Poezja religijna jest specyficzną odmianą modlitwy, formą lirycznego dialogu z Bogiem. Poezja stanowi pokarm dla duszy i wyzwala w człowieku pokłady drzemiącej w nim wrażliwości. Nadanie odpowiedniego kształtu własnym myślom i potrzeba głębszej refleksji to tylko preludium do aktu tworzenia poezji. Modlitwa wyrażona słowami poezji to balsam dla duszy w trudzie dźwigania codziennego krzyża.
66 młodych autorów wierszy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu byłego województwa ostrołęckiego nadesłało 91 swoich utworów na III Ostrołęcki Przegląd Twórczości Religijnej. Przegląd ten miał formę konkursu literackiego.
Oceny wierszy dokonało jury w składzie: Wiesław Janusz Mikulski, teolog, polonista, członek Związku Literatów Polskich, Maria Jolanta Kusiak, pełnomocnik „Civitas Christiana”, Edyta Maria Pliszka, Edyta Majewska, polonistki. 28 stycznia br. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostrołęce miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Na początku przewodniczący wygłosił refleksję o powołaniu poetyckim jako o Bożym darze i zarazem talencie, którego nie można zakopać i który powinien umacniać w służbie Ojczyźnie i Kościołowi. Zwrócił też uwagę na kunsztowność i finezję poezji, która jest modlitwą z głębi serca.
I miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych zdobyła Izabela Gadomska (Kadzidło); II miejsce ex aequo - Bartosz Łukowski (Kadzidło) i Emil Adam Łukaszewski (Kadzidło); III miejsce - Maria Piskata (Ostrołęka).
Spośród uczestników konkursu ze szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Anna Suska (Ostrołęka); II miejsce ex aequo - Magdalena Matłach (Ostrołęka) i Renata Nadrowska (Ostrołęka); III miejsce - Natalia Staśkiewicz (Kadzidło). Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej przyznano Justynie Szabłowskiej (Kadzidło).
W kategorii szkół średnich nie przyznano I, II i III miejsca; wyróżniono natomiast Emilię Pliszkę (Ostrołęka) i Justynę Łukaszewicz.
Laureaci III Ostrołęckiego Przeglądu Twórczości Religijnej otrzymali cenne nagrody książkowe w postaci Encyklopedii PWN oraz słowników. Wszyscy nagrodzeni i uczestnicy tej literackiej uroczystości otrzymali egzemplarz pokłosia pokonkursowego w postaci zbiorowego tomiku nadesłanych wierszy.
Opublikowany w nim został m.in. bardzo oryginalny i poetycki zarazem wiersz Magdaleny Matłach pt. Krawiec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu