziałów prawa i uniwersytetów obrało go za patrona, m.in. w Nantes, Bazylei, Fryburgu, Wittenberdze, Salamance i Louvain. Został pochowany w Treguier we Francji, które jest odtąd miejscem corocznych pielgrzymek adwokatów w dniu 19 maja. Warto też dodać, że do Polski kult św. Iwona dotarł stosunkowo wcześnie. Już 25 lat po jego kanonizacji, w 1372 r. jeden z kanoników wrocławskiej kolegiaty św. Idziego, Bertold, ze swej pielgrzymki do Tréguier przywiózł relikwie świętego. Umieszczono je w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Idziego. Również po relikwie św. Iwona pojechał opat Kanoników Regularnych Henricus Gallici. Na jego koszt do budującego się wówczas kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku dobudowano kaplicę św. Iwona, w której umieszczono ołtarzyk szafkowy z relikwiami. Niestety, nie dotrwały one do naszych czasów, w przeciwieństwie do kultu, który, przerwany na początku XIX wieku, ożył w 1981 r. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy św. Iwona zbierają się prawnicy wrocławscy na Mszy św. specjalnie dla nich sprawowanej. Drugim ważnym miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się jedyny w Polsce, jak się wydaje, kościół pw. św. Iwona, z przepiękną rzeźbioną w drewnie lipowym statuą Świętego. Warto też wspomnieć o zakładanych w XVII i XVIII wieku bractwach św. Iwona, gromadzących w swych szeregach środowiska prawnicze, a mających przyczynić się do ich odnowy moralnej. Bractwa te istniały przede wszystkim w miastach, gdzie zbierał się Trybunał Koronny: w Piotrkowie Trybunalskim (zał. w 1726 r.) i w Lublinie (1743 r.). W obydwu do dziś zachowały się obrazy przedstawiające Świętego: w Piotrkowie - w kościele Ojców Jezuitów, w Lublinie - w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła. Istniały też bractwa w Przemyślu (XVII w.), prawdopodobnie w Krakowie (zachował się XVIII-wieczny obraz św. Iwona w zakrystii kościoła Ojców Pijarów), w Warszawie i we Lwowie. W diecezji krakowskiej czczono św. Iwona w Nowym Korczynie (w 1715 r. w kościele Ojców Franciszkanów konsekrowano ołtarz św. Iwona) oraz w Nowym Sączu, w kręgach związanych z Bractwem Przemienienia Pańskiego. Natomiast we Wrocławiu, w kaplicy kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, znajduje się witraż wyobrażający św. Iwo. Został on ufundowany w 1996 r. przez adwokatów dolnośląskich z okazji 50-lecia tamtejszej adwokatury.
CZYTAJ DALEJ

ERM to dobra i skuteczna droga formacji

2025-05-19 21:28

Archiwum organizatorów

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Za nami świętowanie 100. rocznicy Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce. Grupa 48 osób z Kątów Wrocławskich brała udział w uroczystościach w Pniewach.

Festiwal Eucharystii trwał od piątku 16 maja do niedzieli 18 maja. Główne obchody odbywały się w sobotę 17 maja. – Uczestniczyliśmy w wydarzeniach, które zostały przygotowane na ten dzień. Rozpoczęło się od nawiedzenia Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie pomodliliśmy się przy jej grobie. Później dzieci z różnych diecezji i różnych parafii uczestniczyły w procesji Eucharystycznej, która zaczęła się w kościele św. Wawrzyńca i przeszła do kościoła św. Jana. Dzieci niosły relikwie świętych, szczególnie patronujących dziecięcej modlitwie. Chłopiec z mojej grupy przebrany był za św. Carlo Acutisa i niósł relikwiarz z jego relikwiami. Przed procesją wyjaśniał innym dzieciom, kim był Carlo Acutis, dlaczego się dostał do nieba, jak wyglądała jego droga do świętości. W ten sposób dzieci poznawały świętych patronów – opowiada ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u. Wśród świętych obecnych na procesji byli m.in.: św. Imelda, św. Stanisław Kostka, św. Urszula Ledóchowska.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję