Pierwszy wpis kroniki parafialnej pod datą 1września 1983 r. podaje: „Ks. Borys Kroczek otrzymał dekret do parafii pw. Świętych. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce z obowiązkiem szczególniejszej troski duszpasterskiej nad wiernymi zamieszkującymi Trzycatek (...). Celem tego działania jest duszpasterskie usamodzielnienie Trzycatka aż do utworzenia parafii włącznie”.
10 lat później parafianie zapragnęli rozbudować drewniany kościółek. Duraje, Klimasy, Korbasy, Łupienie, Małyjurki, Polana, Szkwarany, Waszuty, Wawrzacze, Zagroń - wszystkie te przysiółki z wielkim zaangażowaniem podjęły inicjatywę budowy murowanej świątyni.
„Parafianie, a jest wszystkich 685, bardzo się mobilizowali - mówi ks. prob. Borys Kroczek - sami załatwiali formalności, szukali pomocy materialnej w innych parafiach, prowadzili budowę”. W Niedzielę Palmową 1996 r. zaczęto odprawiać Msze św. i nabożeństwa w nowym kościele. „A nasze związki z Czechami? - kontynuuje ks. Kroczek-Przede wszystkim łączy nas patronka parafii w Trzycatku: Matka Boża Frydecka. Niewielką figurkę, jak przekazują najstarsi, przyniesiono kiedyś z Frydka. Znajdowała się ona w małej kapliczce. Po wojnie, gdy ustalano nową sieć dróg kapliczkę usunięto i wybudowano większą, drewnianą. Dziś figurka razem z niewielką dekoracją z poprzedniej świątyni znajduje się w prezbiterium kościoła. Poza tym - wspólna modlitwa. Czesi mają parafię w Hrcawie. W 1999 r. zorganizowaliśmy razem z tamtejszymi duszpasterzami procesję Bożego Ciała. Wyruszyliśmy z naszego kościoła i przeszliśmy na stronę czeską. Ważną dla czeskich sąsiadów uroczystością, jest święto ku czci Cyryla i Metodego obchodzone w lipcu. Tam wspomina się Apostołów Słowian bardziej uroczyście. W Hrcawie stoi kościółek pod Ich wezwaniem i właśnie wtedy jest tam odpust parafialny. Jedną Mszę św odprawia się po polsku. Na ten odpust idzie spora część parafian z Trzycatka. My z kolei zapraszamy Czechów na odpust Wniebowzięcia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu