Przesłanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
W dniach od 28 do 30 września obradowała Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej. Skupia ona kilkadziesiąt osób, duchownych, siostry zakonne i osoby świeckie, zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne w Europie. Przewodniczącym PRDEZ jest Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - bp Wiesław Lechowicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Miejscem tegorocznego spotkania był Dom św. Jacka na Korsyce, należący do Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Tematem obrad było duszpasterstwo młodzieży w środowiskach polonijnych.
W trakcie obrad, dzieliliśmy się doświadczeniami i inicjatywami podejmowanymi dla młodych w poszczególnych krajach. Podsumowaliśmy też ankietę przeprowadzoną w ostatnich miesiącach wśród młodzieży polonijnej i ich duszpasterzy. Wynika z niej, że młodzi opierają swą wiarę na osobistym doświadczeniu Boga, a także na świadectwie rodziców i duszpasterzy. Szukają kontaktu ze wspólnotą Kościoła, jeśli odnajdują w niej odpowiedź na własne oczekiwania i zapotrzebowania. Domagają się od Kościoła nauczania prawdy oraz mądrego głoszenia słowa Bożego. Cenią sobie możliwość wspólnej modlitwy, adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Oczekują od duchownych wiarygodności i otwartości dla nich.
Reklama
Zwracamy się zatem z apelem do wszystkich mających wpływ na kształt duszpasterstwa polonijnego, byście w miarę możliwości odpowiadali na potrzeby młodych, pozwalając im w coraz większym stopniu brać odpowiedzialność za Kościół i głoszenie Ewangelii poprzez zaangażowanie w duszpasterskich ośrodkach polonijnych. Zachęcamy Was, młodych, byście w projektowaniu Waszej przyszłości uwzględniali propozycję życia, z jaką przychodzi do Was Jezus i jaką Wam przedstawia we wspólnocie Kościoła. Otaczamy Was modlitwą, byście w świecie promującym inne style życia, wybrali ten zaproponowany przez Jezusa. Apelujemy do rodziców, byście w trosce o wychowanie dzieci nie zapominali o odpowiedzialności za ich religijne wychowanie i za przygotowanie ich do opowiedzenia się po stronie Jezusa, Ewangelii i Kościoła.
Nasze obrady przebiegały w roku 40. rocznicy wyboru na Stolicę Apostolską Jana Pawła II, który otaczał młodzież. szczególną miłością.Dlatego jego wstawiennictwu polecamy wielkie dzieło duszpasterstwa wśród polonijnej młodzieży oraz rozpoczynającego się wkrótce Synodu Biskupów poświęconego duszpasterstwu młodych.
W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dziękujemy Bożej Opatrzności za dar wolności naszej Ojczyzny. Polecamy Bożemu miłosierdziu wszystkich zmarłych, przedstawicieli polskiej emigracji, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i tych, którzy na przestrzeni minionych lat walczyli o zachowanie czy ponowne odzyskanie wolności. Jesteśmy przekonani, że w dalszym ciągu Kościół w środowiskach polonijnych będzie ostoją nie tylko wiary, ale i polskości. Pragniemy kierować się na co dzień przekonaniem, jakie wyraziła zwana matką polskiej niepodległości, św. Urszula Ledóchowska: „Miłość Kościoła i miłość Ojczyzny łączą się w jedną żarliwą miłość. Dwa te uczucia wspierają się nawzajem, jedno jest siłą drugiego - kochamy Ojczyznę, bo takie jest przykazanie Kościoła, kochamy Kościół, bo jest podwaliną i rękojmią naszego życia narodowego”.
- Uczestnicy Obrad Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
Dom im. św. Jacka na Korsyce, 30.09.2018 r.